Quantcast
Channel: Oprema za trčanje – TRČANJE.rs
Viewing all 167 articles
Browse latest View live

Od gole guze do golih stopala: kako se menjala trkačka moda?

$
0
0

Danas nam je trčanje neodvojivo od opreme – pored obaveznih patika, sve više obraćamo pažnju u čemu trčimo, brendovi sve više ulažu u marketing tehnologija za trčanje i tržište je definitivno tu.

Ali pre samo sto godina, sve ovo je bilo nezamislivo.

Vodimo vas u hod po istoriji i promenama trkačke mode. Mnogo toga se promenilo, ali mnogo toga je ostalo i isto, ako se čini da smo neke stvari zaboravili skrećući pažnju na sporednosti, možda ćemo ovim tekstom to osvetliti iz drugog ugla. Uživajte!

Da li je sve samo stvar ukusa ili ima i nauke?

Ovo je možda i ključno pitanje, ali odgovor nije toliko jednostavan. Postoje napretci u tehnologiji proizvodnje, oni formiraju ponudu, ali promena u navikama i estetici je isto toliko važna.

Materijali su se definitnvno promenili od pamuka ka sintetici ,sada je poliester glavno trkačko vlakno, i naučili smo da se on brže suši. Brendovi su požurili da petentiraju svoje materijale, tako je najkijev dri-fit postao praktično generičko ime za nešto što se prevodi kao funkcionalna majica. adidas ima clima cool, Asics motion driy.. i tako dalje.

Boje su napravile pravu revoluciju. Prvi trkački outfiti su bili stvar dostupnosti – trčalo se u onome što si imao, boje su bile zagasite (rekli bismo dosadne). Pre sto godina, niti je bilo toliko trkača niti toliko kola, tako da drečave boje nisu imale šta da traže. Sa ekspanzijom rekreativaca, koji osvajaju parkove i ulice, bilo je potrebno da budemo viđeni.

Cateye tehnologija je ovo donekle učinila nepotrebnim, ali je moda drečavosti preovladavala i tokom početka 2000. ih U poslednjoj dekadi, i brendovi i trkači se trude da trkački stil prilagode različitim podgrupama, tako daćete uspeti da nađete i animal printove i gotik opremu, ali i hipsterski oldschool pristup.

Trčanje u antici: telo je lepo

Antički trkači trčali su realativno kratke distance i trčali su goli.

Prvi moderni maraton: 1896

Svi znamo ovu sliku, prvi moderni maraton bio je dugačak oko 40km, a vodonosačm, grk Spyridon Louis je pobedio istrčavši ga za 2:58: 50

Ako bacimo oko na modu, jasno je da je ovde nema. Trčalo se u najudobnijim cipelama, košuljama i pantalonama.

Žene su prvi maraton trčale tek 1984.

Početak 20 veka

Trčanje je i dalje stvar sportista – amatera. Sirotinja se trka po vašarima. Kada se kaže maraton misli se na igračke maratone, koji su bili jako popularni u posleratnim godinima.

Trčalo se u pamučnim majicama i šorcevima. Neretko i bosih nogu.

 

Dvadesete godine obeležavaju početak modernih trkačkih patika – Adolf Dasler započinje revoluciju . Njegova patika smatra se najrevolucionarnijom, tridesetih ulazi u masovno upotrebu kod sportista. adidas brend će nastati kasnije, kada se firma podelila na Adidas i Pumu.

1930: Džesi Ovens piše istoriju

Tridesete godine ispratile su jači fokus na trkačke patike sa kramponima, ali u modnom smislu videli smo sve veću popularnost singlet majice.

Boston 1930. (Photo by Keystone-FranceGamma-Rapho via Getty Images)

Uzavrela geopolitička situacija doprinosi da igre u Berlinu 1936 i pobeda Džesija Ovensa trčanje dovedu u žižu.

Trčanje 1940-1960

Malo šta se menja u smislu mode i popularnosti. Adidas se deli na Addas i Pumu. 1949. uvedene su čuvene tree stripes (tri pruge adidasa). adidas i newbalance su najpopularniji modeli paika 1949. se triu pridružuje i Asics.

1956. su prve Olimpijske igre prenošene uživo. Kažu (slika nema) da su patike istočno evropskih atletičara bile u jarkim bojama, što je bila prva modna intervencija.

1956., Melburn, Australija, Žene 4 x100 finale,

Trčanje šezdesetih

Prvi talas rekreativne popularnosti dolazi u ovom periodu. 1962. New Balance izbacuje prvu naučnu patiku za trčanje (sprinterica teška 92g)

Blue Ribbons kompanija osnivaju Bill Bowerman i Phil Knight  1964. (1971 će postati Nike).

Runner’s World prvi put u štampi 1966. osnovao ga je Bob Anderson.

Sprinterice su i dalje sa kramponima ali se sada u modu vraćaju kramponi koji se skidaju.

Vesele sedamdesete

Mogli bismo rekli da zabava počinje ovde. Kada pomislimo na smešne otufite, ne vraćamo se dalje od sedamdesetih u prošlost. Majica sa rupama, trenerke i šuškavci, čarape do kolena – sve je počelo u ovoj dekadi.

Prvi Njujorški maraton je održan 1970. Ova trka spojila je pet krajeva grada, izvela navijače na ulice i dodatno popularizovala trčanje.

1973. Nike revolucionarizuje trčanje sa đonom napravljenim od gume, na modli iz wafle mašine.

Ljubičasti deo đona ujedno je i začetak ere amortizacije i ojačavanja petnog gaza.

Eksperimenti se dešavaju i u tekstilu (ali se ne zadržavaju dugo).

 

Katrin Švicer je 1977. uvela žene u svet dugoprugaškog trčanja, završivši Bostonski maraton

Osamdesete: jarke boje, helanke i spandex

Osamdesete su po sentimentu mnogih, bile najbolje godine za život. Krize su se stišavale, plate rasle. A trkački pokret dobijao na zamahu.

Ono što je dobro za životni stil, izgleda da se ne primenjuje na modu. Moda osamdesetih je, opet po vladajućem mišljenju, najodvratnija moda od kada se ona prati :D

 

Osamdesetih su svi nosili helanke, aerobik je bio hit vežba, kardio je ušao na velika vrata u svet fitnesa. Svi su pričali o trčanju.

Iako je moda zaokrenula ka modernosti, na trkama i dalje dominiraju šorcevi i singlet majice:

1988. Održan je prvi Beogradski maraton, na inicijativu Đoka Vještice i grupe entuzijasta. Bio je dugačak 23km

 

Nike  lansira air max tehnologiju – vazduh u vašo peti za još više amortizacije!

Devedesete: usko, kraće, drečavo

Devedesetih se svet ubrzava u isčekivanju 2000. Internet i mobilni telefoni se polako šire planetom, a vežbanje i rekreacija se nameću kao alternativa ubrzanosti koja postaje nezadrživa.

Patike doživljavaju ekspanzuju amortizacije, sa sve debljim đonovima.

1991. Nike lansira Dri- Fit materijal, posebno tkanje poliestera sa idejom da odvlači znoj od tela i suši ga na površini.

Dvehiljadite: sijamo u mraku, ne stidimo se helanki i ekološki smo svesniji

Trčanje nikada nije bilo masovnije nego u 21. veku. Sa masovnošću pokreta i trka, ubrzala se i trkačka moda.

Distinkcija u odnosu na 90 je primetna u bojama, iako i dalje dominiraju drečave, sada se lagano u igru vraćaju i neutralnije boje.

Skoro svako parče opreme na sebi ima i cat eye ili neku refleksiju

BGD Light Run, 2013.

21. vek je u znaku brendovskog trčanja, veliki diktiraju trendove, i to više nisu samo parčići opreme, to su sada kolekcije.

adidas ima eksluzivnu kolaboraciju sa Stelom McKartni

2005. Vibram izbacuje five fingers patike – barefoot trčanje nagoveštava povratak osnovama.

2013. BOOST pena je rukavica bačena brendovima – najveći povrat energije do tada.

Poslednjih par godina obeležava trend smanjenja težine patika i važnosti reciklaže. Parley for Oceans i adidas prave prvu recikliranu patiku.

Povratak na osnove

Sa uzletom hipsterskog pokreta, primetna je i nostalgija za parčićima opreme koji nas vraćaju u sada, tako atističke rane godine trčanja.

Kako gearpatrol to sumira: ” Da, možete da izgledate kao hodajući bilbord multimilionske kompanije, ali možete i da pošaljete pitanje, o moj bože da li je to Rajan Gosling izašao na trčanje svojom opremom” u slavu indi running brendova, poput Doxe

Njihove boje ne vrište, tonovi su svedeniji, linije čiste i pomalo nostalgične.

Ovako je bilo do danas, a sutra?

Šta reći na ovaj kratki osvrt? Možda pogledati u budućnost?

Kako će izgledati trčanje u 22. veku? Da li će tehnologija ići dole da će nam pored amortizacije dodavati i pogon?

Da li će materijali biti sve više veštački a sve manje prirodni? Da li će najkul dečko u školi biti najbrži polumaratonac?

Kako vi vidite odgovore na ova pitanja? Ostavite nam odgovore u komentarima :) 

 

The post Od gole guze do golih stopala: kako se menjala trkačka moda? appeared first on TRČANJE.rs.


Trejl oprema po godišnjim dobima

$
0
0

Dobro su nam poznati termini prolećno i zimsko spremanje ormara. To je ono kada sa prvim danom proleća poslažemo svoje zimske jakne, rukavice i kape, gurnemo ih u najnedostupniji deo ormara, a na „glavne“ police spustimo letnje haljine i majčice. Ili obrnuto, kada nas već drugog dana jeseni sačeka pravi novembarski dan, pa povadimo sve džempere i pantalone, a pozdravimo se sa lepršavim suknjama i kratim šorcevima.

Kako stvari stoje u trkačkom ormaru?

Trejl trčanje, već u startu zahteva par komada opreme više nego što je to slučaj sa trčanjem po asfaltu. To je vrlo logično, jer je koncept trejla trčanje u prirodi, gde nam je većina stvari tipičnih za trčanje po asfaltu nedostupna (kao što su česme sa vodom, prodavnice, civilizacija uopšte), te ih moramo nositi sa sobom. Međutim, šta se to nalazi u trkačkom ormaru trejl trkača ili trkačica i da li se i u njemu dešava sezonska premetačina?

Trejl trkači i trkačice gotovo izvesno poseduju ako ne odvojene police/fioke, a ono bar delove polica/fioka za letnju i zimsku opremu. Mada se neretko dešava da nam na planini i u letnjem periodu zatreba koji komad zimske opreme, ipak na neke stvari gotovo i da zaboravimo.

Sezona proleće/leto

Ono što se nalazi u prvim redovima kada otvorimo trkački ormar na proleće i leto su svakako aktivne majice bez rukava i šorcevi, kao i trejl patike koje su napravljene od prozirnijeg gornjišta. Kačket ili vizir, plitke čarape za trčanje i eventualno par znojnica.

Međutim, ono što razlikuje trejl letnju opremu od opreme za asfalt je činjenica da će jedan lagani šuškavac uvek biti pri ruci, a neretko i neki par dužih čarapa i višenamenska traka. Kada trčite po neutabanim stazama, gotovo je nemoguće da omašite neki žbun kopriva ili mlade kupine. Ovde vam u pomoć priskaču duge čarape (napravljene od tanjeg materijala, ali i dalje sintetičke i namenjene za trčanje) ili kompresione čarape koje vam pored zaštite od grebanja i žarenja, olakšavaju trčanje.

Trejl trčanje se još naziva i planinsko trčanje. Neretko se treninzi, a naročito trke, održavaju na velikim nadmorksim visinama, gde je temperatura znatno niža nego kada trčite po gradskom parku. Da ne pominjemo vetar koji prolazi kroz kosti kada se popnete na neki od vrhova. Ne zvuči kao leto, slažemo se, ali svako nije ništa što jedan tanji šuškavac ne može da reši, a ni kiša vam onda ne može ništa. Ako ste baš zimogrožljivi, neka vam pri ruci bude i višenamenska traka. Kako joj samo ime kaže, ima više namena, te ako vas na planini sačeka hladnije vreme, možete je staviti oko vrata ili zaštiti uši od vetra, a kako se spuštate i temperatura raste, traku možete koristiti za skupljanje znoja.

Sezona jesen/zima

Stvari su malo drugačije kada nam kiša postane svakodnevica, a niske temperature sve češće i sve niže. Da ne pominjemo sneg.

Ali ni kiša, ni sneg, ni niske temperature nisu razlog da ne uživate u trej trčanju na jesen i zimu. Uz pravu opremu, ništa od ovih vremenskih „nepogoda“ nećete ni osetiti, a za uzvrat ćete upoznati trčanje na neki sasvim novi način.

Šta je ono što dominira u trkačkom ormaru zimi? Helanke (tanje i deblje u zavisnosti od temperature), majice za trčanje dugih rukava, šuškavac, i naravno trej patike koje mogu imati gore-tex (GTX oznaka pored naziva patika) gornjište  tako da će vam noge biti suve i po kiši i po snegu.

Tu su i mali dodaci koji mogu da naprave ogromnu razliku. Deblje čarape za trčanje vas štite od hladnoće (u kombinaciji za GTX patikama vas čini nezaustavljivim), višenamenska traka koju zimi možete koristiti i kao kapu ili kao zaštitu oko vrata koja vam pomaže da ne gubite toplotu, rukavice za trčanje koje su napravljene od tankog ali efikasnog materijala, tako da ih možete nositi na rukama dok ne postignete radnu temperaturu, a onda ih lako spakovati u džep šuškavca ili prsluka.

Posebna oprema za sve sezone

Pored ove, takoreći, odevne konfekcije, postoje i trejl trkački aksesoari koji nisu toliko vezani za godišnje doba, koliko za dužinu i trasu trčanja.

Kao što smo već napomenuli, kod planinskog trčanja, voda, hrana, prva pomoć… nisu nam odmah iza ćoška ili na 5 minuta. Ove tri stvari neretko nosimo sa sobom kada idemo na neku trejl trku/trening, a u većini slučajeva su i obavezujuće stavke od strane organizatora.

Postoje razni pojasevi za trčanje, prsluci i rančevi koji se koriste za nošenje pića, hrane, rezervne opreme, prve pomoći i sl. prilikom trčanja.

Takođe, tu su i štapovi za trčanje i čeone lampe za one najekstremnije koji vole da trče noću ili 24+ sati, a sve to po jako strmim i tehnički zahtevnim stazama.

Ali o tom po tom, u nekom od narednih tekstova. Za sada, vreme je da izvadimo helanke i odložimo šorceve do sledeće sezone.

Tekst je originalno objavljen na Intersport blogu

The post Trejl oprema po godišnjim dobima appeared first on TRČANJE.rs.

Trčanje zimi – GTX patike za trčanje

$
0
0

Jesen, a naročito zima, dobar deo trkača skloni sa ulica na trake za trčanje ili u teretane. To je oduvek bila praksa koja se, polako ali sigurno, menja.

Ako zamislimo jedan tipičan zimski dan sa temperaturom oko nule i ako ga još smestimo u grad, koji beli sneg brzinom svetlosti pretvara u bljuzgavicu, biće nam jasno zašto se zimi trkači odlučuju da trening odrade u zatvorenom. Elem, nikome se ne mili da po takvom danu boravi napolju, hladno je, iako se trčanjem brzo zagrejemo, a ako tome pridodamo činjenicu da će vam noge, već posle prvih 100 m biti potpuno mokre, LSD trening sigurno bolje zvuči u zatvorenom.

Ipak, trčanje zimi na otvorenom ima svoje prednosti. Pored toga što su sve staze vaše jer su šetači na zimskom odmoru, biciklisti na trenažerima, a deca u igraonicama, trčanje zimi na otvorenom nam jača duh i poboljšava cirkulaciju, a kada ga jednom probate, uz odgovarajuću opremu, brzo ga zavolite.

