Quantcast
Channel: Oprema za trčanje – TRČANJE.rs
Viewing all 167 articles
Browse latest View live

Da li je aktivni veš spas za treninge u prirodi?

$
0
0

Kada se pomene aktivni veš neko ne zna šta je to zapravo, neko misli da je bespotrebno pomodarstvo, a neko misli da je prava stvar i spas za sve koji vole da se bave sportom u prirodi.

Postoji izreka: “Ne postoji loše vreme za trening, samo loša oprema”.

Iz godine u godinu napreduje tehnologija za izradu materijala prilagođenog sportistima, s tim u vezi, danas možete u opremi od nekoliko milimetara uživati u trčanju ili vožnji bicikla na -15 stepeni. Ista oprema omogućava i prijatno trčanje po pljusku ili na +20 stepeni. Dakle, uživanje u treningu bez bojazni da ćete se prehladiti.

Glavni krivac za ovako širok dijapazon vremenskih uslova u kojima istu opremu možete koristiti jesu polupropustljive membrane – kod nas poznate kao materijali koji “dišu”.

Aktivni veš predstavlja neizostavan komad garderobe kada se bavite nekim sportom ili outdoor aktivnostima bilo to trčanje, vožnja bicikla, planinarenje, skijanje, vožnja rolera itd.

Zašto novac uložen u kupovinu aktivnog veša nije “bacanje para”?

Zbog mehanizma delovanja. Aktivni veš prikuplja znoj sa površine tela i odvodi na spoljnu stranu tako da ste sve vreme suvi. Noseći ga, onaj neprijatan osećaj da ste mokri tokom treninga apsolutno izostaje. Takođe, aktivni veš pušta vazduh da uđe unutra kako bi učinilo da vaše telo ostane sveže i suvo.

Postoji aktivni veš prilagođen za letnje, kao i za zimske uslove. Dakle, tu su ženski i muški modeli, majice na kratke i duge rukave, helanke, brusevi

Pored funkcije koju obavlja i smislu akumulacije znoja, takođe je pogodan kao sloj ispod šortsa. Trčanjem i trenjem među butinama ili rukama (kod žena je slučaj sa grudima) možete oštetiti kožu i napraviti čitave rane koje mogu dovesti do toga da se promeni tok trke i željeni rezultat izostane. Zbog tih istih rana može se desiti i da pauzirate nekoliko dana sa treninzima, zato noseći aktivni veš zapravo prevenirate sve ono šta ne bi želeli da se dogodi.

The post Da li je aktivni veš spas za treninge u prirodi? appeared first on TRČANJE.rs.


Da li je skuplje bolje? Intrigantno istraživanje o ljubavi prema patikama

$
0
0

Debata je večna – da li su skuplje patike isplativije dugoročno? Odnosno, da li za trkače vredi stara:koliko para tolko muzike?

Ovo je pitanje na koje svako ima svoj odgovor, ali kada se sumira preko 100.000 odgovora, dobijemo statistički izveštaj koji je i dalje aktuelan. Odgovor je – NISU.

patike voljenost

Fini ljudi sa sajta runrepeat su nam poslali infografik koji sumira rezultate istraživanja. Metodologija je jasna:

  1.  134,867 trkača i trkačica ocenilo je 391 modela patika na sajtu runrepeat.com
  2. Upoređena su 24 brenda
  3. Urađena je regresiona analiza ova dva parametra (ona traži povezanost između varijabli).

Evo rezultata:

Kada se uporede ocene svih modela u odnosu na cenu, ne postoji direktna korelacija, ali trend linija pokazuje da što je model skupji to je ocena zadovoljstva u proseku niža. 

cena i ocena patike

Kada se uporede TOP 10 najskupljih i najjeftinijih modela – ovo je još izraženije. Prosečna ocena zadovoljstva za top modele je niža od prosečne za najjeftinije modele. Isto važi kada se agregira top 30 u odnosu na najjeftinijih top 30.

 

najbolje i najjeftinije

All-round patike koje trkači vole već godinama

Od svih navedenih modela, Adidas Duramo i Asics Contend su najzastupljeniji u domaćim radnjama, kod nas u prodavnici se uvek nalaze medju najpovoljnijim modelima. To su patike koje imaju taman dovoljno tehnologije da istrčite polumaraton udobno, ali ne mogu da se mere sa tkz flagship modelima. Uvek ih preporučujemo početnicima

trcanje.rs/shop ima opciju za sortiranje prema ceni i nameni patike – pogledajte gde kupiti najpovoljnije

Brendovi

Kada se svi modeli jednog brenda zajedno saberu slika je malo drugačija ali i dalje se vidi da ljubav prema brendu nema veze sa cenom modela. Skečers i Hoka su ekstremni primeri koji to dobro ilustruju:

brend matriks

brend cene

prosečna cena trkačkog brenda (svi modeli)

prosecna ocena

prosečna ocena trkačkog renda (svi modeli)

Šta vi mislite?

Rezultati su intrigantni, posebno kada se uzme u obzir koliko brendovi ulažu u marketing modela koje trkači ne ocenjuju sa vrhunskim ocenama. Specijalistički trkački brendovi /saucony, newton .. stoje malko bolje od globalnih svetskih brendova, ali ta margina je na oko 2.8%,  nedovoljno za značajnu prednost.

Moguća zamerka istraživanju je intuitivno očigledna – skuplji modeli nam podižu očekivanja. Ako ćemo po narodnoj “kolko para tolko muzike” od nike i hoka modela očekujemo ne da sviraju, nego da nam prave muzički šou, sve sa padobrancima i gromovima. Što one naravno, ne rade.

Sa druge strane, kada damo manje od 60€ i dobijemo parče obuće koje nas ne izneveri mesecima – tom paru patika ćemo teško naći zamerku i oklevati da ih penzionišemo. Lično – drago mi je da je Reebok One pri vrhu liste. Fina patika od koje sam očekivala malo – a dala mi je puno, tako da mogu da se povežem sa ocenom.

Od ostalih modela, u našoj PRODAVNICI možete da vidite dobar izbor patika ispod 10.000 dinara.

 

Pogledajte ceo tekst u originalu OVDE.

 

The post Da li je skuplje bolje? Intrigantno istraživanje o ljubavi prema patikama appeared first on TRČANJE.rs.

Moja maratonska torba – u čemu trčimo (polu)maraton

$
0
0

Ako vas čude slike trkačke opreme poređanje po podu i slikane iz laskavog ugla i pitate se odakle taj trend potiče proguglajte: laydown, i verovatno ćete stići do brenda nike i ljudskog poriva da neke stvari razloži na sastavne delove.

Logičiji odgovor bi bio: Oprema nekada lepše izgleda uredno složena na podu nego na nama :)

Šalu na stranu, ovo je savršen primer kako ne treba da se obučemo na prvoj trci – u sve što je novo i savršeno ispeglano, zato nećete videti sliku moje iznošene odeće na podu, ali ću podeliti šta ću nositi na samoj trci, kao savet i preporuku svima koji se dvoume.

Šta obući na dan trke?

Za razliku od nekih drugih velikih događaja u životu, za trku se ne sređujem. Ne biram najlepši par patika i šorc, već oblačim najudobnije parče opreme koje posedujem.

Jedino merilo pri ovome je: koliku temeperaturu najavljuju?

Ako se vodimo prognozom za ovaj Beogradski maraton (maksimalnih 12- 16), računamo da će na startu od 10h biti oko 11-13 stepeni.

Zlatno pravilo kaže: obucite se kao da je 10 stepeni toplije.

Dakle, računam na opremu koju bih nosila da šetam na 22 – 26. Prevod:

Tri četvrt helanke + majica kratkih rukava. Ako volite da vam je prohladno na trci, možete da obučete i šorc, ili majicu zamenite onom sa tankim bretelama.

Ako razmišljamo o modnom učinku naše odevne kombinacije, ja nekako jako brzo odustanem. Meni trkačka oprema nije lepa i tu nema mnogo pomoći.

Jedini savet koji vam dajem je da izbegavate crnu boju i tamno teget. Ona sunce privlači i pržiće vas za nijansu više. Bela je najudobnija za trčanje, ali širi. Šta da vam kažem, ne možete imati sve :)

Dobar spotski brus je neophodan. Dešavalo se da neki trening istrčim u običnom, i iskreno – bolelo je. Naravno ako ste trenirali do sada, imate ovo parče opreme, ako nemate – bacite pogled u SHOP, i požurite, jer brushalter treba probati i trčati u njemu makar jednom pre trke.

Savet plus: broj okačite na majicu veče pred trku, lakše ćete ga poravnati i manje bušiti majicu (ili sebe).

Pročitaj više: KAKO OKAČITI BROJ NA MAJICU

Koje patike na dan trke?

Ovde postoji mala razlika samo sa aspekta da li idete na lični rekord i posedujete li trkačke patike?

Neki trkači imaju dva para: za trening i za trku. Prve, trening patike su one koje arče redovno, ali na trci obuku minimalniji par, koji je lakši i bolje prianja i to će im oduzeti par minuta od vremena.

Najveći broj ima samo jedan par u kojima trenira i trči maratone. Ja spadam u tu grupu. Što na drumu do trke, to nosim i na samoj trci. Od leta trčim u Saucony Guide 9, do sada me nisu izneverile, te neću eksperimentisati na samoj trci sa nekim novijim modelom.

Ključno je – ne trčite ni u čemu što niste testirali na treningu pre trke.

Bilo da su patike za trening ili trkanje, važno je da ste ih do sada nosili par puta i istrčali u njima makar jednu dužinu. Sa novijim modelima, period razgazivanja je dosta kraći, i možete već posle jednog treninga da znate da su vam patike udobne i da ih testirate na treningu dužine.

Dešavalo se da mi se jedan par pokaže sjajno do 7km, ali me unište na duže staze, jer se tehnika trčanja degradira na dužini, pogotovu kod početnika, i tu amortizacija dolazi do izražaja.

Nikada ne biste očekivali da je važno, ali …

Sitnice koje život znače na trkama su:

  • dobre čarape – jedan loš šav, koji vaše stopalo tare tokom trke, odraće vas 1200×21 puta. Od malog problema nastane prilično veliki.  Obucite sintetičke čarape, ako imate posebne trkačke, tim bolje – i svakako ih obujte makar na jednom treningu pre trke.
  • vazelin – sve površine koje se taru jedna o drugu (butine, pazuh) onako, domaćinski podmažite. Ako vam se nije desio ojed na trci, smatrajte da niste upoznali sav pakao dugoprugaškog trčanja. Ali zašto biste učili na svojim, kada možete na mojim greškama?
  • kačket ili naočare – na Beogradskom maratonu nekako po pravilu ili ljulja kiša ili ubija sunce. Kačket je sigurna zaštita od obe pošasti,  te ga toplo preporučujem svima. Naravno, birajte belu ili svetliju boju, crna privlači sunce.
  • pojas  – bilo da vam je malo predviđene okrepe (na svakih 4km) ili želite da nosite telefon ili svoj gel, trkački pojasevi nisu mnogo teški, a mogu da vam znače.
  • SPF faktor na licu. lično, ja se svakog sunca izmedju 10 i 16h krijem, te ako ne predviđaju oblake obavezno zaštitim taj deo tela.
  • flaster u džepu – za nedajbože, ako se žulj ipak desi, bolje je biti spreman

Dambovo perce

Znate li da je Dambo mogao da leti sve vreme? Naravno, jer ste verovali u njega, ali Dambo nije verovao u sebe te su ga ubedili da mu sposobnost daje čarobno pero. Kakve ovo veze ima sa trčanjem?