Patika glavu čuva, šubara je kvari

Kada kažemo odgovarajuća oprema mislimo prvenstveno na odgovarajuće patike. Patike koje treba koristiti zimi u mnogome se razlikuju od letnjih patika. Prvo i osnovno je gornjište patike. Zimske patike se prave od vodootpornih materijala. Iako u svetu postoji veći izbor materijala za ovu namenu, kod nas dominira Gore-Tex obuća koja je negde tehnološki najdalje otišla. U pitanju je materijal koji ne dozvoljava da voda prodre u patiku, dok je, sa druge strane, dovoljno prozračan da vam se noga ne upari dok trčite.

Ove patike su uglavnom dosta čvršće od letnjih patika, što je izuzetno korisno kada je u pitanju trčanje po klizavom tlu jer smanjuje rizik od izvrtanja zgloba. Pored čvrstine, patike za zimu imaju i nešto rebrastiji đon koji nam pomaže da se manje klizamo po snegu i blatu. Dakle, stabilna, topla i suva patika za trčanje je prvi komad opreme u koji treba uložiti pre izlaska na stazu zimi, ali ne i jedini. Već smo pisali o razlikama u letnjoj i zimskoj opremi, pa to pročitajte ovde.

Neki to NE vole vruće

Ukusi su različiti u svemu pa i u trčanju zimi. Neki od trkača i trkačica ne preferiraju patike sa Gore-Tex gornjištem. Glavni razlog je toplota. Neki ljudi prosto imaju drugačiju termoregulaciju i perifernu cirkulaciju, tako da su im ove patike pretople. Radije bi istrpeli mokre čarape nego pregrejana stopala.

Drugi razlog zbog koga neki trkači i trkačice izbegavaju Gore-Tex patike je činjenica da su one manje fleksibilne od patika koje se prave od prozračnijeg gornjišta. Iako smo rekli da su ove patke stabilnije, neki ipak više vole da su im patike komotnije i fleksibilnije.

Kao što rekosmo, o ukusima ne treba raspravljati.

Ono što je važno je da nam kiša i sneg više nisu prepreka za dobar, zdrav, trening na otvorenom. Jedan izgovor manje sa zimskog spiska.

Tekst je originalno objavljen na Intersport blogu.

The post Trčanje zimi – GTX patike za trčanje appeared first on TRČANJE.rs.

Nike Zoom Fly, aka osiromašeni rođak „Kipčogeove patike“ –recenzija patike

$
0
0

Kao svaki running junkie, i ja ponekad volim da bazam po radnjama i isprobavam patike. Šta ću, to mi je jedan od hobija.

Neko voli da kuva, plete i pravi narukvice – a ja volim da isprobavam patike!

Prilikom jedne takve šetnje, žena i ja se “slučajno” zadesimo baš kod Nike diskonta na Banjiici. Uđemo unutra da vidimo šta ima. Kad tamo – patike na popustu. Usred diskonta, ko bi rekao! ;)

Obradovan tom srećnom okolnošću, krenem da šaram između polica. Pegasus, Vomero, Free Run, Pegasus…što su zapeli sa tim Pegasusom. Daj da ga probam! Hmm. Nije loš, ali nekako mi uzak kalup, a ja imam široko stopalo. Ne vredi.

Utom ugledam policu na kojoj piše „Poslednji par“. Koje su šanse da ću naći nešto što mi odgovara? Sve njihove patike su mi uzane…ali ajde da gvirnem, kad sam već tu.

Prilazim polici i…čekaj malo. Jesu li ovo Kipčogeove patike? Izgledaju isto.

Kipčoge nakon Breaking 2 događaja! Tako blizu!

Uzimam jednu patiku. Lagana kao perce. Nema šanse da će mi odgovarati. Probam je.

JUUUU..šta je bre ovo? NIKE se zeznuo pa napravio malo širu patiku. Hvalim te bože. Odgovara mi! I ne samo to već imam osećaj kao da sam na oprugama!

Krećem da skakućem po radnji, oduševljen. I po živcima prodavačice koja to posmatra, nešto manje oduševljena. Prilazim joj. Osmeh od uva do uva.

„Ovaj, samo da proverim…ovo je na popustu? Spušteno sa 20.000 na 15.000?“.

„Dajte da vidim….ne“.

Znao sam. Nisam ja te sreće.

„To je bila prethodna cena“, nastavlja ona. „Pošto je poslednji par, imate dodatni popust. 11.000“.

KUPLJENO!

Dolazim kući i sedam za komp da istražim šta sam to tačno kupio. Google me obaveštava da sam upravo pazario Zoom Fly, „osiromašenu“ verziju modela Vaporfly 4% u kojem je Kipčoge pokušao da istrči maraton ispod 2 sata!

Da, to ima smisla. Zato patike liče jedna na drugu. Sećam se toga. Imao je pejsere da ga štite od vetra i daju mu tempo, i malo mu je falilo, nekih 26 sekundi!Posle toga je uspeo da obori svetski rekord u maratonu, 16. septembra u Berlinu, istrčavši tu stazu za ludih 2:01:39!

Znam da patike ne mogu (niti treba) da trče umesto mene, ali…možda mi baš ovaj model može pomoći da oborim neki svoj rekord?

Ovde možete saznati da li sam u tome i uspeo, a ako ste to već učinili (ili vas to i ne zanima) nastavljamo sa recenzijom patike!

Đon

Đon Zoom Fly modela je slojevit koliko i torta moje mame. Dakle, dosta je debeo, što ga približava maksimalističkim modelima (engl. high-cushioned).

Spoljašni sloj đona (engl. outsole) koji dolazi u kontakt sa podlogom sastoji se od dve vrste materijala – bele mekane pene i crne strateški raspoređene gume koja omogućava bolje prijanjanje uz podlogu.

Iako sam spektičan kad je u pitanju marketing – naročito u vezi sa modelima koji u sebi imaju ugrađeno i po nekoliko tehnologija – ovog puta zaista mogu da posvedočim da ni posle 60 istrčanih km nisam imao problema sa proklizavanjem, udobnošću niti stabilnošću!

Tranzicija na relaciji peta-prsti teče glatko i patika ostaje udobna i na dužim relacijama (21 k). I ne samo to, već me nekako „gura“ da trčim brže, kao da sam na oprugama!

Upravo za to je zadužen središnji deo đona (engl. midsole) jer se sastoji od oprobane, udobne Lunarlon pene kroz čiju sredinu je, celom dužinom patike, umetnuta tanka plastična struktura sa uzdužnim žljebovima koja se ponaša kao opruga!

Kad je pritisnete svojom težinom prilikom naskoka, ona vas malo odbaci napred! Osećaj je sjajan!

Gornjište

Gornjište je jako tanko i sastoji se od dvoslojne membrane koja odlično diše i hladi stopalo tokom trčanja.

Nike je u njega ugradio i nešto jaču potporu za petu (engl. heel cup) kao i Flywire tehnologiju, što je fensi izraz za niz od pet „sajli“ sa bočne strane koje, zajedno s tankim pertlama i jezikom, omogućavaju savršeno prijanjanje patike za stopalo.

Za divno čudo, gornjište kod ovog modela je nešto šire u prednjem delu, pa će on tako odgovarati i trkačima sa malo širim stopalom!

Ovde moram da napomenem da Zoom Fly nije širok kao, recimo, Saucony Triumph ili New Balance Fresh Foam 1080, ali jeste osetno širi od većine standardno uskih Nike modela.

Namena

Sa svojih 240 g, koliko teži moj broj 43, ovo nije najlakša patika na svetu, ali jeste dosta lagana. Poređenja radi, teška je koliko i Adidas Adizero, dok je od Hoka Tracer modela teža za nekih 40 g.

Razlika u debljini đona na relaciji peta-prsti je 10 mm (ima 33 mm u peti, i 22 mm u prednjem delu).

Iako je Nike reklamira kao patiku za sve namene i distance, imajući u vidu težinu patike, debljinu đona i njegov sastav, ipak ne vidim sebe kako svakodnevno koristim Zoom Fly. I još uvek nisam siguran da li bih u njemu trčao maraton.

Ovo je, što se mene tiče, odlična patika za kraće a brže treninge, za trke i eventualno one kraće treninge pred samu trku, koji nam služe da se naviknemo na patiku u kojoj ćemo istrčati svoju ciljanu trku.

Vek trajanja i zaključak

S obzirom da je središnji deo đona sastavljen od Lunarlon pene koja nema previše dug vek trajanja (proizvođač kaže da u proseku možemo očekivati da nas Zoom Fly služi oko 500 km), ne očekujem previše od ove patike.

ALI s obzirom na njenu namenu, to je sasvim u redu, jer ako je budem koristio samo za ovo što sam gore nabrojao, ova lepotica bi trebalo još dugo da me služi!

Da li neko od vas takođe trči u ovom modelu? Podelite svoje utiske u komentarima! Do sledećeg čitanja, NR.

slike preuzete sa sajta SoleReview.com

The post Nike Zoom Fly, aka osiromašeni rođak „Kipčogeove patike“ –recenzija patike appeared first on TRČANJE.rs.

Najvažniji trkački trendovi 2018. – foto retrospektiva

$
0
0

Polako ali sigurno ispraćamo 2018. a pre nego što je pozdravimo, hajde da vidimo šta nam je to sjajno donela u trkački svet. ISPO, najveći sajam sportske opreme na svetu, donosi nam mišljenja vodećih brendova o najvažnijim trendovima i inovacijama u 2018.

Trend 1 – Patika pravljena za vas, bukvalno:

Foto: 3D Printing Media Network

Brooks Running je na ISPO 2018. u Minhenu, a u partnerstvu sa HPom, predstavio FitStation. Sa ovom tehnologijom u vidu 3D skenera u mogućnosti ste ili da odaberete najsavršeniju patiku za vas, ali i da sami kreirate patiku koja vam odgovara. Adidas je sa svojim Speedfacory takođe na samom vrhu kada je kostimizacija u pitanju. Trend 2 – Profesionalni saveti o trkačkim patikama:

Trend 2 – Profesionalni saveti o trkačkim patikama:

Foto: Run ´n´ more

Danas je izbor patika za trčanje ogroman. Kada se pojave u radnji ispred prepunih rafova sa patikama, trkači se neretko pogube. U ovakvim situacijama, dobar savet prodavca/čice je najvažiji. Koja patika odgovara individualnim potrebama kupca? Ono što je najvažnije za kupca su: brza pomoć, jasne informacije i što je najvažnije, cena koja je rezultat novih sistema digitalne analize.

Trend 3 – Influenseri i influenserke:

Foto: Squar Espace

Trčanje je odavno prisutno na socijalnim mrežama. Brendovi su prepoznali influensere/ke kao što su blogeri/ke i sportisti. Saucony npr. u svojoj kampanji #runyourworld koristi blogere/ke koji kroz postove, blogove i fotografije prelepih metropola ohrabruju korisnike da krenu sa džogingom ili trčanjem.

Trend 4 – Trejl je tu da ostane:

Za većinu trkača, doživljaj prirode je mnogo važniji od merljivih rezultata (kako Salomon navodi, ovo je slučaj sa 72% trkača). Daleko od asfaltiranih puteva, trejl trčanje nudi upravo to: daleko od gradske buke, priroda na pešačkim stazama nudi raznolik i zahtevan ambijent za pravo trkačko iskustvo.

Trend 5 – Žene, kao ciljna grupa, nastavlja da raste:

Vreme kada je sportska industrija tragetirala i proizvodila samo za muškarce je pluskvamperfekat. Žene danas zauzimaju podjednako važnu ulogu u trkačkoj ciljnoj grupi. Ovo je posebno primetno kada su u pitanju influenseri. Tako se npr. Puma sa Selenom Gomez i Karom Delivigne namerno oslanja na jake žene u svojoj kampanji.

Trend 6 – Grupe za trčanje za zabavnije trčanje:

Foto: icebug

Bilo da su u pitanju studenti, mladi menadžeri/ke, sportiš mame… trčanje sve više postaje iskustvo grupe, naročito u velikim gradovima. Trkači/ce sve češće svoje treninge odrađuju u grupama, bilo da su to samoorganizovane grupe ili klubovi za rekreativce. To je slučaj i sa Icebug „Forest Femmes“, gde se žene okupljaju kako bi zajedno trčale trejl.

Trend 7 – Trkački gedžeti i aplikacije:

Foto: Pinterest

Aplikacije kao što je Runtastic trenutno imaju desetine miliona korisnika. Tačno merenje distance, vremena, tempa, utroška kalorija je svima lako dostupno, a uz jednostavne i lepo dizajnirane gedžete i praktično.

Tekst je originalno objavljen na sajtu ISPO.com

The post Najvažniji trkački trendovi 2018. – foto retrospektiva appeared first on TRČANJE.rs.

La Spotiva Akasha, trail lepotica ili zver? – recenzija patike

$
0
0
Lepotica ili zver
UdobnaStabilnaNe proklizava Pogodna za većinu terenaPogodna za duge trejlove
SkupaTeško dostupna
90%Overall Score
Reader Rating 3 Votes
42%

Tekuća 2018. godina je za mene bila godina učenja i velikog trkačkog razvitka, uprkos činjenici da sam veliku većinu treninga u ovoj godini odradio samostalno.

Ne iz želje da tako bude – jer sam formalno pripadao sjajnoj BRC trejl ekipi predvođenoj preiskusnim trenerom – već prosto silom prilika.

Kao što ljudi često kažu – mi možemo da planiramo koliko hoćemo, ali život ne mari za naše planove, pa često on bude taj koji ima poslednju reč.

Iako sam zbog posla trenirao kad i gde sam stigao, sledeći neki okviran plan koji sam u hodu korigovao, trudio sam se da istrčim i poneku trku u gradu i prirodi, i da se putem neta što više edukujem o ishrani, različitim vrstama treninga, oporavku i onome što mnogo volim – o trkačkoj opremi!

Budući da sam u 2018. istrčao i nekoliko trejlova srednje dužine (30 k, 34 k i 66 k), dosta sam se zanimao i za patike iz ove sfere, a pažnju mi je posebno privukao brend La Sportiva.

Nisam očekivao da će se jedan italijanski brend naći na vrhu liste najpopularnijih patika u svetu planinskog trčanja. Zamišljao sam da svi najbolji trejleri nose Hoku, Altru, Salomon, Inov8…

Prijatno sam se iznenadio kad sam saznao da je ovu firmu osnovao Narciso Deladio još 1928. godine i da se radi o vrhunskom proizvođaču opreme za planinarenje, penjanje, pa čak i skijanje.

Prilikom razgledanja modela na internetu, najviše me je zaintrigirala Akasha, model namenjen trčanju ultri.

Iako sam bio savršeno zadovoljan modelom koji sam koristio od početka ove godine , zapitao sam se kakva je to zverska patika kad je namenjena ultrama?!


Anton Krupicka nosi Akashu!

Brzom pretragom domaćih prodavnica saznao sam da se ovaj model kod nas može kupiti samo u Iglu Športu i da nije nimalo jeftin, oko 20.000 din.

Jooj.

Iako ne mogu / ne želim da izdvojim toliko novca za jedan par patika, otišao sam do radnje da ih probam. Iiii…bile su dobre. I lepe. Ne previše mekane, ali udobne već na prvo obuvanje.

Nekoliko meseci posle toga, slučajno mi je Akasha opet pala na pamet. Otišao sam na sajt Iglu Športa i saznao da se ta prodavnica zatvara i da zbog toga daju veliki popust – Akasha je bila snižena 50 %!

Odmah sam otrčao da je uzmem. Odradio sam par treninga u Banjičkoj šumi i stekao pretežno pozitivan utisak o patici.

Za jednu zver, dosta su lepe!

NAMENA I OPŠTE KARAKTERISTIKE

Akasha je namenjena trkačima sa neutralnim gazom, za svakodnevno treniranje van utabanih staza i trčanje trejl trka, naročito ultri.

Težina muškog modela iznosi oko 330 g, ženskog oko 280 g, što Akashu svrstava u nešto teže patike, iako je subjektivni osećaj drugačiji. Nisam imao osećaj da su mi stopala teška prilikom trčanja, naprotiv.

Razlika u debljini đona na relaciji peta-prsti iznosi 6 mm, što je neka zlatna sredina, tako da bi ovaj model trebalo da odgovara trkačima naviknutim na low drop patike (4 mm i manje) ali i onima koji su navikli na nešto veći pad od ovoga!

ĐON

Po rečima proizvođača, u đon ove patike je ugrađena Trail Rocker tehnologija, čime obezbeđuje glatku tranziciju sa zadnjeg ka prednjem delu stopala prilikom gaženja.

Spoljašnji deo đona načinjen je od dugotrajne FriXion XT gume koja obezbeđuje odlično prijanjanje uz podlogu. U tome joj pomažu i “kramponi” postavljeni u oba smera, čime olakšavaju penjanje ali i trčanje nizbrdo.

Kramponi su srednje dužine. Ne toliko dugački kao kod modela Inov8 Mudclaw, recimo, koji je stvoren za rovarenje po blatu, ali ne ni toliko plitki kao kod modela Asics Gel Sonoma.

U TEORIJI, to znači da bi ova patika trebalo da posluži i na vlažnijim i na suvljim offroad podlogama, što potvrđuje i zvanični sajt La Sportive, koji je klasifikuje kao patiku za sve vrste terena.

Središnji deo đona je napravljen od EVA pene koja patici daje njenu prepoznatljivu mekoću i udobnost, a sa patikom stiže i antibakterijski Ortholite uložak koji će, prema rečima proizvođača, zadržati 95% svog volumena i neće se spljoštiti vremenom.

GORNJIŠTE

Gornjište je načinjeno od mrežastog materijala srednje debljine sa strateški postavljenim ojačanjima u prednjem delu i jakim, plastičnim štitnikom za palčeve napred, koji pruža odličnu zaštitu od korenja i kamenja na putu.

Sama mrežica je umereno prozračna. Ovo nije patika koja baš najbolje diše, ali daleko od toga da je vruće u joj.

Sa bočne strane stopala se nalazi dodatno ojačanje koje malo podseća na “kavez” prisutan kod Adidas UltraBoost-a. Ono daje dodatnu potporu stopalu i lepo ga drži u mestu.

Istu funkciju ima i držač za petu, koji je lepo postavljen i udoban, kao i jezik. Pertle su pljosnate i ne odvezuju se lako.

Ova patika nije vodootporna i kad se nakvasi malo sporije se suši zbog težine i debljine ugrađenog materijala, što joj je jedina mana, koliko sam uspeo da zapazim.

TEST I ZAKLJUČAK

Iako sam imao ove patike u svom posedu par meseci, samo sam u njima trenirao nekoliko puta i nisam ih nosio na nekoj trejl trci. Što je svakako neophodno da bi slika o ovom modelu bila kompletna.

Moramo znati kako se patika ponaša u uslovima prave trke, zar ne?

Zato sam u pomoć pozvao iskusnog trejlera, Milijana Dimitrijevića, koji je nosio Akashu na nedavno održavnom 2. izdanju Vidra trejla kod Valjeva, koji je organizovao naš poznati trkač, Vlada Panić!

Start!

Ja: Milijane, kako ti se čine patike?

M: Meni su legle, malo su kruće nego što sam navikao ali odlično drže na klizavom terenu.

Ovo im je bio pravi test. Rokao sam baš brzo nizbrdo, i uopšte nisam osetio nestabilnost.

Na kraju mislim da sam završio peti. Zalutao sam na jednom mestu, pa mi je za toliko izmakla četvrta pozicija, stigoh dečka 200 m pre cilja i ne uspeh da ga isprintam.

Neizvesno do kraja!

Ja: Kako ti se čini staza?

M: Staza je odlična. Imala je samo delić asfalta. Iskreno, nimalo naivna staza sa 23 km i 1100 D+.

Ja: La Sportiva kaže da je ovaj model pravljen za ultre. Cenim da ove patike možda i nisu najbolje za kraće a brže trejlove?

M: Po meni nisu. Nisu ni za suv teren. Ovaj teren i vremenski uslovi koji su vladali na Vidra trejlu su pravi za ovu patiku.

Viđamo sve više trka u organizaciji WST-a i ljudi ih hvale!

Čuli ste, narode. Milijanu veliko hvala na testiranju patike i utiscima, Vladi Paniću na slikama, a vama hvala na vremenu.

Da li i vi imate iskustva sa La Sportiva patikama, ili favorizujete druge brendove i modele? Koja trejl trka vam se najviše svidela ove godine?

Do daljeg čitanja, NR

The post La Spotiva Akasha, trail lepotica ili zver? – recenzija patike appeared first on TRČANJE.rs.

Najbolje od najboljeg: izbor Runners World za 2018.

$
0
0

Svake godine, u decembru najveći trkački magazin na svetu bira najbolje patike. Kategorije su se ove godine promenile tako da imamo:

  • Gear of the year: najbolja patika godine
  • Editors choice: izbor urednika
  • Recommendation: ovo je najbolja kupovina
  • Hot list: patika u trendu
  • Trail Recommendation: najbolja trejl patika

Iznenađenje godine? U 2018. smo pratili takmičenje za najbržu patiku na svetu, ali izgleda da je pobedu odneo dark horse u vidu Reebok Floatride modela :)

Ostali pobednici kategorija nisu previše neočekivani, tu su neki standardni favoriti i par noviteta,ali krenimo redom:

Najbolji model 2018 – Reebok Floatride Run Fast

Floatride je na tržište  ušao samouvereno i osvojio srca trkača sa preudobnom Pebax penom. Mekanim petnim delom i finim gornjištem. Nov model Run Fast je zaseo na mesto najbolje patike u 2018 zbog brzine i udobnosti po izuzetno povoljnoj ceni za sve što “pakuje” ~ 140$ Testirali smo Floatride u svojoj prvoj iteraciji i zavoleli ga na prvo nošenje

Izbor urednika: Brooks Ghost 

Ghost se na ovoj listi našao više puta zbog svoje all round privlačnosti za različite trkače: kako urednici kažu, početinci ga vole zbog udobnosti, iskusni trkači zbog toga što je puzdana patika za velike kilometraže, subelit trkačima prija resonsivnost. Cena od 120$

Preporuka 2018: Saucony Ride

Preporuka je nov način da se kaže: najkupovina. Ove godine Saucony Ride nosi pehar kući, zbog toga što u 100$ pakuje prilično dobar osećaj pri trčanju i daje više od konkurenata. Ride je patika srednjeg cenovnog rangaza neutralce, Guide je slična cena i osećaj, za pronatore. Obe su testirane i od strane našeg tima i spadaju u voljenije modele.

Hot model: Nike Zoom Pegasus turbo 

Patika o kojoj se najviše pričalo u 2018. možda je bila Nike 4%Vaporfly ali Pagasus nosi ovu nagradu kući jer, po rečima urednika RW, Vaporfly em košta 250$, em ga nema u radnjama. Za 180$ možete da kupite najnoviju iteraciju voljenog Pagasus modela, sada lakšeg i bržeg nego ikad. Ko voli nek izvoli :)

Najbolje patike za trejl: Salomon Ultra pro

Ove nema iznenađenja, retko kada Salomon ne odnese pobedu u trejl sekciji. Bazirana na S/Lab Sense Ultra patici, namenjenoj brzim i vitkim trejl trkačima, Ultra Pro se ipak obraća nama “običnim” trkačima. Cena 150$

The post Najbolje od najboljeg: izbor Runners World za 2018. appeared first on TRČANJE.rs.

Saucony Triumph ISO4 – čudan način da se napiše „U.D.O.B.N.O“ – recenzija patike

$
0
0
Apsolutna amortizacija i dug vek trajanja
udobne, stabilne, dugotrajne (nakon 120 km u njima, kao da su sad izvadjene iz kutije)
visoka cena i manja responsivnost od očekivane
86%Overall Score
Responsivnost80%
Udobnost95%
Ventilacija76%
Odnos cena/kvalitet85%
Stabilnost95%
Reader Rating 3 Votes
87%

U životu se često desi da na lepe stvari nabasamo slučajno, kad im se najmanje nadamo. Kod mene je to slučaj i sa patikama.

Dešavalo se da uđem u radnju da kupim nešto drugo i da na kraju izađem s novim parom patika, iako mi baš nisu bile neophodne u tom trenutku. To se desilo i sa modelom Saucony Freedom ISO, što se ubrzo pokazalo kao srećna slučajnost. Zašto i kakve to veze ima sa modelom Triumph ISO4?

Freedom ISO

Pa, tada, početkom marta 2018., spremao sam se da istrčim svoj 1. maraton u drugim patikama. Međutim, pri kraju jednog LSD-a od 33 km zabolelo me je stopalo. Da sam trčao intervale, pa i da svalim krivicu na prejak intenzitet treninga, ali ovako…

Naslutio sam da su patike krive za bol. Da bih potvrdio tu teoriju probao nov identičan par. Posle toga sumnje više nije bilo, đon mojih starih patika je bio odslužio svoje.  Koliko god da su inicijalno bile udobne, posle nekih 400 km đon se spljoštio i stvrdnuo.

Bio je to popriličan psihološki udarac za mene, da me patike izdaju pred prvi maraton. Ali šta je tu je. Odmorio sam nekoliko dana, čekajući da upala fascie prođe. Čim je bol nestao, uskočio sam u Freedom ISO, nadajući se čudu.

I ono se desilo. Zbog oporavka nisam uspeo savršeno da tempiram formu, ali jesam istrčao tih 42 km bez ikakvih problema! Saucony to the rescue!

Freedom VS Triumph

ĐON

Glavni adult Saucony patika je pena zvana Everun. Upravo od nje sačinjen je i središnji deo đona Triumpha ISO4. Ukupna debljina mu je 28 mm u peti i 20 mm u prednjem delu (dakle, ima pad od 8 mm).

Za dobru trakciju se ovog puta pobrinula nešto tvrđa guma u spoljašnjem delu đona. Nije Crystal Rubber kao kod Freedoma, ali ipak odlično prijanja.


Freedom VS Triumph: đon

Ali šta je tačno Everun i zašto je toliko dobar?

Za razliku od obične EVA (etilen-vinil acetat) pene koja čini središnji deo đona kod većine proizvođača, Everun je vrsta termoplastične gume (tačnije: termoplastični poliuretan ili TPU) koja je sačinjena od više hiljada kompresovanih kapsula EVA pene.

Usled ovoga, TPU đon – po rečima samog proizvođača – pruža mnogo veću responzivnost i traje i do 3 puta duže od EVA đona, jer za razliku od njega, nije osetljiv na temperaturne promene (EVA ume da omekša kad je vruće i da se stvrdne kad je hladno, čime gubi na udobnosti i amortizaciji).

Razlika postane očigledna čim obujete neku patiku sa TPU đonom – on je prosto elastičniji i pruža veći povrat energije tokom trčanja.

Što se dugotrajnosti tiče, o tome mogu lično da posvedočim. Freedom ISO me služi već skoro 800 km, a obuvši jedan potpuno novi par u radnji pre nekoliko nedelja, došao sam do šokantnog zaključka da Everun (koliko ja mogu da primetim) nije izgubio previše od svoje elastičnosti čak ni posle toliko kilometara!

Imajući to u vidu, slutim da su tvrdnje pojedinih trkača sa interneta o tome da ih ove patike služe i do 1.200 km ipak tačne!

Naravno, vek trajanja patike zavisi i od faktora kao što su težina trkača i način gaženja, pa ću sa konačnom ocenom sačekati dok lično ne istrčim 1.000 – 1.200 km u Freedomu, ali ako se po jutru dan poznaje, moj par je na dobrom putu da ostvari tu cifru. Što automatski daje odlične prognoze i za Triumph!

Gornjište

U nazivu ovog modela stoji oznaka ISO, što znači da u sebi sadrži ISO fit tehnologiju.

ISO fit gornjište se sastoji od dvoslojne mrežice koja je “zasečena” na tri mesta i zajedno sa jezikom čini celovitu strukturu koja grli stopalo. Osećaj je blizak onom kad nazujete čarapu. Kod ovog modela mrežica solidno diše. Nije prozračna kao kod Freedoma, ali nije ni previše topla.

Držač za petu i jezik su dosta deblji nego kod Trijumfovog lakšeg brata, ali su udobni. Pertle su tanke i ne odvezuju se. Takođe, prednji deo patike je dosta bolje dizajniran nego kod Freedoma jer sadrži jači i izraženiji štitnik za palčeve.

Freedom VS Triumph: gornjište

Namena

Budući da je za oko 40 g teži (cc 300 g), mekši i manje responzivan od Freedoma, Triumph ISO4 je bez sumnje patika za duge i spore treninge. Glavna radilica u vašem trkačkom arsenalu, patika u kojoj ćete verovatno provoditi najviše vremena.

Eventualno može da posluži i za neki sporiji maraton, za one koji ne žele da jurcaju ali žele maksimalnu udobnost i zaštitu, jer ova patika zaista dobro apsorbuje šok koji telo trpi tokom trčanja.

S obzirom na ove adute, preporučio bih je: početnicima generalno, težim trkačima ili onima koji su imali problema sa plantarnim fasciitisom. Ali konačan sud, naravno, donesite sami.

Najbolji savet o izboru patika koji sam ikad pročitao glasi: ako obuješ patiku i bude ti toliko udobna da pomisliš da je možeš nositi ceo dan, verovatno će ti biti dobra!

Vek trajanja i zaključak

Nisam do sada imao iskustva sa Trijumfom, ali ako je suditi po Freedomu, veoma sam optimističan i očekujem da će me služiti 600 – 800km.

Što se mana tiče, primećujem samo dve – jednu realnu i jednu potencijalnu.

Realna mana je cena. Ovo je premium model, pa stoga košta oko 20.000. Iako mahom ne volim novotarije koje dolaze sa Zapada, ovde ipak mogu da kažem – živeo Black Friday. Da nije njega bilo, ne bi bilo ni ove recenzije.

Potencijalna mana patike je skrivena u njenom gornjištu i tiče se njegove dugovečnosti. Od ove iste mrežice je načinjeno i gornjište Freedoma, a ono mi je puklo već posle nekih 100ak km.

Još jedna činjenica ide u prilog mojoj zloj slutnji, a to je da Triumph ISO5, koji je nedavno izašao u Americi, ima pleteno gornjište koje se mnogo teže cepa, kao i Freedom ISO2. Čini se da svi proizvođači patika sa mrežastih gornjišta polako prelaze na pletena, makar kad su najskuplji modeli u  pitanju.

No, možda grešim. Vreme će, naravno, kao i uvek, pokazati da li sam u pravu.

Do sledećeg čitanja – trenirajte vredno i uživajte u zimi! NR

The post Saucony Triumph ISO4 – čudan način da se napiše „U.D.O.B.N.O“ – recenzija patike appeared first on TRČANJE.rs.


Kako očistiti patike od blata?

Vodič kroz brend: Asics

$
0
0

Anima Sana In Corpore Sano je krilatica koja čini akronim ASICS.  Poznatija vam je kao: u zdravom telu zdrav duh. 
Ova ideja se potpuno uklapa u trkačku priču. 

 Brend je počeo kao Onitsuka Co., Ltd 1.0 1949, Onitsuka je pravio patike za košarku. Čuvena Asics šara je bila vidljiva od samog početka, a 1966 na Olimpijskim igrama u Meksiku je posebno dominirala. 

1953. napravljena je prva maratonska patika, a dizajn će vas verovatno prijatno iznenaditi – bila je i te kako minimalna i ortopedska:

maraton Tabi, izvor: asics sajt

1977 nakon spajanja sa još dve kompanije, nastaje Asics kompanija.