Ako se početnik, ili pak iskustniji trkač, koji se blago preforsirao, od nekog 12, 13km moguće je da ćete se osetiti kao kada je Dambo izgubio svoje pero. (ovo je sasvim lična procena, kriza udara svakoga različito, možda na 3, možda na 10, ali udari skoro pa uvek).

Ja za takav slučaj uvek sa sobom nosim neku vrstu razbiti-u-slučaju-nužde dodatka. Nekada je to bio med u kesicama /ćapim od čaja koji ne popijem par dana pred trke/ nekada su to magnezijum ili izotonik u piluli. Možete poneti čokoladicu.

Ove godine ću poneti gel. Neće on uraditi ništa posebno, ali će me kada kriza nastupi tešiti misao da za 2km uzimam gel. U međuvremenu trka prođe, a kriza se pobedi. Ovo znam, jer sam prevalila već desetak polumaratona preko glave (nogu).

Naravno, bilo gel, bio med – testirajte vaše perce na treningu. Ponavljam se, ali važno je  – ništa bez provere!

I za kraj sumiranje:

Šta nikako ne treba da uradite na dan trke?

  1. Obučete nove patike
  2. Obučete novi šorc
  3. Ponesete i konzumirate gel, bez da ga niste testirali na treningu
  4. Obučete duge rukave, šuškavac ili jaknu ako najavljuju temperaturu od 16 stepeni
  5. Obučete pamučne čarape (znoj = žuljevi)
  6. Preozbiljno shvatite sve ovo. Ako od trčanja ne živite – opustite se i osmeh na lice!

 

The post Moja maratonska torba – u čemu trčimo (polu)maraton appeared first on TRČANJE.rs.

Brushalter za trčanje

$
0
0

Znate kako kažemo da su za trčanje dovoljne samo patike? E pa ako ste trkačica, smatrajte da smo slagali. Potreban vam je i kvalitetan brushalter za trčanje

Ako ste pokušale da trčite bez sportskog grudnjaka, jako brzo ste shvatile da je pravi sportski brushalter neophodan da bi se osećale prijatno dok trče, pogotovu na dužim treninzima.

Razlika u kretanju između hodanja i trčanja se ogleda u tome da svaka dojka može u trenutku trčanja da teži i po nekoliko kilograma. Zbog toga obični brus nije dorastao zadatku.

Koji sportsku brushalter kupiti i gde?

U potragu za dobrim brushalterom prvi put idemo  – peške, jer moramo da ga probamo.

Kod nas u shopu trenutno imate izbor od 6 modela:

Brushalter se uvek prvo proba, posle možete da ga kupujete online

Jednom kada nađete svoj model, slobodno možete da naručujete nove sa interneta.

Postoji par varijanti:

Kompresivni brushalter

Ova vrsta brushaltera zadržava grudi u mestu pomoću elastične trake i pribija ih uz telo.

Kako nema žice, niti korpe i sav je napravljen od sintetike, važno je da vam ovaj brushalter stoji uz telo – praktično kao oklop. Dobar savet je da u kabinu ponesete svoju veličinu, i jednu manje, ali očekujte da od veličina naiđete na: XS; S, M, L, XL oznake. Ovaj tip topova nema standardne brushalterske odrednice.

Potporni brushalter

Potporni brushalter sadrži strukturu oko grudi i omogućava veću kontrolu pokreta bez obzira na veličinu grudi.

On daje više mogućnosti za podesivost bretela.

Top sa integrisanim brushalterom

Ukoliko ste fan opcija 2u1, top sa integrisanim brushalterom je super izbor, jer ste odjednom kupili i majicu i brushalter.

Dobre strane ove kupovine su ubrzavanje odevanja, ušteda jednog artikla, ali tu su i negativi – jedno nošenje i odmah na pranje, smanjena mogućnost nošenja artikla zimi.

Na šta obratiti pažnju?

Da biste bile sigurne da nećete pogrešiti, evo nekoliko saveta za izbor brushaltera za trčanje.

  • Važno je da probate brushalter pre nego što ga kupite i uverite se da vam odgovara i da je udoban. Nemojte da ga kupujete ako ga ne probate. Idite u sportske radnje i izaberite brushalter koji je namenjen baš za trčanje.
  • Da biste sprečile ojed i omogućile sebi lagodnost u nošenju, tražite bruseve koji su izrađeni od materijala koji omogućava perspiraciju, na primer Adidas Coolmax ili Nike Dr-FIT. Izbegavajte one koji su napravljeni od 100% pamuka, jer jednom kada počnete da se znojite, on će ostati mokar. Ako imate bujno poprsje i potrebna vam je je jača podrška, tražite grudnjak koji ima šire trake za ramena i leđa.
  • Pogledajte kakvi su šavovi. Važno je da šavovi budu što diskretniji, a krajevi sa savijenim ivicama, tako da se šavovi ne primećuju. Što su šavovi diskretniji, manja je šansa da dođe do ojeda usled trenja brushaltera sa kožom.
  • Ako volite bruseve koji imaju žičano ojačanje sa donje strane (potporni grudnjak), proverite da su žice, a naročito njeni krajevi potpuno obloženi tako da vas ne bodu.
  • Isprobajte nekoliko različitih brojeva sportskih grudnjaka. Prava veličina za vas ne mora da bude veličina koju obično nosite. Brushalter je prevelik ako se materijal nabira. Ako vam se, pak, useca u kožu, onda je premali.
  • Kada ste u radnji i isprobavate sportski grudnjak, poskakujte u mestu da biste isprobale njegovu podršku. Brushalter treba da minimalizuje pokrete grudi u toku skakanja.
  • Ako prekršite osnovno pravilo i poželite da kupite brushalter preko interneta, proverite da li možete da ga vratite ili zamenite ako vam ne odgovara.
  • Ako ste pronašle onaj koji vam odgovara, kupite ga, ali to ne znači da treba da ga koristite zauvek. Svaki brushalter ima vek trajanja, a prema preporukama treba ga menjati kada izgubi elastičnost ili ako vam se telesna masa značajno promeni. Preporuka je da ih perete od 70 do 80 puta i sušite na vazduhu. Posle toga je vreme da kupite novi.

The post Brushalter za trčanje appeared first on TRČANJE.rs.

Posle koliko kilometara treba da zamenite stare patike za trčanje?

$
0
0

Pravoga odgovora – nema ali obzirom da je ovo teško merljiv parametar, jer nekome od nas može izgledati da patika može “još da izdrži” uvodi se jedan indikretni parametar, a to je kilometraža, slično kao što se procenjuju i polovini automobili.

Ali kako i kola napreduju, isto tako napreduje i trkačka industrija, te sa dobrim modelom, sada možete da pređete više nego sa onim napravljenim pre recimo, deset godina.

Faze životnog veka patika za trčanje

Grubo gledano, govorimo o tri perioda u životu svake patike:

  1. Razgazivanje
  2. Aktivana faza
  3. Faza zamene

Kada govorimo o  fazi razgazivanja, pričamo o periodu tokom koga se patika prilagođava obiliku stopala. Za starije modele on je mogao da iznosi i do 70km. Osnovna preporuka za svaku novu patiku je da ne forsirate dužine u njoj dok je niste izveli na makar tri kraća treninga. Ovako izbegavamo žuljeve i dajemo vremena da se noga i patika “upoznaju” Ako vas ova priča podseća na dejting – bravo! Namerno koristimo analogije kako bi se informacija urezala svima u mozak :)

Aktivna faza je faza nakon prve dužine. Patiku smo isprobali na ozbiljnom trneingu i pokazala se dovoljno udobno te je ušla u naš redovni ritam treninga / trka. Patike zavisno od kvaliteta, ali i drugih faktora u ovoj fazi mogu da izdrže od 600 pa i do 1000 km. Ova faza jeste aktivna faza životnog veka patike.

Faza zamene je period kada je patiku potrebno zameniti. Pojedini trkači/ice patike menjaju već kada ona napuni 600km, a neki patike “troše” do 1200, pa i do 2500 kilometara.

Sve brojeve uzmite sa rezervom i kao generalnu smernicu jer trajanje patika zavisi od mnogo faktora: težine trkača, tehnike trčanja, podloge po kojoj se trči…

Kako da znam da mi je vreme za zamenu?

Zanimljivo je da trkači, čak i iskusniji, ne osete na vreme da je patika istrošena. Kada sve vreme trčimo u istom modelu, postepeno se navikavamo na sve lošije performanse. Onda patiku menjamo kada se zaista raspadne.

Za trkače sa dobrom formom, i bez viška kilograma ili jakom pronacijom, ovo i nije problem. Na kraju krajeva, i da trče bosi bili bi zdravi. Za nas sa boljkama, patika je i barijera od povreda, te bi morali da obratimo pažnju na rok trajanja. Kako?

1.Izračunajte koliko kilometara prelazite nedeljno, mesečno, u sezoni.

Rekreativci koji treniraju za polumaraton nedeljno ne prelaze više od 25km (5+7+13). Mesečno trče oko 100km, što ih na 600km stavlja na kraju sezone. Za većinu patika ovo je vreme za traženje alternative.

2. Ako ne želite da brojite kilometre, možete da uradite test koji volim da zovem: tvrda istina. U vašim patikama za trčanje uđite u radnju i probajte isti (ili dovoljno sličan) model. Ako osetite dovoljno bitnu razliku, znaćete da je vreme došlo.

3. Neki proizvođači sami navode rok trajanja, Asics preporučuje promenu na 700km, dok Adidas fanovi pričaju o brojevima preko 1000km.

Zašto trkačke patike propadaju?

Svaki materijal se usled savijanja, udara, kompresije, trenja tokom upotrebe fizički i hemijski menja. Kod patike najčešće se troši:

  • predeo pete za rekreativce koji trče sporije i duže treninge
  • predeo prstiju za sprintere (od trenja sa podlogom)
  • cepanje dela meša (platna) u podnožju pertlanja, gde se patika savija
  • pucanje i odvajanje platna od đona patike

Habanje pete kod patika za trčanje

Habanje pete je najčešći uzrok trošenosti patika kod rekreativaca. Peta se više haba na betonu nego na zemljnog putu.

stil gaženja ima uticaja na trošenje patike, pa se nekome ko ima npr izraženo pronatorski kontakt đona sa podlogom najviše troši deo unutrašnjeg dela đona, tj deo koji prvi udara u podlogu.

Postoji još jedna kritična oblast a to je unutrašnji deo patike koji naleže na Ahilovu tetivu. S obzirom da se tu skoro uvek javlja trenje između čarape i unutrašnjeg dela patike, a materijal je obično postavljen sunđerom radi udobnosti, često ovaj deo patike prvi i popušta.

Patike se nošenjem (i pranjem) prošire tako da ne drže nogu idealno, te dolazi do unutrašnjeg kidanja platna. Današnje patike veoma dobro prijanjaju uz nogu.