Manje poznata, a zanimljiva činjenica je da brend Nike, svoj nastanak duguje upravo Onitsuka brendu, Fil Najt je osnovao Blue Ribbon nakon posete Japanu 1963.  sa idejom da preprodaje upravo njihove patike :)

Trkački asortiman

Asics je od samog početka pokrivao više sportova, trčanje je bio samo jedan od njih. Najpoznatiji trkački modeli u početku su bili Tiger, koje danas nosimo kao lajfstajl modele.

Revolucija za Asics trčanje bila je GEL tehnologija, nastala 1986. brzo implementirana u većinu premijjum modela. Održala se do danas.

Asics svoje patike deli na patike za pronatore, ozbiljne pronatore, neutralne modele i modele za underpronatore (supinatore).

Ova podela je uslovna, i ima preklapanja, tako da u sekciji neutral running možete da nađete i patike za underpronation, i pronation,

Asics under i neutral pronation (supinator) 

Ako je vaš doskok pretežno neutralan ili se dočekujete na spoljini deo stopala, ovi modeli su idealni za vas. Svi underpronation modeli su ok za “normalce” ali nisu svi normalni modeli ok za supinatore.

Ako se dvoumite oko nekog modela, Asics na sajtu za većinu ima opis kao ovaj gore, koji pokazuje opseg optimalne pronacije.

Asics Cumulus 

Trenutno je u prodaji Cumulus 20, može da se nađe i 19, to je povoljnija varijanta Nimbus modela, sa glavnom razlikom u količini Gel tehnologije. Na sajtu runrepeat ima oceu 91/100 što je prilično visoka ocena i za Asics i patike uopšte. 

Početna cena ovog modela je 120$

Asics Nimbus

Trenutno je uprodaji model 21, u 2018. Nimbus je doživeo svoje platinum izdanje, naš glavni trener ga j testirao u toku godine, a njegove utiske možete da pročitate ovde

Početna cena ovog modela je 170$

Gel Quantum 180 i 360

Gel Quantum 180

Napravljena kao all-round patika razika između modela 180 i 360 je samo u količini gela, 360 ga ima ravnomerno raspoređenog tokom čitavog đona. 

Nešto teža i robutnija patika od Cumulusa I Nimbusa, cenovni rang je sličan kao i ti modeli. 

Patriot

Patirot asics

Ovo je jednostavna patika, namenjena početnicima, za manju kilometražu i brzinu. Lep model, privlačnog dizajna i cene.  Poseban je i po gramaži, spada u laganije patike. Trenutno je aktuelan model 10

Cena: Od 49$

Gel Pulse

Takođe jednostavniji model sa minimalnim tehnologijama, ima najslabiju ocenu na runrepeat generatoru od svih modela za supinatore. Doduše, za model 9, a čekamo da vidimo kako će desetka da prođe.

Gel Contend 5

Jop jedan entry level ascis model za sve koji tek ulaze u trčanje ili trče kraće distance

Minimalne tehnologije, pad od 10,, i cena od oko 70 $

Asics neutralna i umerena pronacija modeli

Asics GT modeli (1000 i 2000)

GT već  godinama spada u asics modele sa najboljim odnosom cena / kvalitet.

Neka vas broj 7 ne zavara, ovi modeli su naslednici serije GT 2160, koja se razvija od 1993. 

Razlika između 1000 i 2000, koja se odražava i u ceni je opet u količini tehnologija. Oba su namenjena trkačima sa umerenom i jačom pronacijom, ali je GT 1000 pravljen sa našivenim elementima i ima manje gela u đonu. 

Cena na sajtu je 60 i 80 dolara

Metarun

Sa Metaranom je asics pokušao da napravi nešto neviđeno na tržištu. U njoj nalazimo sve najbolje tehnoogije upakovane u oko 300g. 

Zdravko Mišović je testirao ovu patiku i njegove utiske možete da pročitate ovde. Ukratko: ovo je vrhunska patika, po vrhunskoj ceni. Od 250$ 

Acis patike za pronatore 

Ovo je serija modela koji su specijalno dizajnirani da spreče “padanje” skočnog zgloba ka unutra pri doskoku. Po pravilu su teže i tvrđe od onih pravljenih za neutralce ili blagu pronaciju i nije preporučljivo da ih nosite ukoliko ne pronirate. 

Gel Kayano 

Kada kažem pronacija mislim na…  ovo je prva asocijaija na model Kayano.  Već 25 godina štiti zglobove i kolena pronatora, ali ga vole i normalci koji traže stabilnu patiku sa dobrom trakcijom. 

Acis patike za ozbiljnu pronaciju

Ukoliko imate preko 100 kg, ravne tabane ili ozbiljan problem sa šetanjem zgloba, ovo su patike za vas. Kod drugih brendova označene su sa motion control i predstavljaju krajnji spektar po nivou stabilnosti.

Gel Foundation

Jača patika za ozbiljne pronatore – sa gelom u peti i dovoljno prosotra za đon koji čuva ravne tabane i pronatore. Trenutno je u prodaji 13. iteracija. Cena: od 120$

GT 3000

Naslednik GT modela, sa najkonkretnijom podrškom do sada. GT model pakuje gel i guidance sistem u sebi, daje amortizaciju na svakom koraku. Cena: od 130$

Asiscs Speed Running modeli

Pored patika za treniranje i rekreativno trčanje, Asics razvija i posebnu liniju za trkanje. Ovo su po pravilu lakše patike, sa manjim padom (većina rekreativnih patika ima pad od 10mm, što štiti kolena pri doskoku na petu, ali otežava trkačnje trkačima sa pravilnom tehnikom).

Asics DS Trainer

Je verovatno najpoznatiji racing model od Asicsa. Namenjen je pronatorima koji ne žele da se odreknu brzine. Trenutno je 23 iteracija u prodaji.

Teška je oko 238 ili 198g (m/ž) i ima pad od 10mm

Cena je od 200$

Asics Dynaflyte

Neutralni brzi model sa težinama oko 250 i 215 grama, i padom od 8mm.

Cena: od 220$

Noosa FF

Model koji je na liniji između racinga i triatlona, prepoznatljiv po veselom dizajnu. 10mm pad i težina oko 200g ovu patiku svrstavaju u brže patike za neutralce. Cena od 200$ 

Gel-Tartherzeal

Najbrža patika i najlakša od svih, sa samo 159g za mušku i 139g za ženski model. Namenjena je neutralcima, a počinje od 180$ ,trenutno ga nema u Srbiji

Feather Glide 

Lagana patika namenjena ozbiljnim pronatorima, cena od 220$, trenutno ga nema u Srbiji

Asics trail running

Asics određene modele pravi i u trejl verziji, tako da ćete naići na GT 2000 modele uz sufix : GTX ali postoje i modeli koji su namenjeni i pravljeni isključivo za trejl.

Asics sonoma  

Trejl patika za neutralce, sa padom od 8mm i težinom oko 300, 280 g. Sonoma je povoljna patika jer za cenu od 130$ daje sasvim dovoljno podrške za trejl trčanje

Gel Fuji Trabuco

Ozbiljan trejl model za pronatore sa padom od 8mm i težinama sličnim kao Sonoma model. Cena je od 200$, ali ga nema u Srbiji

Ako ste stigli do kraja, znae da ponuda nije mala. Da li ste koristili neke od ovih modela i  kako su vam se pokazali?

The post Vodič kroz brend: Asics appeared first on TRČANJE.rs.

Brzi ali sa stilom, Inov-8 Trailroc 270: lepa, lagana, efikasna trejl patika

$
0
0
Brzi ali sa stilom, Inov-8 Trailroc 270: lepa, lagana, efikasna trejl patika
Fleksibilno gornjište bez šavova, smanjuje rizik od pojave žuljeva i iritacijaOdlično prianjanje na različitim terenimaLagana patikaLep dizajnGornjište koje diše i omogućava sjajnu ventilaciju
Plići zadnji deo patikeManji efekat amortizacije
88%Overall Score
STABILNOST100%
UDOBNOST90%
CENA / KVALITET80%
VENTILACIJA90%
PRIJANJANJE ZA PODLOGU90%
Reader Rating 1 Vote
58%

Inov-8 je konačno stigao na naše tržište prošle godine, a mi smo imali prilike da testiramo jedan od pet trejl modela koji su trenutno dostupni kod nas.

Iako se stopalo svakog čoveka u najmanju ruku razlikuje koliko i otisak prsta, te je prvi i osnovni savet da probate patiku pre kupovine, neke osnovne karakteristike patika, kao i iskustvo koje smo imali tokom testiranja, može vam biti od koristi kada birate svoj novi par.

Konkretno ova recenzija će najviše koristiti trkačima/cama koji nisu teški, nemaju potrebu za ekstra amortizacijom, imaju normalnu pronaciju i naravno, trče trejl.

Opšte karakteristike

  • Namena: Trening i trke po tvrdoj i kamenitoj podlozi
  • Teren: Sve što nije asfalt, mada je prvenstveno namenjena suvoj, kamenitoj podlozi
  • Pronacija: Neutralna
  • Težina: 270gr
  • Pad: 4mm (Visina pete: 15mm; Visina prednjeg dela: 11mm; Ovo je low drop patika, što znači da je stopalo bliže zemlji i samim tim pruža manje amortizacije, što je karakteristika većine trejl patika)
  • Cena: Puna cena 17.100 RSD, trenutno na popustu 13.680 RSD

Donji deo đona

Dizajniran je tako da pruži dobro prianjanje za podlogu, udobnost i bezbednost.

Napravljen je od tri vrste gume, „tvrda lepljiva guma“nalazi se na zadnjem delu pete i pruža amortizaciju od udarca tj. kontakta sa tlom, kao i zaštitu od habanja. Po sredini postavljena je tzv. „meka lepljiva guma“, a sa strana je postavljena „srednje lepljiva guma“ čija je funkcija da pruži dodatno prianjanje na padinama i klizavim delovima staze.

Duž celog đona su ravnomerno raspoređeni sitniji gumeni kramponi, postavljeni dovoljno razređeno da se blato/sneg ne zadržava na njima, ali opet dovoljno blizu da nemate osećaj dahodate po iglama.

Srednji deo đona

Sačinjen je od Powerflow+ pene koja se prostire celomdužinom od pete do prstiju. Proizvođač tvrdi da obezbeđuje 10% više zaštite priudaru o tlo, kao i 25% više potpore pri odrazu.

Pored ove pene, u središnji deođona ugrađen je i deo koji proizvođač zove Dynamic Fascia Band, a trebalo bi da „glumi“ tetivu stopala. Ova traka se savija na tranziciji od pete ka prstima, a vraća se na mesto prilikom odraza, što navodno daje energiju odskoku.

Ono što je sigurno, središnji deo đona ove patike nije najfleksibilniji na svetu, ali daleko od toga da je krut.

Gornjište

Napravljeno je bez ijednog šava. Gotovo kao sintetička čarapa. Ali ne dozvolite da vas to zavara. Gornjište je urađeno od prozračnog materijala i omogućava sjajnu ventilaciju stopala. Nedostatak šavova samo je plus, jer je rizik od stvaranja žuljeva i iritacija sveden na minimum. Ovo je čini jednom od najudobnijih patika natržištu.

Predeo kod prstiju je sa đonom spojen materijalom koji naviše podsećana gumu. Ovo daje prstima dodatnu zaštitu i produžava vek trajanja patike.

Dodatak ovom, po meni već savršenom dizajnu gornjišta, su tzv. Met-Cradle+ (materijal koji najvišepodseća na super tanku i fleksibilnu gumu) trake koje su strateški raspoređene po gornjištu tako da pružaju dodatnu stabilnost stopalu, a da ne oduzimaju ništa od fleksibilnosti gornjišta.

Jezik i deo patike koji ide oko zgloba su blago napunjeni, sasvim dovoljno da pruže udobnost, a da ne kompromituju prozračnost i ventilaciju.

Kalup

Kalup se vodi kao standardni i što se dužine stopala tiče, i što se tiče širine. Lični utisak je da je kalup mrvicu manji od standardnog, a da, iako je namenjen standardno širokom stopalu, i oni sa širim stopalima, kao što sam ja, mogu komotno da se osećaju jer im je gornjište izuzetno fleksibilno.

Dizajn

Sam dizajn patike je toliko pametno osmišljen da omogućava ovoj patici da bude izuzetno lagana, a da ne manjka u performansu i zaštiti. Istina, nije kao da „hodate po oblacima“ ali ako možete da preživite činjenicu da trčite po kamenju, a ne po tartanu, ovo je fenomenalna patika! Kome još smeta tu i tamo neki kamenčić?

Što se izgleda patike tiče, mislim da nema duše na ovom svetu koja se ne bi složila da je ova patika prelepa, tako da odgovarala vam ili ne, potrebna vam je za one dress up trkačke momente :)

Kako su se pokazale u praksi?

Mada je ova patika prvenstveno namenjena trčanju po suvom, kamenitom tlu, obzirom da smo je testirali u sred zime, gazila je svuda samo ne po suvom i kamenitom tlu :), ali ako smatramo da je ovo jedna sjajna patika, sigurno ćemo dopuniti tekst čim je oprobamo i na terenu za koji je pravljena. Do tada, evo kako se pokazala u malo zahtevnijim uslovima:

Test 1: Avala 10km, 30+ cm snega

Za razliku od nekih trejl trkača/ca koji su gadljivi na goretex, ja ga volim, naročito na nekom minusu ili po snegu/kiši. Inov-8 Trailroc 270 su patike pravljene za suvo vreme ili za mazohiste koji vole da trče po mokrom i hladnom u njima.

Mada nisam neki mazohista i, kao što rekoh, volim suva i topla stopala, za potrebe ove recenzije, patike sam testirala i po snegu, a one su se sjajno pokazale!

Đon zaista super prianja, tako da uzbrdo idete bez problema i bez zadržavanja gomile snega po patikama (ovo se odnosi na đon ali i na gornjište, čiji materijal je takav da, iako propušta vodu, sneg i prljavština uglavom sklizne sa gornjeg dela patike). Nizbrdo po snegu od 30cm ne možete da imate jasnu sliku o tome kako se patike ponašaju, ali na par ugaženih delova staze delovalo je da rade sjajan posao i da ne proklizavaju.

Led je uvek izazov, pa tako i za ove patike, međutim, pokazale su se bolje od drugih, mada ako znate da ćete imati deonice sa puno leda, savetujem dodatnu opremu.

Noge su posle 10km bile skroz mokre, ali bih rekla da uz par kamašni situacija može da bude puno bolja jer je najveća količina snega ušla oko zglobova, a ne kroz sam materijal.

Ocena za performans po snegu: 8/10

Test 2: Beton, beton, samo beton

Od trej patika ne možete i ne treba da očekujete čudo na betonu, ali kako neretko, bilo na treningu ili trci, možete doći u susret sa asfaltom, nije na odmet da znate kako se ova patika ponaša na betonu.

Ja sam je testirala na laganom treningu od 40 min isključivo po betonu. Utisak je da je zbog minimal tehnologije kruta i oseća se manjak amortizacije. Sa druge strane, gumeni kramponi su taman toliko veliki i strateški postavljeni da vam neće prestavljati problem i trčanje po betonu učiniti neugodnim.

Da zaključimo, ako nabasate na beton, preživećete, a i patike će.

Ocena za performans po betonu: 6/10

Test 3: Blato koje izuva – bukvalno

Poslednje, ali nikako najmanje važno, a svakako ne i najmanje zabavno, bilo je blato na Avali na oko 10km.

Ko nije trčao po blatu na Avali, taj ne zna šta propušta. Gusto, lepljivo, klizavo i duboko! Dušu dalo za gubljenje patika. Ovde se plitkoća Inov-8 Trailroc 270 patika pokazala kao mana. Iako je načelno ovo plus, jer omogućava dodanu ventilaciju, dok ne manjka u fiksiranju stopala, protiv blata je bitka bila žestoka. Već posle prvog kilometra, morala sam da stanem i dooobro zateknem pertle.

Kada je problem sa izuvanjem rešen, ostatak treninga prošao je relativno glatko. Đon ovih patika je po mom mišljenju stvoren za trčanje uzbrdo po blatu. Način na koji kramponi prianjaju na podlogu je fenomenalan i zaista daje sigurnost i olakšava kretanje na gore, a da se pri tom blato minimalno zadržava na patici (kada kažem minimalno, mislim da ne vučete po 3kg blata na svakoj patici nego oko kilogram :)).

E sada, svako ko se penje mora i da se spusti (i obrnuto), a kada je reč o trčanju u ovim patikama po blatu nizbrdo… pa može bolje. Imala sam utisak da se patike mrvicu više klizaju nizbrdo nego što bi trebalo, tj. što bih ja volela. Istina, svaka patika će se klizati po blatu ako se krećete nizbrdo (izazov je ličan kao i sa ledom), ali ovde bi dobro došli mrvicu veći kramponi na samoj ivici pete.

Imala sam sreće da nabasam i na suve delove staze tokom ovog treninga i potvrdim tvrdnje proizvođača da su ove patike fenomenalne za takvo tlo. Lagane, po meni izuzetno fleksibilne, udobne i stabilne.

Ocena za performans po blatu: 8/10

Gde kupiti

Ove, kao i druge modele Inov-8 patika možete naći u Tref prodavnicama sportske opreme. Trenutno su neki od modela, konkretno i ovaj, na popustu tako da je idealno vreme da ih nabavite po nešto povoljnijoj ceni.

Zaključak

Ovo su svakako jedne od najudobnijih patika za trejl koje se mogu naći na našem tržištu. Istina je da se ne mogu pohvaliti sa visokim stepenom amortizacije, zato ih ne bih preporučila onima koji tek ulaze u trejl priču i nisu navikli da osete po koji kamen ispod patike, ali bih ih zato preporučila svima koji su skloni žuljevima nastalim trenjem, jer ih sa ovim patikama nećete dobiti sigurno. Način na koji je gornjište ove patike izrađeno uliva poverenje i veru da će patike večno da traju. Tome se nadam, a kako vreme odmiče, videćemo da li sam u pravu.

Ovo nije patika za one koji na trejl idu u “oklopima” tj. dubljim trejl patikama koje im ulivaju dodatnu sigurnost. Iako su ove patike izuzetno stabilne, činjenica da su pozadi dosta plitke, može ljudima koji su navikli na dublje patike da stvori osećaj nesigurnosti, tako da ako spadate u ovu grupu, možda ipak potražite neki drugi model.

Svi oni koji preferiraju dugo trčanje po suvom ali kamenitom tlu, i od patike očekuju da bude udobna, da dobro prianja, da bude lagana i da “diše“, ovo je patika za vas.

Sve u svemu, lepa, lagana i udobna, a efikasna i sigurna.

Kakva su vaša iskustva sa Inov-8 patikama?

The post Brzi ali sa stilom, Inov-8 Trailroc 270: lepa, lagana, efikasna trejl patika appeared first on TRČANJE.rs.

adidas “Igra prestola” patike su stigle

Reebok i patike za trčanje? Testirali smo Forever Floatride Energy i prijatno se iznenadili

$
0
0
Odličan odnos cena-kvalitet
Veoma responsivnaDobar odnos cena-kvalitetŠirok spektar treninga
Ušteda u gornnjištuDizajn
81%Overall Score
Responsivnost80%
Udobnost75%
Odnos cena-kvalitet84%

Kada sam dobio ponudu da testiram Reebok patiku za trčanju, oprezno sam razmislio da li da prihvatim taj poduhvat. Neke recenzija patika je bolje ne objaviti, nego i sebe i brend dovoditi u nezgodnu situaciju. 

Jedna od najimpresivnijih patika na tržištu trčanja za 100 dolara.

Runners World dodelio je žig “PREPORUKA”, 7. februar 2019. 

Poslednjih deset godina trčim u najrazličitijim brendovima, držim obuke za prodavce trkačke opreme, pratim svetske trendove i do sada nisam bio u prilici da čujem da je Reebok  bio blizu trkačkog tržišta. Šta Reebok može ponuditi što bi izdvojilo njihove patike? 

Da se razumemo, Reebok je već duže vreme u trčanju, orijentisan na fintes trčanje, ne duge pruge. Sve do kraja prošle godine brend je bio naslovni sponzor Spartan Race, najveće franšize trka sa preprekama.  (Više o nenastavku saradnje Spartan Race i Reeboka pronađite ovde.) 

O ovim trkama razmišljate kao o mixu CrossFit-a (u kojem je Reebok bog) i trčanja pa je partnerstvo bilo prirodno. Takve patike su nešto tvrđe, robustnije, otpornije, stabilnije... Konkurencija na tom trižštu nije ni blizu kao na tržištu u kojem su i jedan Brooks, Saucony, New Balance, Asics, adidas, Nike (sa mnogo većom lepezom i svojim iskustvom od 30+ godina), Hoka i druge. 

Reebokov come-back u trčanje i duge pruge bio je Floatride Run prošle godine, koji je skorovao izvanrednih 88 poena na RunRepeat (recenzija). Floatride Energy model koji ovde tesitramo jeste “take-down”, tj odlčna tehnologija za sjajnu cenu, za neke kraće i srednje duzine trčanje u okviru fitnes trčanja.

Elem, širok uvod, ali mislim da je važno. Jer ovo je možda samo test Reeboka sa mainstream trkačkim tržištem, a možda stvarno vidimo da brend sluša trkače, inovara i pokušava da nađe svoje prodajno mesto na tržištu. 

Pa da počnemo…

Danas 12.000 dinara nije novac sa kojom možete napraviti top kupovinu.  Svi novi premium modeli kreću od 20.000 hiljada kada se pojava u prodavnici. Sa tim novcem kupujete maksimalne pefromanse, inovaciju i najbolju tehnologiju. 

Na prvu nošenje odmah bih potvrdio da za 100 EUR (prva cena, bez popusta) ovo jeste jaaaako dobro patika za trčanje. Responzivna, brza, udobna.

Đon i ratovi pene tehnologije 

Rat za najbolji đon, iliti bolje rečeno “rat pene”, je nezvanično takmičenje između kompanije da kreiraju najlakšu, najudobniju, najreponsivniju penu za đon patike. 

Ako smo prošlih godina imali rat tkanih-čarapastih gornjišta, verujem da je trenutno u punom zamahu rat pene, ako pogledamo Nike i Vaporfly, BOOST djon , EVER Run Sauconija, Metarun Asicsa….

Vrhunska tehnlogija podiže cenu patika i preko 200$. Floatride Pena nema jaku marketinšku kampanju kao Nike i Adidas, no Reebok je u ovome poseban jer guma Floatirida ima slične performanse, zadržavajući pristupačnu cenu. 

Gornjište od meša

Da bi cena došla na 100 eura (100 dolara u USA) moralo je naravno da se negde uštedi. Kompromis je uglavnom urađen u gorinjištu. 

Prozračnost je odlična, no materijal je bazičan meš. Neki testeri su naveli da su imali problem sa vezivanjem pertli i da im je jezik bežao. Ja nisam imao ovih problema.

Puna guma gazišta daje solidnu trakciju na suvom i mokrom tlu. Raspoređena duž celog đona, nije brendirana ali je po svim utiscima odlična. 

Sve statistike

  • Težina: 263 grama | Srednje lagana patika
  • Pad peta prsti : 9.6 mm | Umereno
  • Visina pete 32.3 mm | Umereno
  • Amortizacija pete: Meke
  • Visina prednjeg dela: 22.7 mm | Umereno
  • Amortizacija  prednjeg dela: Meka
  • Fleksibilnost: Tvrda
  • Stabilnost: Pomalo
  • Povraćaj energije (responsivnost): Velika

Zaključak

Za ~100€ početne cene, Reebok Floatride Energy daje mnogo.  Preporučujem je za svaki dan, fitnes trčanje, ali i brže treninge srednjih dužina, neutralce, za napredne početnike i trening takmičara. 

Patike smo dobili na testiranje od uvoznika. Recenzija je pisana nakon nekoliko treninga i istrčanih više od 20km u njima. Činjenica da je patika dobijena, a ne kupljena, nije uticala na pisanje ove recenzije.

The post Reebok i patike za trčanje? Testirali smo Forever Floatride Energy i prijatno se iznenadili appeared first on TRČANJE.rs.

Šta nose skyrunner-i?

$
0
0

Kao neko ko još uvek istražuje šta je za mene neophodno da imam kada krenem na trail ili skyrunning trku (ali ono stvarno, za preživljavanje i sigurnost), a šta je zgodno za poneti (zbog udobnosti i dodatne sigurnosti), često zagledam iskusnije trkače i njihovu opremu. 

I koliko god da opreme nabavim, uvek ima još nešto što bi mi olakšalo život sledeći put. Za trčanje jesu dovoljne samo patike, a za trčanje i boravak u planini – nikada nisu dovoljne samo patike.

Ali – patike jesu polazna tačka. Već ste milion puta ovde pročitali da je odgovarajući par patika esencija i preduslov vaše udobnosti, performansi i izbegavanja povreda. Trail patika – sve to puta dva!

Dok pripremam detaljnu ček listu opreme (po prioritetima), bacite pogled na prethodne tekstove na ovu temu (ovde i ovde). Na našem tržištu još uvek ima nekih sitnica koje nisu lako dostupne (skupe su ili ih nema u sportskim radnjama). Ali do kraja godine, sigurna sam da ćemo moći da se komplet opremimo i u Beogradu, a do tada čekirajte online shop kao polaznu tačku za pretragu svega što je dostupno.

Ja sam na trail naravno krenula sa random Adidas patikama koje sam kupila za trening (i polumaraton). Preživela sam u njima i trku sa preprekama (dakle vodu, blato, krš, 500 stepeni, odvezivanje pertli, izvrtanje zglobova, padove, klizanje) ali one nisu preživele, a ni moje samopouzdanje. Ali u to vreme, kao početnik, nisam se pitala zašto ljudi ulažu u svoju trail opremu i po čemu je ona drugačija. Sada znam… (uskoro članak).

Thanks God imamo društvene mreže, pa ne moram da idem na Alpe da vidim šta nose svetski ultraši, što na nogama, što na leđima! Bacila sam pogled i na Instagram profile naših skajranera koji nisu bili lenji da postave svoje flat lay-eve pred neku trku. I hvala im na tome!

Generalno, što se patika tiče, na domaćim trkama najviše viđam Salomon, Asics i Adidas Terrex (što odgovara prilikama i ponudi u našoj zemlji – mislim na cenovni rang i širinu izbora). Naravno ima tu još brendova… Ali hajde da vidimo šta oni furaju:

Naš Jovica, kao i Lizzy,  su trkači svetskog kalibra, i ovo je njihova oprema na dugim trkama. Sve ovo vam neće trebati na većini naših trka. Ali ako trčite ultru, evo ideja (ista hrana i piće ne odgovaraju svima, ne uzimajte zdravo za gotovo, nego isprobajte na treningu).

Kilian izgleda na neke trke ne nosi ništa (osim Salomon patika), ali ovo spada pod rubriku “Ne pokušavajte kod kuće!”

View this post on Instagram

Zegama, Sierre Zinal, Pikes Peak Marathon. This will be the races I will compete this summer. After many seasons doing plenty of races I wanted to race less and train more. . @zegamaaizkorri is a very special race for me, since I won for the first time in 2007 it has became a “home” for me. The ambiance makes this race unique. . @sierrezinal_officiel is probably one of the most mountain running races, being not technical it is a meeting point from skyrunners to marathon runners. . @pikespeakmarathon with his history and the altitude is one of the most iconic races. Can’t wait to come back there. . #GoldenTrailSeries @salomonrunning 📸 @fotorunners.es Fèlix Sanchez/ @jsaragossa / Damien Rosso

A post shared by Kilian Jornet (@kilianjornet) on

The post Šta nose skyrunner-i? appeared first on TRČANJE.rs.

Salomon speedcross 5 – daje osećaj sigurnosti na najtežim terenima

$
0
0
Trkačka trail patika koja daje sigurnost u svakoj situaciji
praktičan Quicklace sistem vezivanjadobro prijanjanje na podlogusolidna zaštita od vodepogodna za sve trail terenegornjište koje dišeotpornost i dugotrajnostlagana patika
trvdoća u zadnjem deluuzak đon utiče na stabilnost
89%Overall Score
udobnost90%
Odnos cena/kvalitet88%
ventilacija88%
stabilnost80%
prijanjanje za podlogu99%
Reader Rating 0 Votes
0%
  • Namena: Trčanje po bilo kakvom trail terenu 
  • Teren: Trail, sve vrste. U blatu su nenadmašive, kao i na strmim podlogama
  • Pronacija: Neutralna
  • Težina: 280gr (ž), 320gr (m)
  • Pad: 10 mm
  • Cena: Puna cena 16.499 RSD

Zastupljene tehnologije:

  • Sensifit – drži stopalo na pravom mestu (dobar “zahvat” koji prilagođava patiku anatomiji stopala)
  • Contagrip – za optimalno prijanjanje đonova
  • OrthoLite – kombinacija OrthoLite pene (ulošci) i EVA zglobnog dela
  • Quicklace – sistem vezivanja koji je brz i jednostavan i ne dozvoljava slučajno odvezivanje 
  • Energycell – za povraćaj energije i snažan doskok 

Ono što posebno krasi ovaj model jeste činjenica da se dobro pokazala i u vodi, i u blatu i na strmom terenu. Recenzija ove patike dolazi nakon istrčanih trka na skoro svim vrstama podloge (trail), pa da krenemo redom!

Dobar plivač u blatu

Na domaćoj deklaraciji videćete da je obuća namenjena suvom vremenu (i generalno nije vodootporna), ali to samo znači da nije deklarisana kao obuća za kišu ili slično, i na to zaista ne treba obraćati pažnju. S obzirom da imamo kišnu sezonu za nama, ovaj model se zapravo pokazao kao odlično rešenje za trčanje po mokrom terenu. A mokar teren podrazumeva prolazak kroz blato i bare, a ponekad i kroz potoke. Mokra trava takođe zna da bude izazov, ali ne i za ovu patiku. 

Što se tiče vode i blata, tek kada zagaziš duboko voda prodire unutra, jer su veliki kramponi i gumena zaštita sa prednje i zadnje strane dovoljni da sačuvaju nogu od kvašenja. Pošto je gornjište od prozračnog materijala i diše, ovo je jedino mesto gde se oseti prodiranje vode, ali eventualni neprijatan osećaj nestaje nakon nekoliko minuta trčanja! Voda se ne zadržava, kako uđe tako i izađe, zahvaljujući vazdučnoj mrežici, a i nema materijala koji mogu toliko da se natope, pa nema ni onog osećaja gackanja i plivanja stopala. 

Blato – teren na kome su ove patike superiorne. Odlično prijanjaju uz podlogu, nema bojazni od proklizavanja, a đon ima široko raspoređene i čvrste krampone, tako da se one lako “čupaju” iz “debelog” blata. 

Sigurnost

Kad smo kod prijanjanja, proklizavanje je poslednja stvar koja se može desiti i na mokroj travi i na suvom terenu (kao što je kamen koji se runi), kada idete nizbrdo. A kada se penjete, naročito na zahtevnom terenu, prednji kramponi pomažu u tome

Čvrstina, širina i tvrdoća

Model je relativno lagan, a đon je uži nego kod većine trail patika. Ovo poslednje neće odgovarati svima, naročito onima koji su navikli na stabilan širok đon. Meni se desilo izvrtanje stopala (bez posledica) pri trčanju nizbrdo na putu (dakle bez posebnih prepreka), ali samo na prvom treningu, pa to pripisujem navikavanju na novu vrstu patike.

Kasnije, na trkama (sada je nosim samo na trkama jer treniram mahom u gradu) pokazalo se da je to patika koja daje samopouzdanje. Odlično prijanja uz nogu, jezik je obuhvaćen elastičnom mrežicom koja je spojena za gornji deo patike, i nema grubih šavova (sve to omogućuje potpuni zahvat oko stopala). 