Habanje prednjeg dela patika

Prednji deo patike trpi veliki broj savijanja, usled čega se materijal gornjeg dela patike može pocepati. Ako je od veštačkog materijala to se dešava brže, a ako se patike koriste u hladnijem delu godine propadanje se dodatno ubrzava.

Obično se za upijanje udara na svim patikama može videti mekani penasti materijal (midsole) u kombinaciji sa tvrđim gumenim delovima đona (outsole).

Udar se ublažuje na različite načine i ovaj proces amortizacije zavisi od proizvođača i primenjene tehnologije. Udar se raspršuje pomoću gela (Asics), vazdušnih jastuka (Nike), kombinacije mekanih i tvrdih gumenih delova pene (Nike,), pene (Nike, Puma, Salomon), plastičnih ploča (Mizuno), Adidas koristi boost penu, dok Saucony uvodi everrun penu.

Sve ovo dakle prema tradiciji i patentima odgovarajućeg proizvođača. Minimalističke (barefoot) patike nemaju sistem amortizacije. Ovo ne znači da će trajati kraće, doduše.

Kako dolazi do uništavanja đona?

Energija udara se ne gubi već pretvara u druge oblike energije, npr. toplotu. Usled velikog broja sabijanja i opuštanja tokom životnog doba patike ovaj penasti materijal dobija brazde i trajno se deformiše – sabija.

Tada se peta spušta više nego kada su patike bile nove i gubi se željeni efekat. Ista stvar se dešava i sa spoljašnje strane đona (outsole) i to je definitivni pokazatelj da trebate promeniti obuću.

Ako želite najdugovečnije patike pokušajte sa…

Istraživanja habanja patika rađena su najviše na EVA peni patikama (Cook, Kester, and Brunet na univerzitetu Tulane ) i prvi ustanovili granicu od 500 milja za promenu patika.

Svežije istraživnje iz 2015. Testiralo je sve poznatije modele patika ali na 150 milja.

Pogledajte ovde sve rezultate:

Zaključak?

Najbolje se pokazao Brooks Lounch 2 (10/10) a prate ga Mizuno Rider 18,  i Adidas Adizero Boost, pa Saucony Triumpf. U Srbiji možete da nabavite većinu ovih modela.

 

Noviji materijali (boost, everrun,) bi trebalo da vam daju više kilometara. U praksi čujemo najviše trkača koji se kunu u adidas boost, i njegovu trajnost ali to ne znači da je to idealna patika za vas.

Pogledajte sve adidas patike u našoj prodavnici 

Šta kada rok trajanja istekne?

Nakon isteka roka trajanja, potražite vaše nove patike za trčanje. Pratite nove testova patika na Trčanje.rs.  Prošetajte se, dobro potražite i kupite odgovarajuću patiku za trčanje. Pre kupovine posavetujte se uz neke od naših članaka:

Do tada, uživajte u “potrošnji” vaših omiljenih patika za trčanje :)

The post Posle koliko kilometara treba da zamenite stare patike za trčanje? appeared first on TRČANJE.rs.

Kako se kaže Sajkoni ili Sokoni i još mnogo toga o poznatom trkačkom brendu nastalom u 19. veku

$
0
0

Saucony je jedan od najstarijih sportskih brendova na svetu. Osnovan je još u 19. veku davne 1898. godine u Americi. Ime Saucony (Sock-a-knee) se na sprskom izgovora: sokoni. Ime ima poreklo po potoku Sokoni u Pensilvaniji.

Na Trčanje.rs ste već imali priliku da uponzate model Saucony Fastwitch, a u narednih par nedelja u saradnji sa kompanijom Triple Jump, generalnim distributerom brenda, predstavićemo vam recenzije 5 trkačkih modela ovog brenda.

Osnovna ideja od nastanka kompanije je bila kreacija vrhunskih patika za trčanje. Još davne 1979. godine Runners World je ubacio 2 modela brenda u listu najboljih patika za trčanje. Sokoni od devedesetih nije bio u centru pažnje, da bi se u poslednjih 5 godina ponovo vratio među top trkačke brendove. 

Po oceni Runners World, Saucony je u kategoriji najboljih trkačkih patika na svetu u 2015. godini, bio zastpupljen sa čak tri različita modela.

Pored trkačkih patika, paletu brenda čine i retro running modeli, koji su postali neophodni modni detalj u mnogim zemljama. Dovoljno je spomenuti da se u Italiji i Španiji svake godine proda milion pari patika.

20 Things You Probably Don’t Know About Saucony

Kod nas je brend tek u povoju. Moguće je da ste videli ovu reklamu i jedan od boljih narativa koji sam čuo u trčanju, a koji je bio i deo inspiracije za narativ tizera za Maraton akademiju.

Istorija brenda

  • 1896 – prvi  olimpijski maraton u Atini
  • 1897 – prvi Bostonski maraton
  • 1898 – 4 prijatelja otvaraju Saucony „ Shoe manufactoring company“ u gradu Kutztown, Pensylvania
  • Do 1910 je stara ciglana, koja je pretvorena u fabriku za izradu patika, smeštena uz reku Saucony, proizvodila 800 pari patika dnevno.
  • Početkom i sredinom 1900-tih godina, trčanje je postalo sport ozbiljnih atleta. U to vreme nije bilo obuće s vrhunkim performansama za trčanje. Sportisti su trčali u kožnoj obući sa šiljcima pa čak i bosi. Saucony je bio odlučan u nameri da napravi veliku promenu u trčanju.
  • Do 1958 godine je proizvedeno 7446 ultra laganih patika sa šiljcima (sada ih zovemo sprinterice) od kengurove kože.
  • 1968 fabrika se seli u grad Cambridge, država Massachuchetts. Glavni grad ove Američke države je Boston, poznat u svetu po jednom od najstarijih i najkultnijih maratona – Bostonskom maratonu.
  • 1972 amerikanac Frank Shorter osvaja zlatnu olimpijsku medalju u maratonu čime je izazvao ludilo za trčanjem u SAD-u.
  • 1977 Saucony je bio nagrađen sa „Best quality shoes“
  • Osamdesete su bile godine Saucony-ja. Svetlost dana su ugledale jedne od najvažnijih modela patika za trčanje, koje sada spadaju u lifestyle kategoriju, poznatiju kao „Originals“.
  • 1980 – TRAINER 80
  • 1981 – JAZZ
  • 1984 – DXN TRAINER
  • 1988 – SHADOW
  • 1991 – GRID

Eksluzivni distributer ovog renomiranog brenda, za teritoriju bivše Jugoslavije i Mađarsku je kompanija Triple Jump iz Beograda. Trkačke modele patika možete pronaći u Intersportu i Run n More prodavnici.

 

The post Kako se kaže Sajkoni ili Sokoni i još mnogo toga o poznatom trkačkom brendu nastalom u 19. veku appeared first on TRČANJE.rs.

Saucony Freedom – nepojmljiva udobnost

$
0
0
Skoro savršena?
udobnost izdržljivost univerzalnost dizajn
tanak jezikcena
90%Overall Score
Reader Rating 0 Votes
0%

O patici

Saucony Freedom ISO je najnoviji model i premijum patika koja nam dolazi iz ove renomirane američke kompanije. Najveća prednost Freedom modela je Everun pena koja čini kompletan đon patike i daje dosta povratne energije nakon inicijalnog udara o tlo. Ako su vaša stopala imala priliku da iskuse čari Kinvare, onda će ovu patiku obožavati.

Sa svojih ~260gr može se svrstati u kategoriju lakših patika, pa se košarkaškim žargonom može reći da je “all-around” igrač, odnosno da je izuzetno univerzalna i da se može koristiti za sve sporije i brže trkačke treninge, ali i trke na 21 ili 42km. Saucony ostaje dosledan svojoj filozofiji minimalističkog trčanja, pa tako i Freedom dolazi sa padom peta-prsti od 4mm.

Gornji sloj

Na prvi pogled mora se primetiti da je Saucony iskoračio i kad je estetika u pitanju, jer smo konačno dobili patiku koja je privlačna na oko, za razliku od nekadašnjih modela koji su takođe privlačili poglede, ali ne iz pozitivnih razloga. U Srbiji se Freedom može naći u svetloplavoj boji za muškarce, dok modela za žene nažalost još uvek nema.

Gornji sloj se ističe ISOFIT tehnologijom koju Saucony koristi u svim svojim naprednijim modelima u poslednjih par godina. Jedna od prednosti zbog koje sam zavoleo ovu marku je upravo ta. Zbog ravnih stopala i neelastične kože sam imao dosta problema sa žuljevima, ali to nije bio slučaj sa Saucony patikama jer šavovi na gornjem sloju praktično i ne postoje. ISOFIT daje taj osećaj “čarape”, gde gornji sloj potpuno prianja, oblikuje se po stopalu i ne iritira kožu.

Jezik patike se takođe stapa sa gornjim slojem, te nema bojazni da isti sklizne u toku trčanja. Međutim, jezik je zbog smanjenja težine patike, a i bolje ventilacije poprilično tanak, pa ukoliko se pertle jače zategnu, mogu se osetiti prilikom trčanja i stvoriti nelagodnost.

Materijal gornjeg sloja obećava dobru ventilaciju, dok je na peti postavljen plastični luk koji će obezbediti da peta ne šeta i bude zaključana u mestu.

Integrisan jezik

Đon

Dolazimo do najjačeg aduta ovih patika – Everun pena. U ostalim modelima se takođe nalazila ova pena, ali kao tanak sloj između đona i uloška patike. Kod Freedom-a je stvar drugačija – Everun pena koja ispunjava celokupni đon patike. Ova pena je zapravo unapređena verzija dobro poznate EVA (etilen-vinil acetat) pene, s tim što je za razliku od EVA pene koja je jedinstvena, Everun pena sjedinjeni skup hiljade zasebnih kapsula EVA pene. Everun tehnologija omogućava veću izdržljivost materijala, bolji povraćaj energije i veću udobnost. Kako Saucony tvrdi, ova patika će se isto ponašati kako na prvom, tako i na petstotom kilometru.

Razlika prilikom trčanja u odnosu na druge patike je osetno primetna. Ne odaje “sunđerast” utisak, odnosno da je preterano mekana, već deluje da je napravljen idealan balans između odziva i udobnosti. Dok se Kinvara diči udobnošću na prednjem delu patike, Freedom je prati u tom segmentu, ali je i daleko ispred kad je udobnost na zadnjem delu patike u pitanju. Udobnost je toliko izražena da staje rame uz rame sa modelima namenjenim dužinskim treninzima (Triumph, Hurricane, Ride).

Na sredini đona se ne nalazi ojačana EVA pena, tako da je patika prvenstveno namenjena trkačima sa neutralnim gaženjem. Takođe, tranzicija peta-prsti je poprilično glatka u toku trčanja.

Zaključak

Freedom je model u koji je uloženo mnogo i koji zaslužuje da bude blizu “savršenom”. No, i to savršenstvo ima svoju cenu, koja iznosi ~20.000rsd. Ali, ukoliko tražite patiku koja će odgovoriti svim vašim potrebama – ne tražite dalje. Saucony Freedom će osloboditi trkača u vama.