Ono što posebno prija jeste širina koju dobijaju prsti! Dakle, đon jeste uzak, ali gazište je konstruisano da čvrsto drži petu a daje više prostora za prednji deo stopala. Kada se zategnu, ove patike daju osećaj sigurnosti i čvrstine ali  i slobode kretanja u isto vreme.

Speedcross je jedna zaista čvrsta patika, možda čak i tvrda. U tom smislu možda nije za svačiji ukus. Daleko od toga da nije udobna, naprotiv! Posebno su učvršćene oko zglobova, zato pažljivo na terenu gde se trči postrance.

Pertlanje je out

Ono što je vrlo praktično u trejlu, jeste sistem vezivanja Quicklace. Svi mi koji moramo da vezujemo čvorove na drugim patikama, pa ih nategnemo previše ili ih ostavimo suviše labavim – znamo kakva je sreća povuči učkur i zategnuti patiku (ili popustiti) i spakovati “pertlu” u džepić na vrhu jezika!

Što se mene tiče, svaka patika ovo treba da ima! Salomon uglavnom i pravi modele bez klasičnog pertlanja. A u trejlu je naročito važno da vam noga ne šeta i da pertle ne landaraju.

Udobnost pri dugim naporima

Sa mnom su ove patike prošle skoro 200 kilometara do sada, a u cugu najviše 57km na Staroj, i do kraja ove trke nije bilo problema sa udobnošću. Nije toliko bitna ni kilometraža, već činjenica da sam u ovim patikama provela dosta vremena.

Pošto su većim delom gorepomenute trke čarape bile vlažne i tople, pojavilo se par žuljeva (koje sam primetila tek nakon izuvanja, nisam ih osetila u toku trke, jer su patike prilično mekane). Lepo su obložene tankim sunđerima, naročito sa bočne strane.

Dugotrajnost

Nakon ovih 200 km i dalje izgledaju novo (iako su udarane o kamenu podlogu više puta). Predstoji nam ultra u julu mesecu, pa ostaje da vidimo kako će se pokazati na velikim vrućinama i dugačkim satima!

Održavanje

Ulošci se lako vade i prosto ispiraju i generalno, jednostavne su za (ručno) pranje. 

Veličine

Kalup Seedcross-a je true size, evropski broj odgovara onom koji inače nosim. Tačnije, kao nekome ko nosi 39, za trčanje mi savršeno odgovaraju Salomonove 39 1/3.

Dostupne su u crnoj i crvenoj boji. U Intersportu mogu se naći i ženske i muške u obe boje. 

Posle 200 km

Runner’s World je početkom godine uvrstio Speedcross 4 u 10 najboljih Salomonovih patika, a petica je je samo njena poboljšana verzija!

Moja stopala i zglobovi su uski, pa bi bilo sjajno da podelite svoje iskustvo sa ovim modelom (ili prethodnikom) ako imate jača stopala. Svakako ostavite svoju ocenu za Speedcross 5!

Umesto zaključka

Ne znam da li je ovo brza patika, ali znam da čuva trkača i u najtežim uslovima! Ako harate planinama sa zahtevnim terenom, Speedcross je dobro ulaganje. 

The post Salomon speedcross 5 – daje osećaj sigurnosti na najtežim terenima appeared first on TRČANJE.rs.


Full spisak opreme za Trail & Skyrunning

$
0
0

Jeste, već smo pisali na ovu temu, ali trčanje u prirodi uzima maha poslednjih godina, pa je sve više trka, sve više početnika u trejlu. I tržište raste. Tako da danas imamo malo veći izbor pri kupovini opreme i sve više specijalizovane opreme baš za trčanje.

U skorije vreme dobijali smo pitanja vezano za Buff, ranac, obaveznu opremu itd. Spisak koji sledi obuhvata svu opremu koju i gradski trkači nose.

Bilo da si početnik ili iskusni trejlovac, čekiraj šta sve može da zatreba na trci i šta čemu služi! Saznaćeš i šta je obavezna oprema na nekim trkama. Pokušaću da razrešim i neke nedoumice i strane termine.

Patike

No 1! Odgovarajuće patike. Naravno, uvek ćeš na stazi naići na ljude koji trče gradske treninge i treking ligu na primer, u istim patikama. To je OK kada staza nije zahtevna, ali zahtevnost staze se promeni u momentu! Jedan kišni oblak menja teren, a 100 metara nadmorske visine zna da menja i godišnje doba! Dakle, patike za trejl!

One su preduslov za bezbednost i udobnost, naročito na dužim stazama. Ne treba mešati patike za planinarenje / treking sa patikama za trčanje, jer one znaju da budu jako tvrde i naporne za duže staze. 

Čarape (kompresione ili obične)

Kad smo već krenuli od nogu, idemo redom. Kompresione čarape ponekad znaju da koštaju malo bogatstvo, ali one to i jesu. Bilo da su do iznad članaka ili do kolena, tvoje noge će biti zahvalne, jer one ublažavaju oticanje, a čuvaju nogu i tokom i posle trčanja.

Obične čarape za trčanje su jeftinije, nalaze se u svim dužinama, i pravljene su od brzosušećih materijala. Ipak, postoje razlike u debljini, za različite sezone.

U svakom slučaju, svaka namenska čarapa treba da sačuva nogu od prekomerne vlage. Samim tim je manja verovatnoća za nastanak žuljeva

BRC Trail Crew na Ultra Trail Stara Planina

Nogavice

Umesto dubokih čarapa, postoje i kompresione navlake za noge (od članka do kolena), koje neće skvasiti stopalo ako se one same nakvase (od rose na primer), a mogu i da se skinu kada postane jako vruće. 

Rukavi

Ista stvar kao sa nogavicama, rukavi su tu iz svih praktičnih razloga. Takođe mogu biti kompresioni, a najčešća uloga im je zagrevanje ruku bez potrebe za oblačenjem dodatnog sloja garderobe. Lakše se svlače i navlače uostalom, nego da presvlačiš ceo gornji deo.

Donji veš

Gaće za trčanje su od materijala koji se lakše suši i ne zadržava vlagu, za razliku od pamučnog veša. Nema ojedanja. Nema neprijatnog osećaja. I za muškarce i za žene prave se slip gaćice i bokserice.

Top, sportski brushalter, grudnjak – za duže staze gledaj da ne bude previše debeo, da ne bi zadržavao znoj.

Majica (kratak ili dug rukav)

Isto kao i patike, bez ovoga nećeš na stazu, čak i ako voliš da trčiš u toplesu u letnjim mesecima. Funkcionalna, trkačka majica zaštitiće te od sunca, skupiće tvoj znoj i osušiti se brzo, a isto tako biti korisna kad je hladno.

Šorts, helanke, biciklističke

Ako imaš problem ojeda na butinama sa unutrašnje strane, izbegavaj kratke šortseve koji nemaju dodatnu postavu unutra.

Zajedno sa dubokim čarapama, šorts je često dovoljan i u prelaznim sezonama, jer se noge brzo zagreju. Ali ako očekuješ koprive i prepreke na stazi, razmisli da li je bolje navući helanke ipak.

Šorts-suknja je jedan praktičan odevni predmet, jer ima mini šorts ispod, a preko suknju koja dozvoljava da telo diše, a i ume da bude lep modni detalj.

Šuškavac

Obavezna oprema na Skyrunning trkama. Trebalo bi da te zaštiti od vetra, ali i od kiše. Nosi se u planinu uvek, i leti. Postoji mnogo različitih proizvoda sa ovakvom funkcijom, ali najbolje je da bude lagana jaknica koja može da se spakuje u ranac i ne bude teret za trčanje. Ne treba naglašavati da mora da ima kapuljaču.

Kačket, vizir

Naročito korisno u letnjim mesecima. Bitno je zaštititi glavu od sunca, ali meni bude korisno i kada sipi kišica. Leti kačket treba da bude prozračan da se teme ne bi potparivalo od znoja. Može se naći i specijalizovani kačket za trčanje.

Bandana

Ono što mnogi zovu baf. Buff je jedan od najpoznatijih brendova koji proizvodi ove multifunkcionalne navlake. Može se nositi na glavi, da upija znoj (kao traka ili kao kapa), oko ruke (kao znojnik) a zimi oko vrata ili preko nosa (u funkciji grejača). Zimi zaista treba imati više bandana. Ovo je totalno light stvarčica i što se mene tiče – verovatno najbolja stvar koju su smislili za više sportova. Suši se brzo. 

Naočare

Polako smo prešli na aksesoare. Planinari vole da kažu: Preko 2000m naočare se nose obavezno. I zaista, u sred februara i u sred maja osetila sam istu bol u očima jer je sunce gore jače, a o refleksiji na snegu da ne pričam. Čuvaj svoje oči :)

Rukavice

Ponekad su potrebne i u prelaznim sezonama, naročito na većim nadmorskim visinama. Najbolje su one tanke, sintetičke, namenjene za trčanje, jer se ruke manje znoje u njima.

Ranac ili prsluk za trčanje

Jako jako korisna stvar. Treba uložiti u jedan komad, jer običan ranac nema ni polovinu funkcija koje ranac za trčanje ima. Prvo lagani su (zato neki više liče na prsluk),  dozvoljavaju leđima da dišu koliko je to moguće (često su od mrežastog materijala).

Drugo, kopčaju se napred i anatomski su prilagođeni leđima tako ne smetaju ni donjem delu kičme, ni rukama, pri trčanju. To sve znači da neće spadati sa ramena ili skakati na tvojim leđima čim se malo zaletiš.

I ono što je najbitnije – predviđeni su za pakovanje vode i drugih sitnica koje moraju da budu pri ruci. Te sitnice listamo u nastavku. Zovu ga i hydration west. Kada kupuješ ranac, obrati pažnju da li uz njega ide vreća za vodu ili ne. Pištaljka je često prišivena.

Vreća za vodu

Neki je zovu Camel back, kod nas može da se nađe Kamelbak brend. To je bukvalno vreća zapremine od 1l do 2l, koja se nosi u rancu i ima crevo koje držiš napred i pijuckaš vodu pomalo. Zgodna je i za duge pešačke ture i planinarenje, jer nije robusna kao flaša i voda ne mora da se bućka u njoj kad se malo ispije. Na mnoge trke moraš da poneseš minimum pola litra vode, a ako su okrepne stanice na većoj udaljenosti onda i više. 

Bidon i čaša

Kad smo kod vode. Običan bidon dođe kao plastična flaša, tako da je tzv. soft flask mnogo praktičnija. Može se naći od 0,25l, 0,5l, 0,75l. Trebalo bi da stanu u prednje džepiće na rancu za trčanje, i da budu pri ruci. Nemaju poklopac koji može da se zagubi, već silikonski otvor koji se zavrće kada se ne koristi. 

Soft cup (silikonska čaša) ili plastična rasklopiva čaša – iako već imaš bidon ili vreću sa vodom, čaša je obavezna na mnogim trkama, jer niko ne želi plastiku za jednokratnu upotrebu, da završi u planini, pa će okrepa u vidu vode ili sokova biti servirana isključivo u tvojoj čaši. 

Trener Spartak na Ultra Trail Stara Planina

Pojas ili torbica

Opet multifunkcionalna sitnica, naročito popularna na kraćim trkama. Unutra staje mobilni, spolja može da se zakači startni broj (umesto na garderobu koju ćeš možda presvući). Neki pojasevi imaju posebnu ojačanu pregradu za flašicu vode.

Traka za broj

Ili pojas za startni broj. To je obična trakica sa jednostavnim klipovima ili “bušačima”, na koju se kači broj bez upotrebe zihernadli. Često imaju i mini držač za gelove i slične sitnice sa strane.

Astrofolija (emergency blanket)

Maleno pakovanje, a jedini spas u nekim situacijama. Ovo je još jedan deo obavezne opreme na Skyrunning trkama. Ima zlatnu i srebrnu stranu, ako te peče sunce, ogrni se tako da zlatna strana bude do tvoje kože, a kada se smrzavaš srebrna strana ide do tela i greje te. Koristi i kada pada kiša. Deo seta za preživljavanje u svakom slučaju, ne samo na trčanju.

Pištaljka

Ako je nemaš u sklopu ranca, obična plastična pištaljka će poslužiti za dozivanje u pomoć. Obavezna oprema.

Mobilni telefon

Sa napunjenom baterijom. Obavezna oprema na većini trka. Poželjno je da imaš trek (i aplikaciju na telefonu koja može da učita razne formate trekova). 

Sat i GPS uređaj

Ili samo sat sa GPS uređajem. U nekim slučajevima je obavezna oprema, na dužim distancama. 

Čeona lampa

Obavezna za duge distance i noćne trke. Razlikuju se po jačini!

Rezervne baterije

Ako očekuješ da provedeš puno vremena na stazi, šta god da nosiš od gorepomenutih uređaja, možda će zahtevati dodatne baterije.

Kamašne

Duboke planinarske kamašne ti verovatno neće toliko biti korisne koliko će ti se znojiti noge, ali zato postoje plitke, mini kamašne baš za trčanje, i treba da spreče rosu i vodu uopšte da prodre odozgo u patike.

Dereze

Ovde se misli na male, lagane dereze koje mogu biti korisne kada se trči po zaleđenom terenu. Obično su gumene i lako se navlače na patiku. 

Štapovi

Na nekim trkama su preporučljivi, naročito ako ima dosta uspona. Štapovi za skijanje nisu opcija :) Postoje razni, sklopivi štapovi, kao oni koje koriste za nordijsko hodanje ili planinarenje.

Prva pomoć

Na dugim distancama obavezna oprema. Mini set za samopomoć. 

Flasteri, alkoholne maramice, gelovi za hlađenje ili grejanje

Čak i bez seta za prvu pomoć, ovo se često nalazi u rančevima skajranera. Za prevenciju žuljeva, stopala možeš da namažeš vazelinom pre trke. 

Okrepa

Jedan od najbitnijih elemenata. Sa sobom uvek treba imati nešto što daje energiju i okrepljuje. Na kraćim trkama dovoljna je voda, jer ćeš nešto pojesti na okrepnim stanicama, ali za bilo koju dužu ili zahtevnu trku ponesi ono što će te držati – bilo da je to izotonik, čokoladica, suvo voće ili nešto slano. Magnezijum i gvožđe se pakuju u malim praktičnim kesicama tako da se lako spakuju i lako konzumiraju. Tu su i gelovi koji se gutaju (isprobaj pre trke). 

Reflektujući detalji

Kada si u nedoumici oko odevnih predmeta, vidi koji imaju reflektujuće linije ili druge detalje, jer se oni dobro vide u noći i u magli

Presvlaka

I od svega što imaš na sebi, pripremi duplo, jer na većim trkama imaš mogućnost drop bag-a, a to znači da na određenoj kontrolnoj tački možeš da se presvučeš kompletno. 

Provera obavezne opreme

Svaki organizator trke će unapred zahtevati od trkača posedovanje obavezne opreme, ali će je proveravati na pola trke na primer, ili nikad. Ako ti nešto nedostaje, slede kazneni minuti koji se dodaju na tvoje ukupno vreme, ili diskvalifikacija. Poenta je da je oprema za tebe i tvoju bezbednost, ne za njih! Zato uvek čitaj uputstva od organizatora.

Saveti trenera

Za ostale savete – ishrana tokom trke, vežbe i planove treninga za trail trke, skini besplatan vodič za trail trčanje, u kome se nalazi još puno korisniih informacija. 

Ako ima još nešto što treba uvrstiti u ovu listu, pišite! Vidimo se na Jadovniku, pa na Jahorini!

The post Full spisak opreme za Trail & Skyrunning appeared first on TRČANJE.rs.

Šta su flagship patike i da li vrede $$$ koje plaćate?