Prednosti: + udobnost + izdržljivost + univerzalnost + dizajn

Mane: – cena – tanak jezik

Instagram Photo

The post Saucony Freedom – nepojmljiva udobnost appeared first on TRČANJE.rs.

Ko se sunca krije… verovatno je trkač dužine!

$
0
0

Ako trčite neku od polumaratonskih trka u proleće ili leto, verovatno je jedino pitanje oko garderobe koje vam je važno – hoće li biti sunčano i koliko dugo ćete biti na stazi?

Ovo je aspekt zdravlja za trkače koji se ređe spominje ali je važno da ga se dotaknemo, jer već letimičnim pogledom na oblačenje trkača u ovom periodu možemo da procenimo da nisu dovoljno zaštićeni.

UV indeks i temperatura nisu isto

Ukoliko je nebo vedro, nevezano od toga da li je minus ili 30 stepeni, duže izlaganje suncu nosi iste rizike, zato nam je mnogo važnji parametar upravo ova metrika.

Gde videti UV indekst i kako ga čitati?

Na internetu većina prognoza prenosi i uv indeks za taj dan. RHMZ kači ove cifre redovno na sledećem linku.

UV indeks meri se od 1 – 11+. Sve preko 11je ekstremno visoka količina zračenja. Od 8-10 je visoko, dok je 6 i 7 indeks visokog zračenja. Npr, trenutno je za teritoriju Srbije UV indeks svuda od 6 – 8.

Za sve preko 6 bilo bi idealno da koristimo neku vrstu zaštite za kožu i oči. 

Naravno, sem kada idemo na plažu, nemamo osećaj da smo dugo izloženi suncu. Ali ako razmislimo o našim dugoprugaškim treninzima, shvatićemo da na suncu tada provedemo mnogo više vremena nego i na plaži.

Za početak, brzi savet:

Nisu sve boje jednake

Ukoliko trčite trku po sunčanom danu, napravićete sebi medveđu uslugu trčeći u tamnim majicama ili sa tamnim kačketom.

Bela boja i svetle boje reflektuju više svetlosti, te će vam biti prijatnije po suncu. Svi valeri bledih boja su bolji izbor od tamnih, ako ništa osećaćete manje vreline na koži. Ali, oprez:

Nijedna boja ne štiti od UV zraka sama po sebi. Za tu zaštitu važniji su nam materijali. Trkački materijali su po pravilu prozračni, napravljeni da brzo apsorbuju znoj i transporujemo ga na površinu da bi ispario na suncu. To ih čini nedovoljno gusto tkanim za 100% zaštitu od sunca.

Ne treba da se oslanjamo ni na boju, ni na sam materijal, već da ih koristimo uz dodatak opreme i faktora zaštite.

Kačket, vizir ili naočare?

Kada analiziramo decenijsku praksu trkača oko nas, deluje da svako postaje veran jednom tipu zaštite od sunca. Svaki ima prednosti i mane, tako da uvek biramo ono što nam je najprvičanije. Ipak, trebalo bi da imate makar jedan vid zaštite kada je UV indeks preko 7.

Viziri nemaju kapicu, to su samo cirade kačketa i sjajno će vas štititi od sunca, ipak, neće vam štititi tema od zračenja.

Naočare štite samo oči, ali ne i lice, u moru različitih sportskih modela, birajte ipak one malo kvalitetnije. Ako niste sprinter sasvim je ok da trčite i sa vašim svakodnevnim modelom.

Kačket daje dobru zaštitu glave, čime je najbolja zaštita od sunčanog udara, ali deo svetlosti koji se reflektuje od asfalta će vam svakako udarati u oči. Dobar trkački kačket je izrađen od prozračnog materijala koji diše, lagan je i funkcionalan. U principu traju dugo, tako da je ovo investicija koju ćete praviti par puta u trkačkoj karijeri. Preporuka je da uvek uzmete beli.

Kačket Asics

Trčanje po suncu i zaštita na koži

Naša preporuka je da lice, šake i ramena uvek zaštitite kremom sa SPF faktorom.

Ako koristite kreme za lice sa vitaminom A, piling kiselinama ili retinol proizvode, vaša koža je posebno osetljiva, ali posledice sunca, sitne bore i pegice će se pojaviti kasnije. Iz ovog razloga ljudi i dalje nemaju jasnu vezu uzrok- posledica i zanemaruju zaštini faktor.

Sve o SPF faktorima i trčanju saznajte ovde:

Trčanje i sunce – treba li da koristite kreme za sunčanje?

Par saveta o hidraciji

Kada pričamo o unosu tečnosti pre i u toku trke, osnovni savet je:

  • 2 sata pre trke treba popiti 500ml tečnosti,
  • tokom trke bi trebalo da pijete 400-800 ml sportskog pića na sat vremena trčanja. U zavisnosti od toga da li je vaš ritam trčanja brži i temperatura spoljašnje sredine veća, vaš unos bi trebalo da bude bliži količini od 800 ml odnosno ako trčite sporije i ako je temperatura spoljašnje sredine niža, tada bi vaš unos trebalo da bude manji, odnosno bliži unosu od 400 ml na sat vremena.
  • nakon 40 minuta počinjemo da gubimo i elektrolite tako da je preporuka da se tada unosi izotonik

Koliko je hidracija važna govori i podatak da 95% grčeva kod sportista i fizički aktivne populacije nastaje zbog dehidracije, što je posebno važno kada trčite duge pruge.

Kako se pravilno hidrirati? Pre i u toku trke

Ukoliko imate nekih nedoumica ili dopuna teksta, slobodno ih ostavite u komentarima!

The post Ko se sunca krije… verovatno je trkač dužine! appeared first on TRČANJE.rs.


Ako je trail vaš izbor evo šta je neophodno od opreme

$
0
0

Ukoliko volite prirodu, planinu i trčanje onda ćete se u trail zaljubiti na prvi korak.

Planine su idealno mesto ukoliko želite da odete na vikend iz grada i potpuno se posvetite trail-avanturizmu. Ukoliko nemate iskustvo trčanja po planinama, važno je da trčite u društvu onih koji ga već poseduju, da idete po markiranim stazama, ali i da imate odgovarajuću opremu.

Evo predloga kako bi trebalo da izgleda vaša oprema za trail:

Kada je reč o opremi za trail, veoma je bitno da je imate što manje na sebi, kao i da bude veoma funkcionalna. Dry fit majica i šorts/helanke i kompresione čarape se podrazumevaju.

Sledeća stavka je ranac. I to kakav ranac –  pre svega anatomski jer treba da prianja uz telo. Treba da ima i dodatke za bidone, gelove itd. Novi modeli trail rančeva imaju u sebi ugrađenu tehnologiju platna koja omogućava isparavanje znoja sa leđa što je veoma važno kako ne bi bili konstantno mokri po leđima.

U rancu treba da imate i šuškavac jaknu sa kapuljačom. Prvenstveno jer je na planinama hladnije nego u gradu, a i ukoliko se desi da padne kiša, možete da izvučete keca iz rukava (ranca). Bitno je i da jakna poseduje reflektujuće elemente kako biste bili vidljivi budući da se možete naći u ne tako preglednim krajolicima. Ponekad su potrebne i rukavice, naročito ukoliko je planina malo oštrije klime.

Obavezno zaštitite glavu – kapom, maramom, vizirom, trakom ili kačketom, a nosite i naočare. Pomoću njih ćete se štiti ne samo od Sunca već i od insekata.

Ono šta vam je takođe potrebno kada trčite trail jesu štapovi. Oni mogu biti karbonski i aluminijumski, celi i rasklopivi. Posavetujete se sa organizatorima trke ili iskusnim trail trkačima u vezi trase kako bi znali koju vrstu štapa da ponesete. Važno je da znate da trail ne podrazumeva samo trčanje već i hodanje, penjanje, spuštanje i veoma je bitno da imate sredstvo putem kojeg ćete se oslanjati, ali i opipavati tlo pod kojim hodate.

Ponesite i sat jer, pored standardnog merenja vremena, pejsa i otkucaja srca, ostaje zabeležena i mapa/trasa kuda ste prošli. I to ne samo za uspomenu, već ukoliko se izgubite, da znate kuda tačno da idete kako bi se vratili na pravi put :)

Poslednja, ali veoma važna stvar jesu patike. Za trail su vam potrebne patike prilagođene okolini u kojoj se nalazite i sa tim znajte da nema šale. Ne možete trčati u patikama namenjenim betonu ili tartanu, već u patikama namenjenim upravo za trail. Ono šta je veoma važno jeste da patike budu malo dublje i čvršće, da imaju deblji đon i krampone, da su stabilne i dobro prianjaju uz stopalo. Bitno je i da nisu teške, kao i da materijal od kojeg je izrađena membrana bude otporan na vodu, vetar, ali i da apsorbuje znoj. Dobro je ukoliko patika poseduje i Ortholite uložak jer on omogućava da stopalo diše i smanjuje mogućnost bakterijskih infekcija. Važno je i da pertle poseduju tzv. „quick“ tehnologiju koja ih fiksira i onemogućuje ono neželjeno odvezivanje u sred trke.

Možda je ovog leta idealna prilika da obiđete predivne planinske predele kako kod nas, tako i u okruženju. Šum prirode, svež vazduh, nestvarna priroda, osećaj slobode i osvajanje naizgled neosvojivih visina možda su odgovori zašto je trail sve popularniji među trkačkim svetom. Ukoliko vam ste voljni za ovaj vid avanture, posetite prodavnice Intersporta jer tamo možete pronaći kompletnu opremu za trail.

The post Ako je trail vaš izbor evo šta je neophodno od opreme appeared first on TRČANJE.rs.

Saucony Kinvara 8 – moćna mašina za treninge i trke (IZBOR UREDNIKA)

$
0
0
Izbor urednika
lagana, responzivnaestetski svedena (crno siva)
nekim trkačima može biti uska u prednjem delu
95%Kinvara 8 ima sjajan odnos cena - kvalitet i pokazala se sjajno u praksi.
Reader Rating 0 Votes
0%

Na prvo nošenje Kinvara me je oduševila, a taj osećaj me prati i nakon istrčanog polumaratona u njima. Na izgled, minimalistička patika, bez puno budženja i kerefeka, unutra je to zategnuta i kompaktna mašina za najzahtevnije potrebe velikog broja trkača.

Saucony kao trkački i lajfstajl brend kod nas  ulazi na mala vrata, no Kinvara je u svetu već 8 godina sinonim za jednu od najboljih serija patika među svim brendovima. Zašto je to tako?

Kinvara me je na prvo nošenje spoj najboljih stvari koje sam nosio u proteklu deceniju trčanja. Mekoća Nike Vomero modela, responsivnost Boost-a, i osećaj prijanja uz nogu

Uravnoteženost Kinvare

Mada se o tome ne govori, jedna od važnih osobina patika je balansiranost, tj raspodela težine. Često se dešava da patike nisu uravnotežene, tj da je najveći deo težine u peti, ili na primer u đonu, a ne u gornjištu. Kinvara je kompaktna patika koja je svedena i dobro balansirana. Trčanje je u balansiranim patikama je glatko.

Resposnivnost patike – ključ brzog trčanja i Everun

Responsivnost, tj odziv patike u kontaktu sa podlogom je osećaj koji steknete posle par godina trčanja i promenom više modela različitih patika.