$
0
0

Istraživanje cene patika i uopše vrednosti koju dobijate za novac tema je stara koliko i trčanje. Iako argumentacija ide od barefoot koncepta do preterane amortizacije, neosporna činjenica je da svaki trkački brend u ponudi ima najmanje jedan, a često i više vrhunskih modela.

Da su vrhunski, vidimo pre svega po ceni, obećanju brenda ali i recenzijama testera.  

Šta znači flagship?

Flegšip (engl flagship) je izraz preuzet iz mornarice, označavao je najveći i ujedno, brod kojim se najviše ponosimo. Pronašao je put i u druge oblasti privrede, pa tako imamo flagship telefone, patike, automobile…

Ugao o kom ne razmišljamo često, a za koji mislim da je važan je opravdanje cene dugoročnim unapređenjem. Istina je, najbolji modeli koštaju.

Šta ulazi u cenu patike?

  • Izrada 
  • Dizajn
  • Troškovi transporta i uvozne takse
  • Trošak distributera (njegova radnja, magacin, radnici)
  • Marketing 
  • Marketing distributera

U Flagship modelima veliki deo finalne cene neosporno jeste i trošak marketinga, ili ono što mi pericipiramo kao: plaćaš da nosiš markirano. Ali deo te cene jeste i dugoročno ulaganje u razvojne centre, plate inženjera, ortopeda i tehnologa koji, neosporno, ipak isporuče tehnologiju koja nađe put i do povoljnijih modela.

Gel tehnologija koja je sada prisutna u svim viđenijim Asics modelima, nekada je bila rezervisana samo za flagship. BOOST pena isprva je bila samo u Energy modelima kod adidasa, sada je ima svuda. Na kraju krajeva, touch skrin ekrani su za samo par godina preplavili tržište, a došli su, pogađate, upravo sa flagship telefona – iPhone.

Drugi deo slagalice vezan je za psihologiju usidrenja kod postavljanja cena: ukoliko imamo patike od 50 i 100€, druge će nam neminovno biti skupe. Dodaj na te dve cifre i patiku od 250€ i usidrićeš ljude u srednji cenovni rang: gde se modeli i najviše prodaju. 

Prva cena kod nas traje jako kratko, pre večite igre sniženja, ali kada sve uzmemo u obzir, da li je patika vredna upravo koliko košta?

Danas analiziramo upravo najvidljivije modele najpoznatijih brendova za trčanje: Asics Metaride, adidas UltraBOOST i Nike Vaporfly. 

Asics Metaride 

Godina 2019-a. Nakon dve godine istraživanja i 7 prototipa, Asics svu svoju tehnologiju spaja u “high end” patiku, inspirisanu biomehanikom, koja obećava ne samo tzv. “povrat energije”, već i efikasnije trčanje (čitaj lakše). Guidesole tehnologija bi trebalo da umanji gubitak energije za čak 20% (pre svega redukujući opterećenje zglobova i lakše prebacivanje sa pete na prste)!

Sam dizajn gazišta utiče na posturu (prema testu Runners World-a), prebacuje težinu tela napred, i omogućava pravilnije kretanje i manje rada mišića. Sve to treba  da utiče na duži osećaj lakoće. Zanimljivo je da Metaride nema nikakav pad (kod većine trkačkih patika pad peta-prsti je oko 10mm), zbog svog “banana” oblika. 

Dakle, ovaj model je tu da promeni trčanje na duže distance, pre nego brzinu trčanja!

U đonu Metaride-a se susreću sve, za sada vrhunske tehnologije – Flytefoam (ekvivalent Adidasovom Boost-u) i klasično Asicsovo gel ojačanje. Sve ovo ne čini patiku mekšom, naprotiv, model je nešto tvrđi i ne dozvoljava previše “propadanja” i gubljenja energije pri udaru u tlo. 

Ako raslojimo Metaride, naićićemo na FLYTEFOAM LYTE tehnologiju (daje strukturu), FLYTEFOAM PROPEL (ono što imaju Cayano i Cumulus modeli, za povrat energije) i REARFOOT GEL (petno ojačanje). 

Sve ovo utiče i na težinu patike (muške 317gr, ženske 252gr), ali većina testova trkača koje smo pročitali, ne vide ovo kao nedostatak, naprotiv. Da patika ne bi bila još teža zbog debljine đona (31mm) i količine ojačanja u njemu, prosečen je “kanalčić” duž đona i rupice sa strane, koji takođe doprinose estetici. 

Početna cena na našem tržištu: 245 evra. Kako je ovo prvi model u ovoj seriji, logično bi bilo da ga prate nešto jeftiniji modeli sa istom tehnologijom. Ostaje nam da vidimo kako Metaride evoluira, za sada je jedinstvena (inovativna) ponuda, i to se vidi na prvi pogled.

Jamison Michael ih je nakon testiranja nazvao: “Nike Vaporfly Hoka Clifton Gel Nimbus hibrid”. Ova “zmaj patika” je dostupna samo u ovoj varijanti, crne sa vatreno crvenim đonom.

Kako se Metaride pokazuje u ocenjivanju? Kako je model nov, za sada runrepeat nema finalnu occenu. Drži se na sjajnih 90% ali je najvoljeniji Asics model i dalje Kayano. 

Adidas UltraBoost 

Boost je tehnologija, zapravo materijal brendiran od strane Adidasa, i sastoji se od komprimovanih poliuretanskih granula (koje nam deluju kao pena). Ovaj materijal je proizvod saradnje Adidasa sa nemačkom hemijskom kompanijom BASF, i njegova revolucionarmost se sastoji u tome što se pod pritiskom kompresuje, radi bolje apsorpcije udarca i odmah se vraća u prvobitni oblik, a u rasponu temperature od -20 do +40°C, ne menja svoje karakteristike.

Boost-omanija je doživela svoju premijeru 2013. godine sa Energy Boost modelom, koji je prvenstveno bio namenjen trkačima, da bi već naredne godine ova patika ušla i u šire krugove, u lifestyle varijanti. 2014. godine u Berlinu Denis Kimeto obara svetski rekord u maratonu za 26 sekundi (2:02:57), u svojim Adizero Adios Boost patikama. 

2015. novi model, Energy BOOST ESM (Engineered Stretch Mesh), brzinom munje osvaja svet svojim minimalizmom, ali je samo najava za Adidas Ultra BOOST koji se pojavljuje iste godine, sa novom tehnologijom u gornjištu – PrimeKnit (što je direktan odgovor na Najkijev Flyknit). 

Od tada, Adidas uvodi razne varijante Ultra Boost-a (Uncaged i Trail verziju) i igra se sa dizajnom i kolaboracijama (NMD, Parley), ali suština, i boost tehnologija ostaju nepromenjeni.  Adizero Boston, SolarBOOST, Solar Glide, SolarDrive… Većina aktuelnih trkačkih modela podrazumeva BOOST tehnologiju. 

Posle detaljnog istraživanja cena u Srbiji, slika je ovakva: UltraBoost modeli sa prvom cenom od 170-180 eur, trenutno su većinom na sniženju (od 100 do 140 eur). Ženski modeli su za nijansu jeftiniji. Ostali BOOST-ovi imaju veliki raspon cena (originalne cene od 120 – 160 eur), pa tako sada možete naći Response od 60ak evra, EnergyBoost i SolarBoost od 100-tinak evra. 

Što se odnosa cena kvalitet tiče, UltaBOOST modeli imaju izrazito visoku ocenu na runrepeat agregatoru, 2. poziciju u okviru adidas brenda i 7. od svih modela, tako da su i potrošači dali poverenje i pozitivnu ocenu ovom adidas flagship modelu. 

Nike Zoom Vaporfly

Ova patika je osmišljena za brzinu i distance do maratona. Ideja je slična kao kod Asicsa, da se peta-prsti prelaz odvija brže, ali ovde je primenjena potpuno drugačija tehnologija: potplata od karbonskih vlakana duž celog stopala (u svet patika uveo je Adidas pre mnogo godina).

Isti detalj ima prethodnik, Zoom Fly, samo što se kod Vaporfly ova potplata nalazi u “mekšem” okruženju pa tako fleksibilan zadnji deo ima više mogućnosti pokreta i ulogu opruge koja pod pritiskom daje veći odgovor i praktično “gura” petu. 

Ali ono po čemu je ovaj model poznat jeste Breaking 2 projekat, i ovogodišnji pokušaj Kipčogea da istrči maraton za manje od 2 sata (ovaj rezultat mu je izmakao za 26 sekundi). Za ovaj projekat unajmljeno je 30 najboljih svetskih pejsera. U pokušaju su učestvovala trojica elitnih trkača, koji drže svetske rekorde u polumaratonu i maratonu. Trčali su na stazi u Monci, iza Tesla automobila za čijim volanom je sedeo vozač Formule 1. Sve to, i čitava organizacija iza toga, sačinjava reputaciju ove patike. 

 Koliko košta ova reputacija: verzije za obične smrtnike, koje je Nike lansirao nakon personalizovanih modela za trojicu trkača na projektu, su 150 i 250 dolara. U Hrvatskoj je dostupan model za 190 evra (originalna cena 270 evra). Srpske police nisu dočekale Vaporfly. 

Nike Zoom Vaporfly 4% su trenutno najlošije rangirane od svih flagship modela koje smo spomenule, i stoje na 84% na runrepeat. Slično kao i Metaride model, i dalje je rano za konačni sud, jer je agregator sakupio manje od 100 recenzija. 

Dakle, investirati ili ne?

Pitanje cene nekog proizvoda uvek je više od pitanja novca. Jeftino nam je često ono što možemo da priuštimo i ono što smatramo vrednim.

Legendarna su prepucavanja fanova iPhone ili Samsung pametnih telefona. Ovo je na neki način nastavilo borbu koju su Apple i PC vodili od devedesetih. 

Na koncu, svakako da kupovinom najboljeg modela vi kupujete i kvalitet. Moguće je da ćete ga dobiti i sa duplo manje novca. Vek trajanja, performanse i na kraju dana – lepota modela svakako idu u prilog flagship modelima.

Ono što je neosporno je da tehnologija mora da ide napred a da se probija uvek kroz ovakve proizvode. Tako da je za one koji mogu da ih priušte, kupovina skupih modela mini izlet i u budućnost. 

Kakva su vaša isksutva sa najboljim/najskupljim modelima patika?

The post Šta su flagship patike i da li vrede $$$ koje plaćate? appeared first on TRČANJE.rs.

Testirali smo SAMSUNG GALAXY FIT, moderno dizajniran fitnes treker za poslovne korisnike (korisnice)

$
0
0

U redakciju Trčanje.rs na testiranje je stigao fitnes treker Samsung Galaxy Fit, mlađi brat modela Galaxy Fit e. Po ceni od 99 EUR dobili smo elegantno dizajniranu narukvicu, pregršt podataka na satu i telefonu i utisak da trkačke opcije mogu za nijansu biti bolje.

Specifikacije Samsung Galaxy Fit

Galaxy Fit dolazi u dve boje, crna i siva. Kaiševi se mogu zameniti, a možete birati između crne, bele i žute boje.

Dimenzije uređaja bez kaiševa su 18.3 x 45.1 x 11.2mm, a teži svega 23 grama. AMOLED displej u boji je veličine 0.95 inča, a kapacitet baterije 120mAh. Procesor je MCU Cortex M33F 96MHz / M0+ 16MHz, a ima 2MB RAM memorije.

Samsung Galaxy Fit je vodootporan i sertifikovan je sa 5ATM (možete ga nositi 10 minuta na dubini od 50m).

Šta to zapravo znači?

Samsung Galaxy Fit je dizajniran da bude lagan i efikasan tokom celog dana.

U praksi, našli smo da je dizajnersko rešenje za kaiševe moglo biti bolje, obzirom da se uređaj teško stavlja, a još teže skida. Sa druge strane, prilično čvrsto stoji na ruci, što mu omogućava tačnije merenje pulsa, ali o tome nešto kasnije.

Što se displeja tiče, on je sasvim solidan za cenovni rang. Ekran je osetljiv na dodir i prilično responsivan, a laganim okretom ruke se automatski pali, što je korisno tokom fizičke aktivnosti. Sa druge strane, osvetljenje ekrana mora se podešavati ručno.

Baterija ima solidno dugačak vek trajanja, posle prvog punjenja trajala je 7 dana, posle drugog 6, sa svakodnevnim korišćenjem uređaja. Punjenje traje oko 5 sati.

Činjenica da je Galaxy Fit vodooptoran je svakako plus, obzirom da ne morate da brinete oko vremenskih (ne)prilika, znoja, a i kako se uređaj teško skida, možete se tuširati sa njim. Kada je u pitanju plivanje, svakako možete plivati sa Galaxy Fit, a o našim iskustvima u nastavku.

Praćenje fizičkih aktivnosti

Osnovna namena Samsung Galaxy Fit je praćenje fizičkih aktivnosti. U osnovnom meniju uređaja možete birati između hodanja, trčanja, vožnje bicikla, plivanja i drugog tipa vežbanja. Lista aktivnosti u samoj aplikaciji (Galaxy Wearable za Android i Samsung Galaxy Fit za IOS) je znatno veća što je svakako plus.

Uređaj ima auto-praćenje što znači da će prepoznati i početi da meri svako vaše kretanje, bilo da je to hodanje, trčanje, plivanje… i pauzirati onog trenutka kada stanete.

Sa druge strane, Galaxy Fit nema ugrađen GPS što znači da za očitavanje ruta i punu preciznost merenja morate imati telefon sa sobom.

Ovo se u praksi pokazalo kao ogroman nedostatak, čak i ako isključimo činjenicu da ovo nije fitnes sat A klase.

Ako oprostimo nedostatak GPSa i mogućnost očitavanja rute kojom smo trčali/hodali/šetali… sam uređaj nije dovoljno precizan kada je u pitanju merenje koraka, kilometraže i prilikom trčanja i prilikom plivanja, a kada je vožnja bicikle u pitanju, ukoliko nemate telefon sa sobom, uređaj će meriti samo vreme i utrošene kalorije.

Ovo u mnogome obesmišljava samu svrhu trekera, kao i činjenicu da je sam uređaj lagan, jer je za pun ugođaj neophodno da nosite i mobilni telefon sa sobom.

Vrlo je verovatno da rekreativci sa sobom na trčanje nose telefon, pa su i podaci tačniji. Narukvica je pre svega namenjena ljudima koji nisu profesionalni trkači (i koji nose neku vrstu GPS sata na treninge).

Kada smo kod mobilnog telefona, Galaxy Fit je kompatibilan sa Android 5.0 i iznad sa 1.5GB RAMa i iznad.

iPhone korisnici moraju imati bar IPhone 7 i iOS 10.0 ili iznad. Dakle, uzmite ovo u obzir kada budete razmišljali da li da kupite ovaj gear, obzirom da nećete biti u mogućnosti da konektujete Galaxy Fit sa svojim telefonom (što nije slučaj sa njegovim Galaxy Fit e).

Dobra vest je da uređaj ima ugrađen pulsmetar koji sasvim dobro radi. Meri vam puls u mirnom stanju i obaveštava vas ukoliko puls skoči iznad normalnih granica, a takođe možete monitorisati puls i tokom fizičkih aktivnosti.

Zdravi dodaci, a i oni drugi

Dolazimo konačno do nekih funkcija koje su po nama jača strana Samsung Galaxy Fit-a.

Pored gorepomenutog pulsmetra, Galaxy Fit prati i nivo stresa, doduše na osnovu pulsa, ali vam nudi i vežbe disanja kada stvari na poslu, kod kuće u saobraćaju…krenu naopako. Prilično korisno u današnje vreme, složićete se.

Pored ovog praktičnog dodatka, Galaxy Fit prati kako spavate i u aplikaciji izbacuje punu analizu, koliko je od toga bilo u dubokom/plitkom snu, a koliko u REM fazi. Svi znamo koliko je san važan za naše zdravlje, u tom smislu, ove informacije nam mogu koristiti kako bismo poboljšali kvalitet sna.