Suviše mekana patika, udobnost je veća, ali je respozivnost mala. Duži kontakt sa podlogom, pa je i sporije trčanje. Ako bi ovo bio feder, to bi bio jedan dugačak i opušten feder.

Nasuprot tome, tanki đonovi kod takmičarskih patika, daju osećaj tvrdoće, ali ste i blizu podloge, pa je skraćeno vreme propadanja i amortizacije. Samim tim veća je respozivnost pa je i brže trčanje omogućeno.

Lakše je zamislitt elitne takmičare kako trče bosi, nego da trče u patikam sa vazdušnim đonom.

Jedan od efekata koji se brendovi trude da postignu jeste i “BOUNCE” efekat, tj efekat odbijanja, što je donekle slično responzivnosti patike, ali ne i isto. Bounce je efekat pojačavanja odbijanja i sa ovim su potegnute priče i o tehnologiji kao vrsti dopinga, tj neregularnosti rezultata postignutih sa patikama koje poboljšavaju perforamnce na ovaj način. Da ne dužim:

Kinvara 8 je jako respozivna patika, a što je najbolje njena respozivnost nije na uštrb udobnosti. Ova patika spada u patike sa visokim đonom (niste blizu podloge) nego ste više od 2cm podignuti od zemlje. Debiljna đona daje udobnosti (amortizaciju), ali se zbog mekoće nije gubilo na respozivnosti, pa je u Kinvari moguće trčati lagano PB i na brzim trkama kao što je 5km.

Respozivnost je postignuta Everun tehnologijom koja ima jako dobra bounce svojstva. Everun je u verziji 7 bio samo u jednom delu đona, da bi u verziji 8 (koju danas testiramo) tanak sloj Everuna nalazi duž celog đona i položen je na glavni deo đona sastavljen od klasične EVA pene.

Everun je nešto slično što smo videli kod adidas Boost tehnologije (kapsule povezane u jedan materijal). Za sve vas koji bi da se bavite ovom temom šta je šta dovoljno je da kucate u Google “boost vs everun”.

p.s. Freedom koji smo testirali je “Kinvara na steroidima”; kod njega je ceo đon sačinjen od Everun  jedini materijal od koje je napravljen đon.

Namena: takmičarke + trening

Kinvara je dizajnirana kao trening patika, što znači da u njoj možete prelaziti većinu svojih kilometara u fazi pripreme za trku. Za razliku od njih “takmičarke” su modeli koji su lakši, ali ćete ih nositi par važnijih treninga pred trku i na sam dan trke.

Kinvara sa svojih 242 grama je veoma lagana patika koju ćete sa uživanjem nositi ne samo na treninzima, nego i na trkama. Đon patike je dizajniran za asfalt i tartan, pa slobodno možete trčati trke od 5 pa do 21 i 42 km u njima.

Prijanjanje uz nogu – FlexiFilm

Kako tehnologija trkačkih patika napreduje, tako se sve više pažnje obraća na đonove patika koje daju onaj prvi osećaj mekoće, odbijanja i udobnosti. Onaj drugi osećaj udobnosti koji želimo jeste i to “kako patika leži na nozi”, tj kako prijanja. I tu tehnologije napreduju, pa je meš i tekstil takođe napredovao.

Kinvara 8 je u ovom smislu gotovo kao čarapa i da se ne oseća. Kao tester i pisac recenzija na Trčanje.rs, svestan sam da imam malo užu nogu i da mi često patike šetaju u prednjem delu đona (što nije tako strašno jer se prsti i sami šire pri udarcu od podlogu), no Kinvara ovde ubacuje FlexiFilm kao materijal koji se impregnira u meš i daje strukturu patike. 

Za razliku od klasičnih modela koji ušivaju slojeve na meš (eng. overlays), u poslednje vreme sve više brendova koristi ovu štampu na mešu kao 1) lakše 2) lepše 3) manje iritirajuće rešenje. Kinvara 8 ovo radi savršeno.

Donji đon

U crvenom delu nema ojačane pene. Supinatorima ovo može biti problem.

Da bi smanjili težinu patike, a povećali tranziciju peta-prsti, donji đon je u određenim delovima patike pojačan tvrdom gumom, koja je teža. Nešto slično smo mogli da vidimo i ranije kao rešenje, npr na Nike Free modelima. Ovi komadi trvrde gume nalaze se tamo gde je kontakt sa podlogom najveći.

Ostatak đona je izloženiji habanjeu jer je vidljiva EVA pena koja se lako troši i para. Za sada imam u njima oko 50 kilometra i vidim naznake habanja (normalno), ali ću čekati sigurno par stotina kilometara da dam ocenu istrajnosti Kinvara 8.

Nagib

Saucony ostaje veran tradiciji patika sa malim nagibom (offset), tj razlikom u visini pete-prsti. Njihovi modeli su od 0 mm do 4 mm nagiba. Kinvara je 8 mm nagiba. Ovakvi modeli super prijaju svima koji trče srednjim ili prednjim delom stopala jer je 0mm u stvari razlika koju imamo kada hodamo bosi.

Cena

15.200 RSD u Run n More. Možete ih pronaći i u Intersport radnjama.

+ i –

+ lagana, responzivna, estetski svedena (crno siva)

– nekima može biti uska u prednjem delu

Zaključak

Ovom modelu ide naš žig IZBOR UREDNIKA.

Vrhunska patika za lagana trčanja ali i brze treninge. Za sve normalne pronatore, kojima patika na prvu loptu nije tesna, naš savet da probate i sami ocenite osećaj.

Hvala kompaniji Triple Jump na ustupljenim patikama za recenciju. Za pisanje ovog teksta korišćeno je pre svega lično iskustvo uz niz recenzija sa poznatih trkačkih blogova koji su potvrdili i moje nalaze i dali komprativnu analizu sa ranijim verzijima Kinvare koje mi u Srbiji nismo imali priliku da probamo.

 

 

The post Saucony Kinvara 8 – moćna mašina za treninge i trke (IZBOR UREDNIKA) appeared first on TRČANJE.rs.

Koja je ona prava? Da li su vam potrebne posebne patike za trening, trku, maraton?

$
0
0

Jedno od problematičnijih pitanja kada je rekreativno trčanje u pitanju je: da li vam je dovoljan jedan par patika ili je potrebno da imate namenske patike?

Škakljivost dolazi iz više razloga:

  1. pitanje novca je uvek problematično, pogotovo u sredinama gde srednja klasa odumire
  2. pitanje moda vs pragmatičnost

Pravog odgovora nema, jer zavisi od više faktora, za početak uzmite u obzir dva scenarija, idealni i realistični.

Idealan scenario

U idealnom scenariju, vi ste zapravo elitni atletičar i sekunde su vam važne, te je super korisno da imate patike za trening i patike za trku.

Patika za trening

Ovo su patike koje se pre svega kupuju jer:

  • traju dugo, možete da gazite km i km u njima
  • daju dobru amortizaciju te je trening olakšan
  • nisu preskupe te vam nije žao da ih maltretirate kroz kišu, blato, sneg, bljuzgavice

Idealni modeli koji spadaju u ovu kategoriju su sub-elitni modeli svakog proizvođača, od adidasa tu imamo duramo, ali i energy boost možemo da posmatramo kao manje-poznat model u odnosu na ultraboost, najkijevi modeli pagazus, su ovde dobar izbor, asicsovi trening modeli su gel pulse, GT serije, zatim kumulus, mada sve više i fuze X, saucony bi predložio guide i ride modele.

U okviru naše virtualne prodavnice tu i imamo najviše modela – preko 40. Kada suzite izbor cenom, dobićete vaš jasniju sliku koje patike vam ulaze u uži izbor.

Patika za trku

Kada se trkamo, svaka sekudna je važna, te su trkačke patike (za duge pruge) uglavnom lakše, sa manjim padom ali sa dovoljno amortizacije da ipak nemate osećaj da trčite bosi. Ovde je tehnologija maksimizovana do u gram, te je i cena obično veća.

Adios boost Adidas, Kinvara (ali i Freedom) od Sauconyja, Asics Fusex Rushsamo su neki tipovi ovih patika.

Saucony Kinvara

Na šta obratiti pažnju:

  • težina – svaki gram vam donosi prednost na trci
  • pad – manji pad znači i lakšu patiku ali i prirodniji doskok
  • responsivnost – znači da možete da se lakše “odbacite” od asfalt, gledajte da je đon dovoljno hrapav (izbegavamo osećaj da skačemo po sunđerima)
  • udobnost i prilagođenost pronaciji – ako ste izraziti pronator, ne vredi da uzimate lagane neutralne patike za trku – birajte lakše modele, ali sa oznakom “motion control”

Ako birate da imate dva modela – jedan za trku, a drugi za trening i sami razumete da patike za trku nećete nositi samo na trci. Bitno je da ih razgazite pre nje, ali da većinu km trčite u trening patikama.

Predlog je da tempo treninge trčite u njima, jer je to onaj osećaj na koji želite da se naviknete. To će biti tempo vaše trke.

Realnost većine nas

Lično, iak testiramveliki broj patika i imam mogućnost da menjam patike za trku/trening u praksi se najčešće zaljubim u jedan model. I njega nosim dok ga ne izližem.

Čak i kada novac nije presudan, obzirom da mi vreme na trci spada u sekundarne ciljeve ne opterećujem se toliko različitim modelima patika.

Nekada je ta ljubav opravdana, nekada se prosto zalepimo za neke patike koje su nam lepe i uklapaju nam se u opremu i one dominiraju tom sezonom.

Sa druge strane, ograničen budžet znači da želimo da nam svaka kupovina bude BEST BUY. Odnosno, da dobijemo najviše za novac koji imamo.

Ako kupujemo samo jedan model – njega zovemo all around modelom. Jer ga koristimo i za trening i za trke, a često i za odlazak na kafu.

Od stvarno dobre patike ne volimo da se odvajamo

Kako znamo da je neki model dobar za sve naše potrebe?

  • nije pretežak
  • odgovara našoj pronaciji
  • recenzije po internetu govore da patika traje najmanje 600km
  • cena/kvalitet ide u prilog tome da je ovo povoljna kupovina

Ovo su samo neke od karakteristika kada biramo patiku za sve namene. Dobri all round modeli su oni koje ćete naći na internetu pretragom “best buy” to mogu da budu modeli iz gornje podele za svakodnevni trening, ali možda i neki malo skuplji, za koji znamo da traje dugo. Jedan od ranijih favorita trkača bio je:

ASICS GEL-PULSE 8

Za malo više novca možete da kupite dobre adidas boost patike ili nike lunar modele.

Saucony Freedom je ušao na naše tržište kao najdebitant, ali ga cena malko izdvaja od konkurencije. Kinvara je lakša patika, ali može da posluži za obe namene.

Na kraju dana, suzite izbor i obavezno probajte sve modele. Pitajte sebe:

  • Da li je ovo model za moju pronaciju?
  • Da li mi je savršeno udoban?
  • Da li mi se  uklapa u budžet?

Najbolje doba dana za probanje patika je predveče, kada su noge malko otekle, što simulira uslove na trci i u sportskim čarapama.

Na kraju još jedna nedoumica:

Da li je dužina važna?

Kada biramo patike prema tipu trke 21 ili 42 najvažniji parametar rekreativcima je amortizacija – jer svakim sledećim kilometrom često gubimo na formi i podrška postaje sve bitnija.

Pogledajte kako to uraditi pravilno ovde:

Kada je dužina (zaista) bitna i kako ispravno trčati ovaj tip treninga?

 

The post Koja je ona prava? Da li su vam potrebne posebne patike za trening, trku, maraton? appeared first on TRČANJE.rs.

Reebok Print Smooth – prvo na trčanje, pa pravo na kafu!

$
0
0
Reebok Print Smooth - prvo na trčanje, pa pravo na kafu!
Predivan dizajnLakoćaFleksibilnostPovoljna cena
Nije za duga trčanja
75%Overall Score
Reader Rating 0 Votes
0%

Kada pričamo o tipovima patika za trčanje, obično ih delimo na patike za trening i trkanje, pa na patike za pronatore ili neutralne trkače. Vrlo, vrlo malo se bavimo segmentom patike koja je izmedju kategorija trčanje i lifestyle, tj. da možeš posle treninga pravo na piće, a da te ne bude blam.

Razlog je što je ova kategorija praktično upražnjena, sa par časnih izuzetaka: Nike free, 5.0, i Adidas Pure Boost X su patike koje su odradile svoje na stazi, ali su nastavile da upotpunjuju moj orman i da se nose i na suknju i na farmerke.

Reebok Print Smooth za mene spada upravo u ovu kategoriju, model namenjen ljubiteljima trčanja koji žele prilagodljivu obuću uz moderan i upečatljiv izgled.

Look & Feel

Ljubav na prvi pogled. Mint boja nije neka koju biste na prvu loptu vezali za trkačku patiku, sem u specijalinim serijama. Boja u kombinaciji sa dizajnom je ono što izdvaja ovu patiku.

Lagana je na nozi sa jakim pertlama u istoj boji i odvojenim jezikom.

  • Patika ima standarni kalup, veličina 37.5 mi je bila odgovarajuća (netrkački 37).
  • Pad peta prsti je10 mm,
  • Težina 253 g (m) odnosno 199 g(ž)

Na prvo obuvanje osećaj udobnosti, tranzicija prsti peta postoji, ali ne tera na prednji gaz.

Đon patike je napravljen iz jednog dela na osnovu digitalnog mapiranja pritiska:

Reebok sada već tradicionalno, od ZPrint modela pravi đonove tako da prate prirodan kontakt patike sa podlogom, sa ojačanjima oko patike, mapa pritiska definisala je delove đona koji imaju jaču ili smanjenu amortizaciju.

U ruci, đon je dovoljno savitljiv, tako da neće ugroziti tranziciju, ali imajte na umu da ovo nije sprinterska patika.

Ključne odlike ovog modela su:

  1. amortizacija: pena sa dve različite gustine se prilagođava doskoku tako da daje podršku gde je potrebno
  2. fleksibilnost: mikro kramponi se prilagođavaju podlozi i daju patici sposobnost da se savija i prati nogu
  3. podrška: ojačanje oko pete i prstiju daju dodatnu stabilost

Gornjište je lepo odrađeno kroz mikro-pletivo, uložak možete da izvadite i menjate, Reebok ga je unapredio sa antimikrobnom zaštitom i zaštitom od mirisa.

Više o samoj Print Smooth tehnologiji možete pronaći OVDE.

Kako se pokazala na stazi?

Patiku smo tesirali na tartanu i betonu, i bolji učinak je očekivano na betonu. Testirali smo je na distanci od 10km i pokazala se kao udobna i stabilna patika.

Print Smooth daje onu vrstu udobnosti gde znate da ste zaštićeni, ali nemate utisak da hodate po sunđeru. Dovoljno je fleksibilna da prati izmene pravca, ali podrška koja se navodi se odnosi na prosečnog neutralnog trkača, ne na pronatore.

Reebok ovu patiku svrstava u segment: run light, što je ne stavlja u prvi izbor za polumaratonce, ali će vas adekvatno podržati ukoliko ste trkač koji ne prelazi više od 20 km nedeljno.

Reebok Print Smooth – najbolja za?

Ovo je patika za neutralne trkače, supinatore ali i blage pronatore, sve one koji nemaju ravna stopala i izraženu pronaciju.

Vrednost patike je u lakoći, udobnosti i nezanemarljivo, lepom i svedenom dizajnu.

Za treninge do 12km.

Gde kupiti i koja je cena?

Reebok Print Smooth je dostupan u u Sport Vision, Djak Sport i Planeta Sport prodajnim objektima širom zemlje po ceni od 7920,00 RSD. 

Muška paleta, kod nas su dostupne sve boje sem sive sa plavim đonom

Ženska paleta, dostupne boje su koral i mint

The post Reebok Print Smooth – prvo na trčanje, pa pravo na kafu! appeared first on TRČANJE.rs.

Recenzija: Pro Touch Ridgetrail AQX – odlična patika za ulazak u svet trail-a

$
0
0

Posle mesec dana i oko sto pretrčanih kilometara u Pro Touch Ridgetrail AQX patikama, uspeo sam da steknem određeni utisak o njihovom kvalitetu, te shodno mom iskustvu potrudiću se da navedem najvažnije karakteristike ovog modela patika.

Na prvi pogled fin dizajn patika, iako je kalup malo veći u odnosu na druge patike istog broja koje sam nosio. Kada sam ih probao u to sam se i uverio. Pro Touch ima za nijansu veći kalup od ostalih patika, zato budite oprezni pri kupovini.

Nakon obuvanja odmah ćete primetiti da su patike udobne. Pro Touch koristi OrthoLite uložak, koji omogućava 95-100% da noga diše, čime obezbeđuje cirkulaciju vazduha unutar i oko uloška i čini da u patici bude hladnije. Takođe, naglašeno je da se uz pomoć ove tehnologije sprečava nastanak neugodnih mirisa i bakterija koje mogu nastati tokom dugog i intenzivnog trčanja. S obzirom da sam uglavnom trčao kada je bilo toplije (14+ stepeni), u patikama mi je bilo dosta toplo i noge su mi se mnogo znojile. Pretpostavljam da je razlog tome činjenica da su patike vodootporne. Pro Touch koristi Aquamax tehnologiju za tekstil koja ne propušta vodu i trebalo bi da kontroliše temperaturu, mada ja to nisam primetio.

Kada je u pitanju kvalitet pertli, one nisu standardne već se koristi Quick Lace System vezivanja pertli, koji omogućava mnogo brže pertlanje, obezbeđuje ravnomerno raspoređen pritisak na stopalo, a mogućnosti da se tokom trčanja pertle odvežu su svedene na minimum.

Što se tiče karakteristika đona, na sajtu proizvođača se može naći sledeće: “Pro Grip posebno razvijena guma ima superiornu kontrolu na svakoj podlozi”. Međutim, kraponi su dosta mali i čini mi se da su više prilagođeni zimskom vremenu nego specifičnosti trejl trčanja. Kada je u pitanju sam đon i kako se ponaša po različitim površinama, ova patika je pogodnija za trail podlogu nego asfalt. Na utabanim zemljanim površinama đon dosta dobro prijanja i nisam imao nikakvih problema ni na ravnom, a ni prilikom trčanja uzbrdica i nizbrdica. Štaviše, po makadamskim putevima se pokazala kao odlična patika, s obzirom da je đon deblji, te se pod stopalima ne oseća kamenje, što mi se jako svidelo. Ono što je bitno da se naglasi jeste osećaj stabilnosti u patikama, tako da nema ni straha da možete iskrenuti zglob. Patike imaju membranu koja ne propušta vodu, ali izbegavajte da trčite po blatu. Moje iskustvo je pokazalo da se i na najmanjem blatu ove patike ne snalaze najbolje, klizaju se i kada se trči nizbrdo, a i uzbrdo.

Same patike imaju 350g i spadaju u teške patike, tako da ako želite brže da trčite, u ovim patikama to nećete moći. Po mom mišljenju, Pro Touch Ridgetrail AQX patike su savršene za lagano trčanje sa kombinacijom pešačenja na utabanim stazama.

I najzad, glavni adut ovih patika je cena, jer se mogu naći već za oko 6000 rsd u Intersport prodavnicama, što je dosta povoljno i jeftinije u odnosu na većinu drugih patika. Tako da, ukoliko neko po prvi put ulazi u svet trail trčanja, ove patike mogu da predstavljaju pravi izbor.

The post Recenzija: Pro Touch Ridgetrail AQX – odlična patika za ulazak u svet trail-a appeared first on TRČANJE.rs.

Saucony Trijumf ISO 3 – redefinisanje udobnosti

$
0
0
Udobnost i podrška
MekoćaDugotrajnostOsećaj pri doskoku
Dizajn
85%Overall Score
Reader Rating 0 Votes
0%

Na prvo obuvanje osećaj je – mekanoooo. Lepota ove patike je što ta mekoća ne prestaje ni nakon par meseci korišćenja (lično ih koristim već mesec dana, informacija je jedna od runrepeat.com recenzija).

Kada testirate naslednika najbolje patike za trčanje na svetu (izbor tima RW za 2016. pao je na Trijumf ISO 2) jako je teško da ne podlegnete hajpu oko iste. Kako sravniti očekivanja sa realnošću? Za ovaj test – recenziju, ja sam koristila sopstveno iskustvo + iskustva sa interneta + procenu najvećeg agregatora za ocenjivanje patika na svetu – runrepeat.com

Look& Feel – kako patika izgleda i oseća se na nozi

Ako postoji česta zamerka za Saucony brend, ona se obično bavi vizuelnim dojmom patike, gde se može primetiti da sa većinom modela kaska po “lepoti” za najkijem i adidasom.

Trijumf ISO ne bi dobila nagradu “miss trčanja” ali ima svoje adute za ličnost i talente.

Ženski model koji sam ja testirala

Triumf ISO 3 nije najlakša patika na svetu, malko su je i otežali u odnosu na prethodne modele, ali to ne pretstavlja preveliki problem na nozi, jer patika kao da vam uliva osećaj poverenja. 

Pertlanje je standardno, sa jezikom, ali ISO fit sistem daje osećaj čarape, odnosno, udobnost je značajno poboljšana u predelu oko prstiju. Neki testeri su primetili da je jezik previše tanak i da pertle mogu da se osete na koži, lično, nisam imala taj problem, ali verovatno jer je moja strategija pertlanja dosta labavija. Ovo je problem koji je naš tester imao sa modelom Freedom, zapravo – jedina mana koju mu je pronašao, tako da vam ostavljam prostor da sami procenite.

Na prvo obuvanje osećaj je – mekanoooo. Lepota ove patike je što ta mekoća ne prestaje ni nakon par meseci korišćenja (lično ih koristim već mesec dana, informacija je jedna od runrepeat.com recenzija).

Da li je ova mekoća patiku čini sporom? Ne koliko biste očekivali! Đon je priično dobro izbalansiran, i responsivnost je dobra. Nije brza koliko Kinvara, ali za većinu rekrativaca daje veći osećaj podrške.