Kako biste stekli zdrave fizičke navike, Galaxy Fit će vas redovno podsećati da budete aktivniji. Možda čak i preterano redovno, tj. na svaki sat. Ovo je doduše jedna od funkcija koju možete podesiti u aplikaciji.

Pored ovih esencijalnih dodataka, tu su i čisto praktični dodaci u vidu notifikacija za WhatsApp, dolazne pozive, poruke. U mogućnosti ste da na svom Galaxy Fit odgovorite na poruke sa unapred predodređenim odgovorima koje možete definisati u samoj aplikaciji.

Probali smo ga i na (trail) trci

Prenosimo iskustvo koleginice Milice nakon jednog dana trčanja i plivanja u bazenu.

Iako bi bilo zgodno imati gps trek, ipak sam ga testirala na trci, i to na vertikalnom kilometru da vidim šta sve može da ponudi. S obzirom da je bilo stajanja i dosta hodanja uzbrdo, sat je automatski pauzirao merenje (što je ok ako trčite po gradu pa morate da zastajkujete na semaforu), ali za trku je trebalo ovo ugasiti.

Zapravo, sa detaljnim podešavanjima u aplikaciji i gašenjem unapred zadatih parametara (kao što su dnevni targeti, automatsko pauziranje, i druga prilagođavanja) dobila sam vrlo detaljne prikaze istrčane rute, brzine, elevacije, pulsa itd.

Naravno, sve ovo je moguće samo u sinhronom delovanju sa telefonom, odnosno ako su uređaji povezani bluetooth-om. Na trail trci gde je telefon maltene obavezan, ovo nije problem. Svi parametri su lepo prikazani u grafikonima.

Istog dana isproban je na plivanju, touch screen je za nijansu manje responsivan, a što se tiče merenja (ovog puta bez telefona) merio je samo vreme i automatski prepoznavao okruženje – u vodi se pali specijalni modul tako da se ekran zaključa kako ne bi došlo do nasumičnog pritiskanja).

Ima puno opcija (unos hrane, vode, željene težine itd.) koje su korisnije nekome ko želi da smrša uz bilo koju aktivnost. Isprobaćemo ga i na zimskim sportovima!

Kome bismo preporučili Samsung Galaxy Fit

Ovaj uređaj svakako nije za sportiste ili posvećene trkače, obzirom da ima nekih važnih nedostataka kada je praćenje fizičkih aktivnosti u pitanju. I Samsung je toga svestan pa pokušajte npr Samsung Galaxy Watch Active.

Sa druge strane, ova spravica može da bude sjajan podstrek i podsetnik za sve koji su doneli odluku da budu fizički aktivniji i samim tim zdraviji. Takođe, sa ugrađenim pulsmetrom i trekerom za san i nivo stresa, Galaxy Fit vam može biti džepni, tj. ručni doktor.

Da zaključimo, Samsung Galaxy Fit namenjen je prvenstveno poslovnim korisnicima, posebno devojkama, koje žele dizajnerski lep moderan detalj na ruci, a koji im neprestano šalje podatke vezane za opšte stanje organizma kao što su puls, nivo stresa, kvalitet sna, broj kalorija, vreme vežbanja i slično. 

(Ovaj sat smo dobili na tesitranje od uvoznika. Tekst je napisan nakon tri nedelje detaljnog korišćenja uređaja. Činjenica da je sat dobijen, nije uticala na naš utisak i pisanje ove recenzije)

The post Testirali smo SAMSUNG GALAXY FIT, moderno dizajniran fitnes treker za poslovne korisnike (korisnice) appeared first on TRČANJE.rs.

Salomon Supercross: šta je super, šta je cross?

$
0
0
Dobitan mix svega neophodnog za trejl
Dobar odnos cena i kvalitetaIzrazita udobnost u pri kontaktu sa neravnim površinamaDobar grip
Neznatno proklizavanje na vlažnim stenamaPertlanje ume da popusti
88%Overall Score
UDOBNOST91%
ODNOS CENA/KVALITET95%
VENTILACIJA90%
STABILNOST91%
PRIJANJANJE ZA PODLOGU75%
Reader Rating 1 Vote
80%

Uzimajući u obzir činjenicu da je naše tržište opreme za trail trčanje još uvek nedovoljno razvijeno, poziv Beosport-a da testiram, a potom i napišem recenziju za patiku iz serije Salomon Cross sam rado prihvatio.

Nije tajna da mi trkači uvek tragamo za novim, boljim, modelima patika, te sam ovu priliku iskoristio i da sam možda konačno pronađem par koji mi savršeno odgovara, pogotovo ukoliko uzmemo u obzir kilometražu koju mesečno istrčim u njima.

Salomon Supercross, odnosno Salomon Supercross GTX je novi model patika, koji na stranim sajtovima ima odlične ocene, i ono što je posebno interesantno jeste da je naznačeno da je to patika za sve vrste podloga. Ovo je uvek poželjno proveriti, jer je moje iskustvo pokazalo da malo koja patika može da izdrži trčanje po svim terenima.

Pre nego što pristupim analizi samih patika, evo i specifikacija o samom modelu patika, koji možete naći i na sajtu Beosport-a:

Đon patika:

Contagrip® TD gazište osigurava izuzetno prijanjanje podlozi po bilo kom terenu

Srednji deo:

EnergyCell- visoki performans EVA pene, koja obezbeđuje bolju amortizaciju.

Uložak:

OrthoLite® tehnologija uloška pruža udobnost, prozračnost i trajnost i jedan je od najisplativijih načina da unapredite udobnost i performans svojih patika.

Pertle:

Quicklace™- Sistem brzog pertalanja.

Kramponi:

Kramponi su dizajnirani tako da olakšavaju trčanje po mekanim površinama, kao što je blato ili rastresito zemljište.

Gornjište:

Gornjište je urađeno od tkanog materijala, u ovom slučaju od najlona, sa ugrađenim pojačanjem da bi mogle da se odupru cepanju, kidanju ili abraziji. Takođe, ugrađena je i zaštitna guma za prste.

SensiFit™ obuhvata stopalo od uloška do pertlanja omogućavajući siguran i prilagođen fit vašem stopalu.

Sve statistike

  • Težina: 310 grama muška, 270 grama ženska
  • Pad peta prsti : 10 mm
  • Visina pete 29 mm
  • Visina prednjeg dela: 19 mm
  • Pronacija: neutralna

Kao što sam naglasio na početku, patika dolazi u dve verzije, Supercross i Supercross GTX, mada sam se ja odlučio za Supercross, jer mi više odgovara da mogu da ih nosim u svim vremenskim uslovima, a da mi nije pretoplo.

Patike su testirane na nekoliko trka i po skoro svim podlogama: asfalt, šumski putevi, makadam, kamenje, stene, trava i blato. Nažalost, nisam imao priliku da ih testiram dok pada kiša, što je takođe bitan pokazatelj kvaliteta patika, kada je u pitanju planinsko trčanje. 

Prvi utisak je da je patika udobna i mekana i to omogućava da se bez problema u njoj trči čak i po asfaltu, mada ne bih preporučivao trčanje duže od par kilometara po ovoj podlozi.

Kada je u pitanju trčanje kroz šumu i po kamenju, ovaj model patike se takođe odlično pokazao. Đon dobro prijanja na podlogu, te nije bilo iznenadnog proklizavanja na uzbrdicama i nizbrdicama po blatnjavom terenu i vlažnom kamenju.

Ono što bih posebno izdvojio, a što je meni važno kada je u pitanju trejl trčanje, jeste da kada sam trčao po kamenju, vrlo malo sam osećao kamenje, što je inače neprijatno i ume da bude i bolno.

Međutim, kada govorimo o karakteristikama ovog modela, kojim nisam bio zadovoljan, pre svega bih izdvojio ponašanje đona po vlažnim stenama- dosta proklizavanja, te je i trčanje moralo da bude prilagođenije, odnosno sporije i opreznije.

Ukoliko je u pitanju trčanje trka, ovo može da bude sa jedne strane dosta frustrirajuće, dok vas sa druge strane uslovljava da budete više oprezni, što i nije tako loše, jer time ste i bezbedniji na samoj trci. Takođe, važno je napomenuti da posle dužeg trčanja dolazi do popuštanja stegnutosti pertli.

Zaključak

Moj opšti utisak je, kada je u pitanju Salomon Supercroos patika (u kojoj sam najduže trčao 36km, a ukupno preko 200km), da je odnos cena – kvalitet odličan.

Ovaj model bih posebno preporučio trkačima koji tek ulaze u svet trejl trčanja, jer je u pitanju patika koja je pogodna za sve podloge, a u isto vreme pruža i stabilnost i sigurnost i pored toga je i pristupačna (cena od 13.000rsd, bez popusta, GTX verzija je nešto skuplja).

Patike smo dobili na testiranje od uvoznika. Recenzija je pisana nakon nekoliko treninga i istrčanih više od 100 km u njima. Činjenica da je patika dobijena, a ne kupljena, nije uticala na pisanje ove recenzije.

The post Salomon Supercross: šta je super, šta je cross? appeared first on TRČANJE.rs.

adidas SOLAR Glide 19: fina patika za duga trčanja

$
0
0
adidas SOLAR Glide 19: fina patika za duga trčanja
udobna patikaizmenjeno gornjištestabilnostprihvatljiva cenalep dizajn
peta šeta pri uzbrdicama
81%Overall Score
UDOBNOST100%
ODNOS CENA /KVALITET83%
STABILNOST62%
RESPONSIVNOST77%
Reader Rating 0 Votes
0%

Testirali smo adidas SOLAR Glide 19: patiku koja je u cenovnom rangu taman “u sredini” između SOLARBOOST i SOLAR Drive modela, Kako se pokazala?

Ukratko

  • Namena: Trčanje
  • Teren: Asfaltne površine, tredmil, staza ili ne toliko zahtevna zemljana površina
  • Pronacija: Neutralna
  • Težina: 275g (ž), 306g (m)
  • Pad od pete do prstiju: 10mm
  • Cena: Puna cena 16.390, RSD

Zastupljene tehnologije:

  • Gornja strana – Rebrasta zatvorena mreža (tekstil i sintetika), plastični držači za stabilizaciju pete
  • Tehnologija BOOST – (srednji uložak) Boost pena celom dužinom sa EVA šinama na gorenjm delu Boost-a
  • STRETCHWEB đon – lagan i elastični gumeni đon (Kontinental guma), prilagođava se podlozi, obezbeđuje stabilnost i strateški optimizira svojstva boost za oporavak pri doskoku
  • TORSION SISTEM – Elementi laganog materijala kojim se stabilizuje luk stopala i pomaže prirodnim pokretima stopala

Prema specifikacijama adidasa, ova patika namenjena je za duže trkačke treninge i trke (polumaratonske i maratonske), a njene karakteristike to zaista i potvrđuju.

 Patika se odlično ponaša prilikom dužih trčanja, a kažu da pokazuje i dobre performanse prilikom bržih trčanja (5min/km i brže).

Sigurnost

Glavna razlika između SOLAR Glide i Ultra Boost modela jeste ta što je SOLAR Glide model koji pruža bolju podršku (stabilnost) prilikom trčanja, dok je Boost mekša patika.

Sistem stabilnosti SOLAR Glide modela ima tri dela, dvostruku Boost gustinu, pogonske šine i torzijski sistem. Ovo je mešavina tradicionalnih i netradicionalnih metoda za obezbeđivanje stabilnosti. Šina koja služi za stabilnost održava osećaj izbalansiranosti, a oblikovani držač pete omogućava da se Ahilova tetiva slobodno kreće u „dozvoljenom“ smeru.

Iz ovih razloga se može reći da je da SOLAR Glide model pruža korisniku sigurnost prilikom kretanja (trčanja).

Čvrstina, širina i fleksibilnost

EVA sloj koji se nalazi odmah preko Boost pene daje utisak čvrstine, dok pomenuta Boost pena daje dobar osećaj izbalansiranosti između mekoće i sigurnosti. U osnovi, Adidas je stavio dva komada guste plastike sa obe strane pete, pomalo formirajući klin, dok je u sredinu stavio neoprenski materijal.

Širina gazišta je takva da zbog veće površine oslonca maksimalno umanjuje rizik od izvrtanja skočnog zgloba, koje se najčešće dešava na neravnim podlogama u toku trčanja. Ono što posebno prija jeste širina koju dobijaju prsti! Dakle, gazište je konstruisano da bolje drži petu, a daje više prostora za prednji deo stopala. Kada se zategnu, ove patike daju osećaj sigurnosti i čvrstine ali  i slobode kretanja u isto vreme.

Kontinental guma đona pruža ovom modelu i izuzetnu fleksibilnost.

Udobnost pri dugotrajnim naporima – patike „za zdravlje“

Addidas Solar Glide 19 odlikuje jastuk koji ima ulogu prilikom energičnih udara stopala o podlogu. Na ovaj način patike čuvaju naše zglobove, što je jako važno pogotovo kada se trči redovno na tvrdoj podlozi (asfaltu).

Ulogu ovog jastuka upotpunjuje fleksibilni đon, koji zajedno sa njim dovodi do glatkog i udobnog trčanja.

Ove neutralne patike za trčanje posebno su pogodne i pružaju maksimalnu udobnost na dugim relacijama. Materijal na gornjem delu dobro provodi vazduh, što je pogodno za trčanje na visokim temperaturama ili dugotrajno kretanje u njima.

Slobodno mogu reći da bih, iz svih ovih razloga, ove patike nazvala patikama „za zdravlje“ čovekovog lokomotornog aparata (kostiju, zglobova i mišića).

Trčanje kraćih distanci i uzbrdica

Meni su se pokazale kao „premekane“ za treninge na kojima se trče kraće i  brže distance (intervali), kao i na trkama kraćim od 5km. Razlog je duže vreme amortizacija, odnosno kontakta stopala sa podlogom, zbog čega se ulaže veći napor da bi se održala brzina kretanja.

Takođe, za zaustavljanje i uspostavljanje brzine potrebno je čvršće postavljanje pete, što je nedostatak ovih patika i kod trčanja uz strme uzbrdice. Prilikom trčanja uz uzbrdicu, osetila sam često kao da mi peta isklizava iz patike.

Dugotrajnost

Gazni deo, napravljen od kontinental gume se dobro ponaša i na suvoj i na vlažnoj površini, bez naznaka za brzim habanjem. Međutim, moje iskustvo sa istom patikom samo jednog modela starije  (adidas SOLAR Glide 18), nakon devet meseci intenzivnog trčanja došlo je do minimalnog razdvajanja tekstila na gornjoj strani, u nivou šavova.

Vremenom su se razmaci povećavali, ali su patike i nakon godinu i po dana izuzetno održale svoja osnovna svojstva: stabilnost i amortizaciju. Ovakav nedostatak, može se reći da je doveo do estetskog oštećenja, dok se funkcionalnost održala na visokom nivou. Noviji model (19) nema ovakav raspored šavova na gornjoj strani, tako da se može reći da je u tom smislu i naprednija patika.

Održavanje

Jednostavne su za (ručno) pranje.

Veličine

Kalup ove patike je po mom mišljenju za nijansu veći, tako da ja nosim broj 37, dok su mi ostale patike uglavnom za pola broja ili čak ceo broj veće.

Prave se u različitim bojama, ali su u radnjama kod nas najzastupljenije različite nijanse plave boje.

Zaključak

Addidas Solar Glide 19 je izuzetno pogodna patika za trčanje dugih distanci po tvrdoj podlozi i iz tog razloga je slobodno mogu nazvati patikom „za zdravlje“ našeg sistema za kretanje.

Patike smo dobili na testiranje od uvoznika. Recenzija je pisana nakon nekoliko treninga i istrčanih više od 20km u njima. Činjenica da je patika dobijena, a ne kupljena, nije uticala na pisanje ove recenzije.

The post adidas SOLAR Glide 19: fina patika za duga trčanja appeared first on TRČANJE.rs.

Viewing all 167 articles
Browse latest View live