Saucony Kinvara 8 – moćna mašina za treninge i trke (IZBOR UREDNIKA)

Tehnologija

Osnovni podaci o patici:

  • Težina: 280 g muški, 230 g ženski
  • Pad: 8mm
  • Pronacija: neutralna, blaga
  • Namena: svakodveni trening, trke, 42+ distanca
  • Podloga: asfalt, tartan, suva zemlja

Trijumf je flagship model brenda Saucony i kao takav, sadrži dosta tehnologije:

  • Everrun srednji sloj – ovo je najmekša pena, za koju u Sauconiju tvrde da je bolja i izdržljivija od svega na tržištu. Definitvno ćete je osetiti ispod pete i prstiju
  • Đon – napravljen je od standardne Saucony iBR+ pene, doduše, mekši nego prethodni modeli
  • Gornjište – ISO fit sistem, tankog pletiva koje se rasteže samo u onim pravcima koji prate pokret noge, prianja taman koliko je potrebno, lepo diše i trajnije je od standardnog pletiva
  • Donji deo đona – karbon guma u cik- cak obliku, garantuje dobro prianjanje
  • Refleksija – dodata sa strane i na peti
  • Peta – standardni fit, malko zadebljana na unutra, nije stability patika, ali je dovoljna podrška za blage pronatore (taj sam)

Slični modeli: Adidas energy boost, nike air zoom vomero, asics gel nimbus, skuplji modeli za neutralne trkače vodećih brendova.

Svekupni utisak i ocena

Nakon pobede u kategoriji najbolja patika za 2016. Runners World je Trijumf ISO 3 ocenio kao najbolji updejt, što znači da ostaju pri tome da su bile najbolje, a sada još bolje.

Najbolje patike u 2016: izbor urednika Runners World

Runrepeat.com, agregator svih recenzija, daje joj ocenu 77/100 nakon analize svega što se po internetu pisalo. Iskreno, ova ocena je za mene prilično niska, ali ne iznenađuje. O čemu se radi?

Analiza svih modela i brendova na runrepeat pokazuje dva trenda: nove patike imaju niže ocene (jer njihov algoritam nagrađuje veći broj recenzija) i da trkači najbolje ocenjuju patike kroz odnos cena/kvalitet. Trijumf spada u skuplje modele i samim tim očekivanja su mnogo veća.

Lično, patika me nakon 100+ kilometara savršeno podržava. (Sličan osećaj lakoće i zaštite imala sam samo u Asics JJ. ), imam potpuno poverenje kada je obuvam da se neću povrediti, niti doživeti zamor materijala, sasvim je udobna i na 10 i na 16km, a dovoljno lagana kada trčim brže intervale, jednom rečju, bila bi savršena, ali uz ozbiljan cenovni rang (20k+) moram da  joj dam ocenu 85%

Patike Saucony brenda možete da kupite u Intersportovim prodavnicama širom zemlje, i u prodavnici Runnmore u Beogradu. Cena ovog modela je 20990 RSD.

The post Saucony Trijumf ISO 3 – redefinisanje udobnosti appeared first on TRČANJE.rs.

Kako se obući za koju temperaturu?

$
0
0

Kada trčimo letnje treninge, često vidimo oko nas ljude koji trče u neadekvatnoj garderobi – baš zbog toga je ova tema aktuelna iz godine u godinu.

Kreirali smo jednostavnu tabelu:

Tabela je veoma jednostavna, zaboravite šta oblačite kada idete na posao ili u grad, ako trčite, biće vam toplije u proseku za 10 stepeni.

Ako na trčanje idete ujutro od 7, 8 zanemarite što piše 20 na termometru. Vaš subjektivni osećaj će biti kao da je 30.

Jednostavno, praktično od proleća zaboravite na duge rukave i helanke. Razgolitite se i ne zaboravite da se štitite od sunca:

Trčanje i sunce – treba li da koristite kreme za sunčanje?

Esencijalni komadi garderobe za leto: singlet + šorc

ASICS ŽENSKA MAJICA

HUMMEL ŠORTS SUE SEAMLESS HIPSTERS

The post Kako se obući za koju temperaturu? appeared first on TRČANJE.rs.


Letnje patike – uporedili smo cene online i offline!

$
0
0

Leto može da bude sjajno vreme da gađate popuste na opremu za trčanje, idealno je da pazarite zimski model sa dobrim snižnjem, ali ima i finih vedrijih po pristupačnim cenama.

Prošetali smo radnjom djaksport  i uporedili cene u radnjama i online. Razlika je prilično jaka, do 40% jeftinije možete da nađete modele online.

Naš savet?  Probaj u radnji – naruči online! 

Evo par pikova:

Adidas Aleki X (ženski model)

Šareni trail

  • Razlog: beg na planinu nikada nije bio ovako veseo, za dizajn je zaslužna Stela Mekarti
  • Pronacija: neutralna, blaga
  • Cena: 13590 u radnji,  8159 online (pogledaj ovde)
  • Najbolja za: početnike u trailu

Adidas energy cloud

  • Razlog: cena i prozračnost patike govore da je ovo super budžet letnja opcija
  • Pronacija: neutralna
  • Cena: 7990 u radnji
  • Najbolja za: trkače početnike

Nike FS lite run

  • Razlog: lagane i prozračne letnje patike
  • Pronacija: neutralna
  • Cena: 6044 online
  • Najbolja za: pokušaj letnjeg ubrzavanja  i kraće distance

Adidas Duramo 7

  • Razlog: duramo je entry level adidasova patika, koja se unapređuje svake godine
  • Pronacija: neutralna
  • Cena: 7790 u radnji, ali samo 4204 online
  • Najbolja za: prve trkačke korake

Skechers Go Run 400 (Muške)

  • Razlog: veoma lagana patika, mekani đon. Super ocena na runrepeat.
  • Pronacija: neutralna
  • Cena: 7790 u radnji, ali samo 4502 online
  • Najbolja za: prve trkačke korake, teže trkače

Adidas pure boost xpose Clima

  • Razlog: najlakša ženska boost patika, sada i u klima varijanti
  • Pronacija: neutralna
  • Cena: 15990 u radnji, ali samo 9599 online
  • Najbolja za: kratka i brza trčanja po asfaltu

Asics Gel Contend 4

  • Razlog: vesele letnje boje, dobar odnos cena / kvalitet, contend je proveren izbor
  • Pronacija: neutralna
  • Cena: 8400 u radnji,  4536 online
  • Najbolja za: prvi polumaraton

Nike Free RN2 (ženske)

  • Razlog: free model je uvek prisutna opcija za prirodno trčanje
  • Pronacija: neutralna
  • Cena: 14499 u radnji,  8699 online
  • Najbolja za: treninge do 10km

Obrati pažnju na

Trkačice imaju retku sreću da nekada mogu da pronađu pravi dragulj na dečijem odeljenju. Dečiji brojevi idu i do ženskih 40, tako da uz malo sreće ili ako znate šta tražite možete da prođete povoljnije.

Dečiji modeli nemaju sve karakteristike senior modela vrhunskih modela – ali su povoljniji od nekih basic modela, a neretko i lepši :) Evo šta smo mi iskopali:

Dečija Asics Noosa GS

Da, dobro ste pročitali – dečija patika koja je dostupna u ženskim veličinama do 40. Nema sve karakteristike odrasle, ali je s

Adidas

  • Razlog: jer je prelepa, proverena i uvek dobar letnji pik
  • Pronacija: neutralna i blaga,
  • Cena: 5999 online
  • Najbolja za: početnice trkačice i do 10km

Adidas Rapida Run – dečiji  model sa ženskim brojevima

  • Razlog: odnos boja i cena – dečiji model koji prosto govori “leto”
  • Pronacija: neutralna
  • Cena: 4079 online (pogledaj brojeve ovde)
  • Najbolja za: trkačice početnice, kojima treba lepa, povoljna patika za dužine do 10km

 

The post Letnje patike – uporedili smo cene online i offline! appeared first on TRČANJE.rs.

Helanke za trčanje

$
0
0

Helanke za trčanje su donji deo odeće i predstavljaju prvi izbor trkača i trkačice tokom trčanja pri niskim temperaturama. Helanki ima dugih, 34 (ispod kolena) i kratkih (iznad kolena). Karakteristika helanki je da se pripijaju uz telo, daju slobodu pokertu, bolje zadržavaju toplotu i minimiziraju otpor vazduha i  trenja jedne nogavice o drugu.

Zašto su helanke bolje od trenerke za trčanje?

Mnogi trkači i trkačice preferiraju helanke ispred donjeg dela trenerke. Helanke manje lepršaju pri trčanju, manji je otpor vazduha, pa su helanke efikasnije za postizanje boljih rezultata.

Trčati u helankama je toplije. Helanke su pripijene uz kožu te topao vazduh ne izlazi kao kod trenerke. Baš zbog ovoga mnogi trkači i trkačice uvlače trenerku u čarape, što sa helankama nema potrebe.

Helanke za trčanje se proizvode od tankog veštačkog materijala, koji je rastegljiv i dozvoljava koži da diše uz zadržavanje toplote. Ovaj rastegljiv materijal pomaže da izvodite slobodno pokrete, te u helankama možete raditi aerobik, jogu i dobro se istezati.

Kvalitetnije helanke se rade iz više materijala, te se u prevojima (iza kolena)  postavljaju posebno prozirni materijali kako bi znoj lakše isparavao Takođe, u predelu prepona je posebno mekan materijal koji onemogućuje ojedanje u toku dugih trčanja kada se jako znojite.

Dodatno, u helankama izgledate dva puta bolje nego u trenerci. Neki mušarci ipak ne mogu da obuku helanke zbog predrasuda da je to ženska odeća i dobacivanja na ulicama Sorabije :)

Kraće helanke za trčanje se koriste u toplijem periodu, umesto šorceva, a helanke sa tri-četvrt nogavicama su naročito popularne među ženskom populacijom. Odlična stvar za proleće i jesen.

 

The post Helanke za trčanje appeared first on TRČANJE.rs.

Tehnološki povratak : Reebok Floatride je patika o kojoj se priča!

$
0
0
Najbolji debitant
DizajnInovativnostTežina
Samo neutralna pronacija
90%Overall Score
Reader Rating 0 Votes
0%

Reebok sve više pridaje značaj trčanju, od različitih run light modela preko omiljenog ZPump, testirali smo dovoljno patika da možemo da pratimo progresiju i ovogodišnjem približavanju trkačima na duže staze. Patika koja im je definitivno omogućila mesto u vrhu trkačke ponude je Reebok Floatride.

Ova patika je sasvim zasluženo dobila i žig BEST DEBUTE od strane Runnersworlda.

Look and Feel

Od trenutka kada sam otvorila kutiju sve je bilo jasno – ovo je model koji ću nositi sa uživanjem! Fantastičan spoj drečavog dela za petu, mreže koja drži stopalo fiksirano, pletenog prednjišta i nove Floatride pene koja je obezbedila jedan od najudobniih đonova na tržištu..

Reebok Floatride je patika koja privlači pažnju, ali ne po cenu lošijih performansi.

Za razliku od nekih drugih pletenih modela, plastična mreža koja obuhvata stopalo daje mu malo više stabilnosti. Peta je fiksirana u udobnom kalupu. Prsti imaju dovoljno prostora. Patika se navlači kao čarapa, i bilo bi dobro da nabavite kašiku ako želite da ubrzate ovaj proces.

Za dame je dostupan model u sivo-ljubičastoj boji, za trkače u sivo-žutoj.

Tehnologije

Inovativna Floatride pena u đonu daju optimalnu kombinaciju mekoće i odraza, amortizacija je vrhunska, a lakoća nestvarna.

Iznad floatride đona, nalazi se tanak sloj EVA pene koji služi da stabilizuje stopalo.

Petni deo je napravljen u saradnji sa proizvođačkima grudnjaka – da dobro ste čuli, ova inovacija garantuje da će žuljevi izostati, a pete biti sačuvane.

Gornjište je pleteno, i rasteže se u svim pravcima, što garantuje  da će izdržati kretanje stopala i neće pući.

Đon je obložen zanimljivom asimetrčnom mrežom, tranzicija je dobra a patika reponsivna.

  • Pad: 8mm
  • Težina: 233g (muški size 9) i 198g (ženski size 7)
  • Cena: 19,990 rsd

Utisak sa staze

Ovo je brza, udobna patika u isto vreme, ujedno i prelepa.

Testirala sam je na stazama do 16km i najbolje se pokazala na betonu. Tartan + mekani djon su bili najlošija kombinacija, jer sam se osećala presporo.

Floatride nije gubio podršku, noge se nisu zamarale, žuljevi se nisu pravili. Sve što očekujemo od dobre patike za dužinu, Reebok floatride isporučuje.

Ono što može da vam predstavlja problem, je fitting. Ukoliko imate nizak svod, možda će vam gornjište biti preveliko. Kako patika nema jezičak, vaše stopalo je puni. Ujedno – savet da obuvate čarape sa visokim profilom, i malo punije, jer je čvor pertli, zbog tankog gornjišta blizu koži.

Ako ste ljubitelji laganih patika poput boost serije – ova patika će vam leći savršeno.

Ako poverenje dajete malko robusnijim modelima, bilo da je to Saucony, Asics ili Nike, možda će lakoća u startu izazvati nepoverenje. Svakako testirajte ove patike u radnji pre odluke.

Kako je ovo prvi model iz Floatride serije, napravljen je u neutralnoj formi, i nije namenjen pronatorima.

Šta kaže zajednica?

Recenzije po internetu su veoma pozitivne, trkači ističu udobnost i stilizovanost kao najveće adute patike.

Obavezno ih probajte pre naručivanja jer dolaze u pola broja većem kalupu.

 

Instagram Photo

Nevena Rajković:

Izabrala sam distancu od 20 kilometara izmedju Vlaške i Greben planine. Posle mnogo treninga na planinama, prijalo mi je trčanje u podnožju, na asfaltu. Prelep doživljaj trčanja kroz kanjon upotpunile su izuzetno lagane patike, svega 200 g, specijalizovane za duga trčanja.

 

Ukoliko želite da testirate ovaj model, prijavite se na konkurs koji traje do 21. septembra!

 

PRIJAVI SE

Zaključak

Reebok se ovim modelom ozbiljno primakao tronu dugoprugaškog rekreativnog trčanja. Ovo su patike koje vas neće izneveriti ni na maratonu, a biće estetski dodatak koji privlači pažnju.

Najbolje za: rekreativce, beton, do 42km, neutralne pronatore.

 

The post Tehnološki povratak : Reebok Floatride je patika o kojoj se priča! appeared first on TRČANJE.rs.

Nisu svi isti! Tpovi foamrollera i kako odabrati pravi

$
0
0

Foam rolling je trend koji se ne zaustavlja. Sve više je dokaza o benefitima rolanja pre i posle treninga, kao vid zagrevanja, ali i oporavka mišića, fascije i opuštanja triger tačaka u telu.

Ako niste upoznati sa tehnikom, pročitajte prvo sledeći tekst pa se vratite ovde:

Počnite da rolate: nećete verovati koliko će vam se mišići obradovati!

Odlučili ste da počnete – koji roler je pravi?

Velika je šansa da u prodavnici nećete naići na veliku informisanost prodavaca, ili će ponuda biti mala. Možete kupiti brendirani roler, i onda očekujte da izdvojite 50€+ ili naići na povoljnije modele.

Ako malo istražite po internetu naići ćete na rolere različite dužine, promera i teksture. Objasnićemo svaki od njih,

Osnovi tipovi rolera su:

  • Glatki roler
  • Rebrasti roler

Glatki roleri dolaze u dva denziteta:

  • Mekani
  • Tvrdi

Svi rebrasti roleri su tvrdi.

Postoje i kombinovani roleri – 3u1 gde unutar glatkog rolera možete izvući manji rebrasti i još manji u okviru njega.

Glatki roleri

Puniji stirpor daje veću tvrdoću

Ravna struktura rolera je po pravilu udobnija od rebrastog – koristi se pre ili posle treninga za miofascijalno opuštanje.

Što je promer rolera veći – (veći prečnik) to je roler namenjen za veće mišićne grupe, poput mišića kvadricepsa, zadnje lože. Možete ga koristiti za masažu nogu i jednog dela leđa.

Mekani roleri će postići malo slabiji efekat od tvrđih, jer neće doseći triger tačke, ali ima osoba kojima je taj pritisak dovoljan, za efekat mišićne masaže.

Ukoliko niste probali da se rolate, teško je da zamislite količinu bola koja je nagomilana u mišićima. Ukoliko imate od koga, pozajmite roler da biste testirali svoj prag bola i izabrali pravu tvrdoću glatkog rolera.

Najbolji za: duga i lagana opuštanja nakon treninga i veće mišićne grupe

Rebrasti roler

Struktura za trkače koji imaju potrebu za jačim pritiskom na bolne tačke

Intuitivno, već sam izgled rolera govori vam da je u pitanju malko bolniji proces. Rebarsti roleri koriste se da bi lakše dosegli i aktivirali triger tačke u mišićima. Zbog ovoga su efikasniji od glatkih, ali nisu idealni za početnike kojima treba postepena miofascijalna masaža.

Najbolji za: pre treniga, zagrevanje mišića, rad na rehabilitaciji i pronalaženje trigger tački.

3u1 roler

Kombinovanim rolerom dobijate najbolje od oba sveta – spolja je gladak, unutra ima uži rebrasti roler koji je zgodan za manje mišićne grupe, a najuži deo je dobar kao pomagalo u masaži listova.

Ipak, iskustvo pokazuje da se ovi roleri brže habaju, spoljni deo često pukne jer je šupalj i zavisi od unutrašnjeg za integritet. Birajte proverene proizvođače

Najbolji za: targetiranje svih mišićnih grupa i mešovite masaže.

 

The post Nisu svi isti! Tpovi foamrollera i kako odabrati pravi appeared first on TRČANJE.rs.

Hoka One One Clayton 2- muški model

$
0
0
Najbolje od oba sveta?
UdobnostStabilnostProstranost
Visoka cena za naše tržišteManje od idealne reponsivnostiNije ni minimalno pogodna za trail
90%Overall Score
Reader Rating 0 Votes
0%

Poput mnogih zaljubljenika u trčanje često posećujem Youtube u potrazi za recenzijama patika i sportske opreme uopšte, pa sam se proleća ove godine vrlo prijatno iznenadio ugledavši Clayton 2, model Hoka One One patika, na nogama jednog bradatog drumskog ratnika koji je kao i ja tabanao oko Ade tog toplog subotnjeg jutra. Iz priče s njim saznao sam da je Run n More uvezao Hoka patike i već sutradan otišao da ih ispobam. Bila je to ljubav na prvo obuvanje.

Trend maksimalne amortizacije

Hoka One One je inače američka firma sportske obuće koja, zahvaljujući svojim udobnim i veoma laganim patikama sa neuobičajeno debelim đonom, beleži nagli rast popularnosti među trkačima poslednjih par godina, ponajviše na američkom i azijskom tržištu, ali je kod nas još uvek relativno nepoznata.

Prema rečima samog proizvođača, najprodavaniji model im je Clifton 3, patika izražene mekoće i izuzetno debelog đona koje se može porediti sa, recimo, Saucony Kinvara modelom.

Zbog njene neobične konstrukcije, mišljenja trkača o ovoj patici su veoma podeljena. Težim trkačima odgovara ta mekoća i osećaj gaženja “kao po oblaku”, dok bržim trkačima uglavnom ne odgovara jer nije dovoljno responzivna (energija koja se stvara prilikom udara u tlo se rasipa jer stopalo previše uranja u đon).

Tu na scenu stupa model Clayton 2 jer je nastao upravo kao odgovor kompanije na želje kupaca za nešto bržim i eksplozivnijim modelom. Dakle, za patikom koja će pružiti i udobnost i brzinu.

Mojim objektivom

Udobnost i brzina

Ukratko:

  • Pad 4mm
  • Težina: 255m, 199ž
  • Namena: neutralni pronatori, beton

Gornjište Klejtonki, kako ih od milja zovem, sastoji se od tankog, jednoslojnog mrežastog materijala (engl. mash) koji je ojačan tankim printom i pruža odličnu ventilaciju.

Prednji deo patike (engl. toe box) je dovoljno prostran, što je bitno jer se prsti stopala pri kontaktu sa tlom šire, tako da problema sa poplavelim noktima i žuljevima kod ovog modela ne bi trebalo da bude. Posle višemesečne upotrebe mogu da potvrdim da je zaista tako; imam široka stopala a nikakvih problema nisam imao. Jeeej! Pravda za šapate ljude.

Đon je širok, pruža dobru stabilnost na asfaltu, a razlika u njegovoj debljini na relaciji peta-prsti iznosi svega 4 mm! Sastavljen je od dva sloja EVA pene različite gustine i sa zadovoljstvom mogu da kažem da se i nakon 300 pretrčanih kilometara na njemu razaznaju tek umereni tragovi habanja!

Ono što takođe cenim kod ove ove patike je činjenica da je, meni lično, kao i Adidasov Ultra Boost, ona bila udobna već na prvo nošenje. Nije zahtevala da je prethodno razgazim (što je često slučaj sa Aesics patikama, recimo) i osećaj pri gaženju se nije bitno promenio. Imajte to na umu prilikom eventualne kupovine. Ako vam je odmah udobna, super. Ako ne…produžite dalje.

U loše strane bih ubrojao jedino cenu, koja nije mala, i vezanost patike za ravnu podlogu. Izrazito lagana patika (cc 200 g) sa tananim mešom i đonom bez izraženih krampona prosto nije pravljena za trejl. Izgledom takođe odudara od proseka, ali to je već stvar ličnog ukusa.

Plava armada

Najbolja za?

Sve u svemu, ako tražite laganu, stabilnu, umereno brzu i umerno tvrdu patiku za asfalt, Clayton 2 je možda pravi izbor za vas. U suprotnom, brži trkači će verovatno više uživati u modelu kao što je Hoka Tracer, a oni nešto sporiji u modelima iz serije Clifton.

Pogledajte i ostale recenzije Hoka One One serija!

HOKA ONE ONE CLIFTON – ČUDNE ALI UDOBNE

 

The post Hoka One One Clayton 2- muški model appeared first on TRČANJE.rs.

Viewing all 167 articles
Browse latest View live